WORK AND TRAVEL USA

PYTANIA

ODPOWIEDZI

Frequently Asked Questions

Zapewne nurtuje Cię wiele pytań. Nic dziwnego, stoi przed Tobą duże wyzwanie! Chcemy Ci pomóc, dlatego zebraliśmy najczęściej zadawane przez innych uczestników pytania. Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami! Mamy nadzieję, że znajdziesz tu wszystko, czego już teraz chcesz dowiedzieć się o wyjeździe w ramach programu Work and Travel. 

 

 

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji zadzwoń do nas (668 006 066)! Odpowiemy na wszystkie pytania!

1. Dlaczego warto skorzystać z programu?

Uczestnictwo w programie Work and Travel USA daje wiele możliwość. Chcesz wiedzieć jakich? Oto kilka z nich!

Poznanie amerykańskiej kultury

Zdobycie doświadczenia u Amerykańskich pracodawców

Nawiązanie międzynarodowych przyjaźni

Doskonalenie znajomości języka angielskiego

Zwiedzanie Stanów Zjednoczonych

Przeżycie Przygody Życia

  •  

2. W moim mieście nie ma biura IECenter,

jak mogę aplikować?

Studenci, którzy zapisują się na program Work and Travel z IECenter, pochodzą z całej Polski. Studiują główne w Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Rzeszowie i Warszawie. Często zgłaszają się do nas także osoby zza granicy. Jest to łatwe, ponieważ w przypadku większości ofert formalności możesz załatwić mailowo, telefonicznie, za pomocą Skype’a oraz za pośrednictwem poczty lub firmy kurierskiej. Również interview z pracownikiem biura w języku angielskim odbywa się poprzez Skype. Nie musisz przyjeżdżać specjalnie do Szczecina lub innego miasta w Polsce w trakcie procedury rekrutacyjnej, chyba że wybierzesz jedną z propozycji, która wymaga uczestnictwa na obowiązkowych targach pracy (informacje umieszczone są przy każdej z ofert, ponadto zawsze możesz potwierdzić u naszych pracowników, czy wymagany jest przyjazd na targi). Dopiero podczas aplikowania o wizę musisz jednorazowo udać się do Warszawy. Dla usprawnienia i ułatwienia całego procesu obowiązkowe szkolenie, orientation, również odbywa się w Warszawie (w dniu, w którym aplikujesz o wizę J-1) lub online.

  •  

3. Nie chcę jechać sam/a.

Czy jest możliwość poznania innych

uczestników lecących

do tej samej lokalizacji jeszcze przed wyjazdem do USA?

Tak! Bardzo dużo osób decyduje się na samodzielny wyjazd. Jeszcze przed wylotem udostępniamy każdemu listę osób jadących w to samo miejsce. Ponadto tworzymy dla Was specjalną grupę na Facebooku. Działania te pozwalają Wam poznać się nawzajem, ustalić szczegóły dotyczące wyjazdu czy zaplanować wspólną podróż po USA

4. Czy mogę pojechać na Work and Travel z moimi znajomymi?

Tak, jak najbardziej! Największa grupa znajomych, którą wysłaliśmy do jednej lokalizacji liczyła aż dziewięć osób. W niektórych lokalizacjach możliwość wspólnego mieszkania. Jednocześnie nie oznacza to , że musicie pracować u jednego pracodawcy. Każdy może dobrać indywidualnie ofertę dopasowaną do preferencji oraz znajomości języka angielskiego. Ale uwaga! To, czy uda Wam się wyjechać razem, zależy od tego, jak szybko zapiszecie się na program, ponieważ jest mniej miejscowości, do których można wysłać całą grupę. Im wcześniej zdecydujecie się na wyjazd, tym łatwiej jest nam dać gwarancję wspólnego wyjazdu, a o tym czy wyjedziecie razem, dowiecie się już w momencie zapisu na program.

5. Czy moja znajomość języka angielskiego jest wystarczająca?

Na program wyjeżdżają osoby, zarówno z bardzo dobrą jak i komunikatywną znajomością języka angielskiego . Twój poziom języka sprawdzimy w trakcie Interview, które przeprowadzimy z Tobą przez Skype. Interview odbywa się jak tylko otrzymamy od Ciebie komplet dokumentów aplikacyjnych. Jeżeli okaże się, że Twoja znajomość języka angielskiego jest niewystarczająca i nie możesz wziąć udziału w programie, zwrócimy Ci wpłacone pieniądze.

6. Jak pogodzić sesję egzaminacyjną z

wyjazdem na Work and Travel?

 

Większość dostępnych ofert programu rozpoczyna się pod koniec maja lub na początku czerwca. Sezon turystyczny w Stanach Zjednoczonych zaczyna się wcześniej niż w Polsce, większość Amerykanów już pod koniec maja zaczyna wakacje. Właśnie z tego powodu prawie nie ma ofert rozpoczynających się pod koniec czerwca lub w lipcu. Należy pamiętać również, że szczyt sezonu zbiega się z 4 lipca, Świętem Niepodległości, dlatego tamtejsi pracodawcy chcą mieć czas na przeszkolenie studentów i nie przyjmują ich do pracy w późniejszym terminie.
Inni studenci przyśpieszają sesję egzaminacyjną, aby wziąć udział w programie. Z naszej strony możesz liczyć na zaświadczenie o udziale w programie, co bardzo często ułatwia rozmowę z dziekanem lub egzaminatorem o wcześniejszym zaliczeniu przedmiotów. Zrób, co możesz, aby zaliczyć przedmioty jeszcze przed wylotem. Gwarantujemy, że podczas pobytu w USA nie zajrzysz do notatek!

7. Czy każdy Student, który zapisze się

na program W&T zostanie zaakceptowany?

Podczas zapisu na program wybierasz z dostępnych ofert tę, która najbardziej Cię interesuje. Generalnie wszyscy pracodawcy z Teksasu oraz rejonu Outer Banks od lat z chęcią zatrudniają naszych kandydatów.
Natomiast jeśli chodzi o oferty organizowane przez sponsora, to wymagają one wydłużonej procedury. Na początku przechodzicie wstępne interview z pracownikiem biura IECenter, nagrywacie autoprezentację, a następnie przechodzicie interview ze sponsorem i pracodawcą (przez telefon lub Skype). Jeżeli Twoja kandydatura zostałaby z jakiegoś powodu odrzucona, wtedy będziesz mógł skorzystać z innej dostępnej oferty. Doradzimy Ci, gdzie i jak aplikować.

8. Co to jest „Organizacja Sponsorująca”?

Organizacja sponsorująca jest organizatorem wyjazdu. To firma z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, która posiada akredytację Departamentu Stanu na organizację Work and Travel (bez niej sponsor nie mógłby wystawić dokumentu DS-2019, na podstawie którego wnioskujecie o wizę J-1). Cały program jest nadzorowany przez rząd amerykański. Każda agencja Work and Travel w Polsce współpracuje ze swoim sponsorem w Stanach Zjednoczonych, którego jest przedstawicielem. Organizacja ta jest Twoim opiekunem w USA. Będzie do dyspozycji w razie jakichkolwiek pytań z pewnością udzieli Ci wielu cennych wskazówek, dlatego w przypadku poważnego problemu nigdy nie zostaniesz sam. Pamiętaj, zarówno nam, jak i sponsorowi oraz Ambasadzie Amerykańskiej, zależy przede wszystkim na Twoim bezpieczeństwie.

9. Jak długo trwa proces rekrutacji?

Proces rekrutacji trwa kilka miesięcy. Studenci zaczynają aplikować już w lipcu. Rozmowy z pracodawcami odbywają się od listopada do marca. Po pomyślnym przejściu procedury rekrutacyjnej wystawiany jest przez pracodawcę Job Offer, a następnie na jego podstawie agencja sponsorująca wystawia pozwolenie na pracę, czyli dokument DS-2019. Gdy tylko go otrzymamy, można przystąpić do procedury wizowej. Studenci wnioskują o wizy najczęściej w kwietniu i maju. Należy pamiętać, że można to zrobić dopiero po zaliczeniu semestru zimowego. Cały proces trwa dość długo, więc im szybciej zdecydujesz się na udział, tym sprawniej przejdziesz wszystkie etapy (tak naprawdę to decyzja w ostatniej chwili może spowodować, że proces zajmie Ci więcej czasu), a także będziesz miał większy wybór.

10. Do kiedy można zgłosić się

do udziału w programie?
 

Rekrutację prowadzimy do wyczerpania miejsc. Jeśli chcesz wyjechać do jednej lokalizacji w grupie znajomych, to prosimy o pilny kontakt, ponieważ liczba ofert, do których możemy wysłać Was razem, jest mniejsza.

  •  

11. Jakie są terminy płatności?

Terminy płatności zależne są od wybranego pakietu oraz harmonogramu wpłat.

12. Co jest wliczone w  cenę programu?

W cenę programu wliczone jest ubezpieczenie, koszty związane z organizacją oraz wystawieniem dokumentu DS-2019, pomoc przy wypełnianiu dokumentów aplikacyjnych oraz wniosków wizowych, pomoc przy wyborze oferty pracy, szkolenie przedwyjazdowe (tzw. orientation) oraz opieka sponsora (przedstawiciela IECenter w USA) podczas trwania programu.

13. Czy w cenie programu wliczone

jest ubezpieczenie?

Tak, w cenę programu wliczone jest ubezpieczenie zgodne z wytycznymi Departamentu Stanu USA na czas pozwolenia na pracę (DS-2019), czyli maksymalnie od 25 maja 2018 do 25 września 2018 roku. Każdy rozpoczęty dodatkowy miesiąc ubezpieczenia (przed podstawowym terminem lub po nim)  wiąże się z dodatkową opłatą zgodną z cennikiem danego sponsora wizy J-1.

14. Czy bilet lotniczy kupuje samodzielnie?

 

Bilet lotniczy możesz zakupić z pomocą IECenter lub samodzielnie w zależności od tego na jakie pakiet programu się zdecydujesz wypełniając aplikację. 

15. Czy otrzymam od Was pomoc

w uzyskaniu wizy? 

Uczestnicy programu Work and Travel nie mogą aplikować o wizę J-1 samodzielnie. Pomagamy w wypełnieniu wniosków wizowych, a dodatkowo nasz pracownik jest z Tobą w konsulacie w dniu, w którym aplikujesz o wizę. 99% wnioskujących studentów ją otrzymuje. Jeśli spełniasz warunki programu, rozmowa trwa krótką chwilę i praktycznie jest tylko formalnością.


 

16. Jak wyglądają kwestie

związane z zakwaterowaniem?

 

Kwestie związane z zakwaterowaniem są rozwiązywane na dwa sposoby. Poniżej opisujemy te możliwości.


A) Zapewnione są lokale. Razem z ofertą pracy dostajesz na przykład miejsce w domu, w którym mieszkają inni studenci lub pracownicy danej firmy i nie musisz się martwić o znalezienie lokum. Studenci zazwyczaj mieszkają w pokojach dwu- lub trzyosobowych. Koszty mieszkaniowe ponoszone są tygodniowo. 
 

B) Niektórzy pracodawcy nie pomagają w znalezieniu zakwaterowania. W tej sytuacji będziesz musiał sam zatroszczyć się o mieszkanie. Możesz liczyć na naszą pomoc i wskazówki, jak i gdzie umieścić swoje ogłoszenie. Studenci, którzy wyjeżdżają na program Work and Travel, najczęściej wynajmują pokoje u amerykańskich rodzin. Zdarza się możliwość wynajęcia całego domu lub mieszkania dla większej grupy. W każdym przypadku wymagany jest depozyt, którego zwrot następuje po zdaniu mieszkania (jeżeli uczestnik wyprowadzi się przed datą końcową umowy/kontraktu, to czasem traci depozyt). Koszty zakwaterowania zależą od lokalizacji. Średnio jest to wydatek rzędu 100-130 dolarów tygodniowo od osoby. Mieszkania oraz wynajmowane domy bardzo często są nieumeblowane.

 

17. Czy mogę się podjąć dodatkowej pracy

 

Tak, część studentów wyjeżdzających na Work and Travel decyduje się na podjęcie drugiej pracy, aby móc przeznaczyć więcej pieniędzy na wycieczki, które zaplanowane są na drugą część programu. Jednak zanim tak się stanie, musisz zgłosić się do sponsora wizy J-1 i poczekać, aż sprawdzi i zaakceptuje dodatkowego pracodawcę – dopiero wtedy jest to możliwe. Pierwszy pracodawca, który wystawia ofertę i dzięki któremu wyjeżdżasz do USA, jest najważniejszy, dlatego podjęcie każdej kolejnej pracy musisz do niego dostosować. Pamiętaj o tym!

  •  

18. Jak  nagrać filmik z autoprezentacją

i na czym on polega?

Autoprezentacja to krótki (maksymalnie dwuminutowy) filmik wideo, w którym masz za zadanie przedstawić się i zaprezentować z jak najlepszej strony przyszłemu pracodawcy. Opowiedz o swoich mocnych stronach. Pokaż, że jesteś przebojowy i odważny! Pamiętaj, aby dużo się uśmiechać i mieć w sobie pozytywną energię, której z pewnością Ci nie brakuje.
Nie masz profesjonalnego sprzętu do nagrywania? Nie przejmuj się, swoją autoprezentację możesz nagrać chociażby telefonem komórkowym. Zadbaj tylko o dobre światło i w miarę uniwersalną scenerię. Do dzieła!

WAŻNE!

Program Work & Travel nie jest programem zarobkowym.

Pierwsza część programu, podczas której pracujesz, ma jedynie pomóc zrealizować cele wymiany, między innymi poznanie kultury USA, polepszenie znajomości języka angielskiego, nabranie doświadczenia w pracy w międzynarodowym środowisku, zawiązanie międzynarodowych znajomości oraz zwiedzenie Stanów Zjednoczonych. Praca ma Ci również pomóc w utrzymaniu się podczas pobytu za granicą.
Jeżeli potrzebujesz więcej informacji, zadzwoń do nas (668 006 066)! Odpowiemy na wszystkie pytania!

Formularz kontaktowy