Au Pair

FAQ

PYTANIA I ODPOWIEDZI

FAQ - Pytania i odpowiedzi

Au Pair FAQ

Jaki powinien być mój poziom języka angielskiego, by brać udział w programie?
Twój poziom języka angielskiego powinien być komunikatywny. Powinnaś umieć wyrażać swoje myśli, pragnienia i rozumieć, co mówi i o co pyta druga osoba. Nie jest wymagane, byś wypowiadała się jak nativ, proste, ale poprawne zdania wystarczą. Ponadto Twój poziom jest sprawdzany przez Twojego konsultanta au pair w Polsce podczas rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku, tzw. interview. Jeżeli Twój poziom języka okaże się nie wystarczający, wtedy można powtórzyć rozmowę za kilka miesięcy bez konieczności ponownego uzupełniania aplikacji.

Ile muszę mieć lat, by móc wyjechać?
Na program mogą wyjechać osoby, które ukończyły 18. rok życia, a nie skończyły 27. roku życia. Jednakże Departament Stanu USA wymaga, by aplikacja wraz ze wszystkimi dokumentami była złożona najpóźniej 6 miesięcy przed 27 urodzinami, a do USA trzeba wylecieć przed ukończeniem 27. roku życia.

Dlaczego program jest taki tani?
Ponieważ większość kosztów związanych z Twoim wylotem do USA (łącznie z biletem lotniczym) pokrywa Twój pracodawca, tzn. rodzina goszcząca.

Jak wygląda i jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej na program?
Rozmowa kwalifikacyjna, inaczej interview, odbywa się w języku angielskim. Ma ona na celu sprawdzenie Twojego poziomu języka, poznanie Cię, Twoich zainteresowań, oczekiwań, Twojego doświadczenia w pracy z dziećmi. Przed rozmową należy zebrać odpowiednie dokumenty, a na sam interview nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Nie powinnyście się zbyt mocno stresować, tylko wyluzować i być sobą. Jeżeli Twój konsultant zauważy, iż Twój poziom języka angielskiego lub coś innego może stanowić przeszkodę w wyjeździe do Stanów, natychmiast Cię o tym poinformuje.

Czy można wyjechać na program nie będąc studentem?

Tak. Wystarczy posiadać świadectwo ukończenia szkoły średniej (zdana matura nie jest wymagana). Jeżeli aplikację zaczynacie w czasie trwania roku szkolnego, wówczas zamiast świadectwa należy dostarczyć odpowiednie zaświadczenie z sekretariatu szkoły.

 

Czy można wyjechać na program bez prawa jazdy?
Posiadanie prawa jazdy jest warunkiem koniecznym w programie Au Pair. Można się zarejestrować na stronie internetowej nie posiadając jeszcze prawa jazdy, jednak w czasie rozmowy kwalifikacyjnej należy już je posiadać.Jedyną sytuacją jest taka, w której zgłaszasz się do nas już ze znalezioną przez Ciebie wcześniej rodziną, która z góry deklaruje w biurze amerykańskim, że chciałaby Ciebie zatrudnić bez prawa jazdy. Takie przypadki są jednak wyjątkowo rzadkie.

 

Czym powinna charakteryzować się Au Pair? Czego szukają rodziny goszczące?
To zależy od rodziny i ich potrzeb. Zazwyczaj najważniejsze jest to, by Au Pair była osobą odpowiedzialną, gdyż rodzice zostawiają pod jej opieką swój największy skarb- swoje dzieci. Niezbędne jest, by Au Pair miała doświadczenie w opiece nad dziećmi (im większe i wiek dzieci, którymi się opiekowała, bardziej zbliżony do wieku dzieci rodziny goszczącej, tym lepiej).
Rodziny zwracają również uwagę na osobowość Au Pair. Ważne jest, by poglądy na temat opieki nad dziećmi i oczekiwania rodziny i Au Pair były podobne, by w przyszłości nie było niepotrzebnych konfliktów. Rodziny kierują się zgodnością charakterów, poczuciem wzajemnego dopasowania i gotowością do spełnienia ich wymagań.

Co jeśli żadna rodzina goszcząca mnie nie zaakceptuje?
Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. Jednak jeżeli już tak się zdarzy, to nic nie tracisz, ponieważ w sytuacji jeżeli nie zostałabyś zaakceptowana przez rodzinę goszczącą otrzymasz zwrot opłaty aplikacyjnej. 

 

W jakich Stanach są ulokowane rodziny goszczące?
Rodziny goszczące umieszczone są w różnych stanach USA.

Czy rodziny goszczące są sprawdzane?

Tak. Każda rodzina przed przystąpieniem do programu Au Pair przechodzi rozmowę kwalifikacyjną i procedurę aplikacyjną zbliżoną do tej, przez którą przechodzą przyszłe Au Pair. Dlatego też nie jest to przypadkowa rodzina. Zna ona procedury, zasady i warunki programu. Wie jakie są jej prawa i obowiązki. W programie Au Pair bardzo ważne jest, by obie strony zdawały sobie sprawę, w czym dokładnie biorą udział.

Co powinno zostać ustalone z rodziną goszczącą jeszcze przed rozpoczęciem programu?

Na początku powinno ustalić się, jakie konkretnie zadania będzie wykonywała Au Pair, jakie będą jej godziny pracy, kiedy będzie miała czas wolny. Należy porozmawiać, czego oczekuje zarówno rodzina, jak i Au Pair, by w przyszłości uniknąć rozczarowań. Podczas rozmowy z rodziną powinno zadawać się wiele pytań i rozwiać wszelkie wątpliwości, ponieważ z wybraną przez Ciebie rodziną spędzisz cały rok.

 

Czy mogę pracować u rodziny, którą znam?
Tak. Owa rodzina powinna zgłosić się do naszego biura, by uzyskać status rodziny goszczącej. W aplikacji powinna wpisać Twoje imię i nazwisko, a Ty po pozytywnym przejściu procesu rekrutacyjnego automatycznie zostaniesz przypisany do wybranej rodziny goszczącej.

 

Czy mogę wybrać do jakiego stanu chciałabym polecieć?
Nie można wybrać do jakiego konkretnie stanu chciałoby się wylecieć. Twoja aplikacja wysyłana jest do rodzin w USA. To one pierwsze się z Tobą kontaktują i nie ma gwarancji, że będzie to rodzina z Nowego Jorku, Teksasu czy Kalifornii.

Jak dużo czasu minie od momentu aplikacji do momentu wylotu?

Nie da się dokładnie tego określić. Zależy jak długo będziesz zbierała wszystkie potrzebne dokumenty i jak długo będziesz poszukiwała rodziny goszczącej.

  • Zbieranie dokumentów to około 3-6 tygodni

  • Rozmowa kwalifikacyjna, wysłanie Twojej aplikacji do Stanów i rozesłanie do rodzin goszczących to około 1 miesiąc

  • Rozmowy na Skypie i wybór rodziny do momentu wylotu to około 1-4 tygodnie

  • Spotkanie wizowe i odbiór wizy to około 4-6 tygodni

Tak więc proces aplikacyjny może trwać więc od 3 do 5 miesięcy. Jeżeli zależy nam na konkretnej dacie wylotu to ważne jest, by zaaplikować i zacząć zbierać dokumenty nawet 6 miesięcy przed planowaną datą wylotu. W swojej aplikacji zaznaczasz, kiedy chcesz wylecieć i Twój profil będzie widoczny dla rodzin, które potrzebują Au Pair w tym właśnie terminie. Należy zaaplikować wcześniej, gdyż nie da się przewidzieć wszystkiego. Proces może być wydłużony ze względu na przerwy związane ze świętami w Polsce lub w USA, braki w dokumentach, itp.

Co stanie się w wypadku, gdy nie otrzymam wizy?
Spotkanie wizowe w konsulacie to zazwyczaj tylko formalność. Jeżeli jednak aplikantka z jakiś przyczyn nie otrzyma wizy, może albo aplikować o nią po raz kolejny i kolejny, albo zrezygnować w udziału w programie beż żadnych dodatkowych kosztów (oprócz opłaty wizowej 160$). W przypadku rezygnacji z powodu odmowy otrzymania wizy opłata aplikacyjna jest bezzwrotna. Opłata wizowa za rozpatrzenie wniosku wizowego przez konsula jest bezzwrotna, opłata SEVIS jest bezzwrotna. 

 

Skąd będę wylatywać i dokąd?
Wylot jest zazwyczaj z dużego miasta najbliższego miejscu zamieszkania aplikantki. Przylot następuje do dużego miasta najbliższego miejscu zamieszkania rodziny goszczącej. To aplikantka pokrywa kosztu dojazdu do i z lotniska.

Co powinnam ze sobą zabrać?
Jeżeli przyjmujesz jakieś lekarstwa, warto pamiętać, by zabrać zapas na cały rok. W Stanach może nie istnieć dany lek, tylko jego odpowiednik. W USA spędzisz cały rok więc należy zabrać ubrania na różną pogodę. Zależy do jakiego stanu polecisz. Warto sprawdzić, jaka jest to strefa klimatyczna i jaka panuje tam pogoda w ciągu całego roku. Niezbędne jest zabranie wszystkich potrzebnych dokumentów i ich kopii oraz wystarczającej ilości pieniędzy na początkowe tygodnie.

 

Ile godzin w tygodniu będę pracować i jakie będą moje godziny pracy?
Maksymalna liczba godzin pracy w tygodniu to 45. Może być mniej, a nadgodziny powinny być dodatkowo płatne. Maksymalna liczba godzin pracy w ciągu doby to 10. Au Pair należy się przynajmniej 1 pełny wolny weekend w miesiącu i 2 tygodnie płatnego urlopu w ciągu roku, a po zakończeniu programu dodatkowy miesiąc na zwiedzanie!
Pracować można w godzinach zarówno porannych, wieczornych, jak i kilka rano, kilka wieczorem. Konkretne godziny pracy ustalane są z rodziną goszczącą w zależności od ich planu dnia i planu dnia dzieci.

 

Co się stanie, jeśli przylecę do Stanów i współpraca z daną rodziną goszcząca nie będzie się układać?
Jeżeli sytuacja będzie zła i nie będzie nadziei na poprawę, należy zgłosić się do lokalnej opiekunki w USA i opisać swój problem. Istnieje możliwość zmiany rodziny, tzw. rematch. Jest to poważna decyzja, dlatego każda Au Pair przed wyjazdem do USA powinna dołożyć wszelkich starań przy wyborze rodziny goszczącej.
Program nie gwarantuje znalezienia nowej rodziny roszczącej. Choć rodzin jest tysiące, istnieją czynniki, które mogą utrudniać zamianę. Pocieszająca wiadomość jest taka, iż większość dziewczyn w procesie rematchu znajduje nową rodzinę.
Rematch następuje po zaakceptowaniu przez biuro Au Pair. Poszukiwania nowej rodziny mogą trwać maksimum 2 tygodnie. W tym czasie wciąż mieszkasz i pracujesz u dotychczasowej rodziny i w międzyczasie czekasz na wiadomość od innych rodzin. Kolejna rodzina może znajdować się w innym stanie, mieć dzieci w innym wieku, inne wymagania, itp. Jeżeli po upływie 2 tygodni z różnych przyczyn nie znajdziesz nowej rodziny, będziesz musiała opuścić dom rodziny goszczącej i wrócić do Polski na własny koszt.

Czy będąc w USA będę bezpieczny i mogę liczyć na pomoc w przypadku problemów lub pytań?
Tak. Będąc w USA jesteś pod opieką swojej lokalnej koordynatorki, która mieszka w rejonie Twojej rodziny goszczącej. Poza tym zawsze możesz poprosić o pomoc, dzwoniąc pod bezpłatną 24-godzinną infolinię Au Pair.

 

Co mogę robić w czasie wolnym?
W czasie wolnym możesz spotykać się z innymi Au Pair, uczęszczać na kursy, do collegu, na uniwersytet lub podróżować. Masz możliwość spędzania czasu sama, ze znajomymi lub z rodziną goszczącą. Nikt nie narzuca Ci, co dokładnie powinnaś robić. Jest to Twój czas i możesz go wykorzystać jak tylko zechcesz. Musisz tylko pamiętać, by respektować zasady domu, wracać przed odpowiednią godziną, nie hałasować w nocy, itp.

Dokąd mogę podróżować?
Możesz podróżować, gdzie tylko zechcesz. W weekend możesz pojechać do pobliskich miast, parków narodowych, a podczas dłuższego urlopu dalej lub na inne wybrzeże. Możesz podróżować sama, ze znajomymi, z innymi Au Pair lub z grupą, gdyż czasem organizowane są wycieczki dla Au Pair. Niektóre dziewczyny są zapraszane nawet do wspólnych podróży z rodziną goszczącą.

Co mogę studiować w USA?
Możesz studiować zarówno fotografię, ekonomię, marketing, taniec, jak i język angielski, hiszpański, francuski czy jakikolwiek inny kierunek. Wszystko zależy od Twoich zainteresowań, finansów i ile masz wolnego czasu. Masz możliwość udziału w kursach i wycieczkach edukacyjnych organizowanych dla Au Pair, a także w kursach na amerykańskich college’ach i uniwersytetach.

 

Czy studia lub kursy w Stanach są płatne?
Tak, wszystkie kursy i studia w Stanach są płatne. Od rodziny goszczącej otrzymujesz 500$ rocznie na Twoją edukację.

 

Czy będę miała okazję poznać nowych ludzi i inne au pair? W jaki sposób?
O to się nie martw. W ciągu całego roku z pewnością będziesz miała okazję poznać wiele nowych ludzi, a nawet nawiązać przyjaźnie na całe życie. Każdego miesiąca Twoja lokalna koordynatorka organizuje spotkanie ze wszystkimi Au Pair z okolicy. Jest to wspólne wyjście do restauracji, kina, bilard, spotkanie w domu, itp. Już wtedy poznasz inne dziewczyny, które mieszkają maksymalnie w obrębie 50km od Ciebie. Ponadto, podczas podróży, w czasie kursów i studiów będziesz miała okazję poznać jeszcze więcej nowych ludzi ze Stanów lub z całego świata.

 

Czy moje polskie prawo jazdy będzie ważne również w USA?
Zależy od stanu, w jakim będziesz mieszkała. Niektóre stany tolerują międzynarodowe prawo jazdy (wyrabia się je na podstawie polskiego prawa jazdy). Inne wymagają amerykańskie prawo jazdy. Jednak w USA wyrobienie takiego dokumentu jest o wiele prostsze i tańsze. Czasem wystarczy tylko zapłacić 5$, przyjechać na egzamin i pokazać, że umiesz jeździć. Na egzamin przyjeżdża się swoim samochodem (w Twoim wypadku będzie to samochód rodziny goszczącej). Należy również pamiętać, że w Stanach prawie wszystkie samochody mają automat.

 

Czy istnieje możliwość wcześniejszego powrotu do Polski?
Istnieje taka możliwość. Nikt nie ma prawa zatrzymać Cię w USA wbrew Twojej woli. Jednak, gdy wrócisz wcześniej do Polski, to nie ukończysz programu i będziesz musiała kupić bilet powrotny na własną rękę.
Może to również negatywnie wpłynąć na sytuację, kiedy w przyszłości ponownie będziesz ubiegała się o wizę do Stanów Zjednoczonych.

 

Czy istnieje możliwość przedłużenia pobytu w Stanach?
Tak, istnieje możliwość przedłużenia Twojego pobytu w USA o 6, 9 lub 12 miesięcy. Wówczas otrzymujesz odpowiednio 5, 10, 14 dni płatnego urlopu. Maksymalny pobyt to 2 lata. Po wydłużeniu pobytu wciąż pracujesz jako au pair u tej samej lub innej rodziny.

 

 
 

Formularz kontaktowy