7 POWODÓW

DLA KTÓRYCH

WARTO

WYJECHAĆ

Work and Travel Aplikacja elektroniczna

Azja fascynuje mieszkańców Europy od wieków. Dlatego, że jest egzotyczna, zupełnie inna i różnorodna. O tym ostatnim najlepiej dowodzi fakt, że będąc tylko w Tajlandii masz tak naprawdę do czynienia z wieloma różnymi kulturami na terenie jednego kraju. Przylatując np. na Phuket, zderzysz się z kilkoma religiami (chrześcijaństwo, islam, buddyzm, hinduizm) i z wieloma nacjami (europejscy turyści, pracownicy z innych azjatyckich państw). Korzystając z tanich linii lotniczych (AirAsia) masz możliwość, aby z Tajlandii polecieć do Malezji, Chin czy Kambodży po to, aby podziwiać największe atrakcje turystyczne świata.

Zupełnie inna mentalność

 

Powiedzieć “lecę na drugi koniec świata” w przypadku Azji jest bardzo prawdziwe. Nie tylko pod względem geograficznym, ale również mentalnym. Przekonasz się o tym szczególnie mocno, jeżeli trafisz do jakiejś niewielkiej prowincji, w których biały człowiek pojawia się stosunkowo rzadko. Poczujesz się dosłownie, jak celebryta. Sytuacje, w których ktoś obcy Cię zaczepi na ulicy i zrobi sobie z Tobą selfie, nie należą do rzadkości. Będąc w Azji musisz zdawać sobie sprawę z jednego faktu - jesteś dla nich tam samo egzotyczny, jak oni dla Ciebie. Dodatkowo w niewielkich miejscowościach położonych na uboczu Europejczyk to nieczęsty widok.

Pieszy to również egzotyka

 

Niezależnie jednak od miejsca, do którego trafisz, z całą pewnością zaskoczy Cię specyfika ruchu miejskiego. Liczysz na szerokie chodniki i światła dla pieszych? Nic takiego. Dla przykładu: Tajowie poruszają się przede wszystkim samochodami, a jak ich na niego nie stać, to skuterami. Przechodnie to głównie turyści lub Azjaci, którzy muszą akurat pójść do sklepu obok. 

 

Na chodnikach spotkasz również m.in. taksówkarzy, którzy będą Cię zawsze zaczepiać słowami “Hallo, taxi?” i to niezależnie od tego, jak często ich miniesz w ciągu godziny. Jak już zobaczysz przejście dla pieszych, to i tak przebrnięcie przez element infrastruktury będzie wiązać ze sporym wysiłkiem. Ma to swój urok i pomimo szoku przy pierwszej styczności, będziesz za tym tęsknić po powrocie.

Ogromna różnorodność kulturowa

  • Azja to nie tylko odmienna mentalność i specyficzny ruch uliczny. To również wiele różnych kultur, które znajdują się na relatywnie niewielkiej przestrzeni geograficznej. Wystarczy wspomnieć, że w samej Azji mieszka ok. 4,463 mld ludzi, przy 7,53 miliardowej populacji całego świata. 

  • Co więcej - jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko ludność 6 najbardziej zaludnionych krajów Azji (Chiny, Indie, Indonezję, Bangladesz, Pakistan i Japonię) wyjdzie nam, że mieszka tam prawie połowa mieszkańców Ziemi (nieco ponad 3,5 mld). Przy czym struktura społeczna tych krajów wcale nie jest jednolita, ponieważ w ich skład wchodzą różne grupy i enklawy etniczne. Do tego każda z nich mówi innym językiem, ma inne obyczaje i posiada całkowicie odmienną mentalność, niż cała reszta świata.

Doskonała kuchnia i owoce

  • Zróżnicowanie kulturowe to nie tylko zupełnie inne zachowania, ale również ogromny wybór różnych kuchni. Generalnie rzecz biorąc, pojęcie “kuchnia azjatycka” jest bardzo ogólnikowe i nawet w najmniejszym stopniu nie opisuje gastronomicznych upodobań Azjatów. Tylko w samej Tajlandii, gdzie mieszka 64 mln ludzi, inne są potrawy na wyspach, inne w Phuket, a jeszcze inne w północnych prowincjach. Nawet, jeśli już znajdziesz taką samą nazwę potrawy - np. popularne Pad Thai - to zupełnie coś innego zjesz na Koh Phi Phi, na Phuket i w Bangkoku.

  • Jeżeli mielibyśmy już wyciągnąć jakąś wspólną cechę, to byłoby to upodobanie do łączenia smaków (ostre - słodkie, słodkie - kwaśne, kwaśne - gorzkie, ostre - ostre) i wyjątkowej pikanterii wyrobów gastronomicznych. Swoją drogą, jeżeli nie jesteś przyzwyczajony do ostrego, to będąc w Azji zawsze proś o “medium spicy” - prawdopodobnie i tak odczujesz “pikanterię” tych dań.

  • Będąc przy kulinariach, nie sposób nie wspomnieć o owocach. Liczba ich rodzajów w Azji jest naprawdę ogromna. Inny jest zupełnie również ich smak. Kojarzysz, jak smakuje mango? No to będąc np. w Tajlandii bardzo mile się zaskoczysz, ponieważ ten owoc smakuje tam znacznie lepiej. Zobaczysz tam również wiele innych owoców, które są niedostępne, ewentualnie bardzo drogie, w Polsce. Mowa tu przede wszystkim o czapetce malajskiej, dżakfrucie czy słynnym durianie, którego lepiej nie jeść w domu.

Rajskie plaże w Azji

Osobną kwestią są rajskie plaże. Chociaż te, które znasz znad polskiego morza, uchodzą za jedne z najlepszych w Europie, to azjatyckie plaże w Tajlandii czy Indonezji są znacznie lepsze. Przede wszystkim ze względu na piasek, który jest jeszcze bardziej miękki i bielszy, niż ten w Polsce. Tak, to możliwe. Dodaj do tego bardzo ciepłe morze, po wejściu do którego czujesz się dosłownie, jak w wannie. Niekiedy możesz spotkać również małpy, które grasują tuż przy brzegu i wcale nie boją się ludzi.

Bogactwo świata zwierząt

 

Zatrzymajmy się na chwilę przy tych małpach. Chociaż nie spotkasz ich na ulicy, to np. na Phuket znajduje się wzgórze małp. Gdy wdrapiesz się na szczyt, zobaczysz ich tysiące. Niektóre kradną rzeczy, aczkolwiek jeżeli naprawdę kochasz zwierzęta, wybaczysz im ten występek. Ogólnie bogactwo fauny jest zadziwiające, niekiedy na drodze spotkasz warana, a w deszczowe dni nawet ukrywającego się w zaroślach kraba - szczególnie na przybrzeżnych ścieżkach.

Pogoda w Azji

 

Azja to również doskonałe miejsce do tego, aby się wygrzać. Nawet jeżeli pojedziesz tam porą zimową, to średnie temperatury i tak będą oscylować wokół 29 stopni. Pewnym minusem jest fakt istnienia pory deszczowej, podczas której wilgotność powietrza dochodzi nawet do 80%. Nie jest jednak tak strasznie, jak mogłoby się wydawać. Teoretycznie ta pora roku zaczyna się w czerwcu, jednak i w tym okresie dosyć często zdarzają się momenty, gdy w ciągu 14 dni pada zaledwie przez 2-3 dni. Wprawdzie deszcz jest wówczas wyjątkowo rzęsisty, niemniej wzmocniony parasol (który kupisz w dowolnym 7eleven) daje sobie z nim radę.

Work and Travel w Azji - doznaj wielokulturowości

 

Wyjazd na Work and Travel do Azji to możliwość przekonania się, jak fascynująca jest to część świata. Program wymiany kulturowej pozwoli Ci spędzić wyjątkowy czas w wielonarodowym środowisku, a przy okazji doznać wszystkich osobliwości azjatyckich krajów. W wolnym czasie nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z tanich linii lotniczych i polecieć na dzień lub dwa np. do Kambodży, Indii czy innego państwa w tej części świata. Azja fascynuje, o czym sam się przekonasz. Pomożemy Ci w przeżyciu przygody, którą zapamiętasz do końca życia.

 

Work and Travel Aplikacja

Formularz kontaktowy