Ranking Parków Narodowych w USA

Cześć nazywam się Bartek, a jedną z moich pasji jest podróżowanie. Podczas dwóch pobytów na programie Work and Travel odwiedziłem 26 Parków Narodowych USA. Stworzyłem dla Was absolutnie subiektywny ranking wszystkich z nich. Zaznaczę, że w większości parków spędziłem jeden, góra dwa dni. Szanse na zeksplorowanie parku w tak krótkim czasie, jak i pogoda jaką tam zastałem miały wpływ na miejsce w rankingu. Gotowi? Zaczynamy!

Miejsce 26. Pinnacles National Park, CA

Malutki park położony 2 godziny jazdy samochodem od San Francisco i około godziny od Monterey Bay – w której zaczyna się najsłynniejszy fragment Pacific Coast Hwy. Przypomina trochę nasze rodzime błędny skałki. Szlak do jeziora Bear Gulch, średnio zaawansowanym w hikowaniu zajmie około 40 minut w jedną stronę. Po drodze trzeba przebrnąć przez wydrążone przez spływającą z jeziora rzekę jaskinie. Mierząc 185 centymetrów nieraz musiałem się przeciskać. Z poziomu jeziora rozpościera się widok na najwyższe szczyty parku. Można też wybrać drogę nad jaskiniami. Park jest dobrą alternatywą dla mglistych poranków na wybrzeżu Pacyfiku. Plus za czyste i tanie prysznice w Visitor Center.

Miejsce 25. Shenandoah National Park, VA

Shenandoah to takie nasze Bieszczady w rozmiarze amerykańskim. Z każdego punktu widokowego po horyzont rozciągają się niezmierzone połacie kolorowych jesienią lasów. Park zwiedzaliśmy początkiem października - według tubylców, o tydzień lub dwa za wcześnie. W tym samym czasie całe wybrzeże ogarnięte było huraganem, przez co pogoda nie sprzyjała. Duża zaletą parku jest położenie około 2 godziny od Waszyngtonu. Od nas duży plus za najlepsze nuggetsy jakie w życiu jedliśmy. Porcja była tak duża, że starczyło dla naszej dwójki i trochę jeszcze zostało na następny dzień. To wszystko za mniej niż 9$.

Miejsce 24. Carlsbad Caverns, NM

Zespół 83 ogromnych jaskiń położony tuż przy granicy Nowego Meksyku z Teksasem. Wewnątrz możemy podziwiać ogromne formy stalaktytów i stalagmitów. Dość powiedzieć, że sama pętla udostępniona do zwiedzania ma ponad 3km. Wysokość jaskini momentami przekracza kilkadziesiąt metrów.

Miejsce 23. Capitolrief National Park, UT

Capitol Reef to w skrócie wielkie czerwone klify pośrodku Utah. Jeden z tych parków, w których albo spędzamy kilka godzin w formie drive thru, albo kilka dni. W tym parku po raz pierwszy przekonaliśmy się co to flash flood. Pędzące strumienie czerwonej jak otaczające skały wody, coraz przecinały drogę. Należy pamiętać, że druga połowa września to okres monsunów w tej części Stanów. W parku dostępne są również bio sady. Otwieramy furtkę, bierzemy chwytaczkę oraz drabinę i zbieramy owoce prosto z drzewa. Na końcu zdobycz należy zważyć i uiścić opłatę – 1$ per pound (taniej niż w Walmarcie). Park zawdzięcza swoje niskie miejsce, sąsiedztwu 5 innych parków położonych nieopodal.

Miejsce 22. Great Smoky Mountain, NC, TN

Wielkie Góry Mgliste nas nie zawiodły, zgodnie z nazwą podziwialiśmy głównie mgłę. W ciągu kilku godzin spędzonych na terenie parku na palcach obu rąk jestem w stanie policzyć sytuację gdy byłem w stanie dostrzec sąsiedni grzbiet. Po części jest to za pewne wina szalejącego wtedy na Bahamach huraganu. Granicą parku przebiega granica pomiędzy Stanami Północną Karoliną i Tennessee. Na terenie parku rozsiane są budowle z czasów początków osadnictwa Europejczyków na tym terenie.

Miejsce 21. Grand Teton National Park, WY

Park przyległy do południowych granic parku Yellowstone. Z poziomu samochodu oferuje kilkunastokilometrową przejażdżkę z widokiem na postrzępione górskie szczyty. Niestety to w zasadzie tyle. Wędrówki wymagają co najmniej kilku godzin. Zalecany jest bear spray J.

Miejsce 20. Channel Islands National Park, CA

Channel Islands National Park to zespół kilku bezludnych wysp oddalonych o około 40km od lądu. Na wyspach nie jest prowadzony żaden serwis. Obowiązuje zasada, że to co na wyspę przywozisz należy z wyspy wywieźć. W trakcie pobytu nie ma również możliwości uzupełnienia wody, ani żywności. Na miejscu wystarczy oddalić się od obleganej przez większość turystów plaży by usłyszeć kolonie słoni morskich. W krystalicznie czystej turkusowej wodzie, nawet z wysokich klifów można dostrzec olbrzymie pływające płaszczki. Wyspy są też na tyle daleko na południe, że temperatura oceanu nie stanowi przeszkody i można śmiało dać nura. Koniecznie zabierzcie ze sobą maski do snorkelingu. Zaraz przy plaży można podziwiać olbrzymie wodorosty, płaszczki i rybki. Jeśli nie liczycie wydatków, możecie wybrać opcję z kajakowaniem i snorkelingiem. Koszt ponad 200$. Dodatkowo podczas rejsu na wyspę nie sposób nie spotkać uchatek czy delfinów. W czasie naszego pobytu na wyspie zbocza porośnięte były wyschłą na wiór trawą. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że koniec lata to nie był optymalny okres na zwiedzanie parku.

Miejsce 19. Blue Ridge Parkway, NC & VA

Jeżeli Stany kojarzą Ci się z road tripem, uwielbiasz prowadzić samochód i masz wyśmienitego kompana w postaci najlepszego przyjaciela, a może ukochanej kobiety, to jest to przygoda dla Ciebie. Blue Ridge Parkway łączy dwa Parki Narodowe Great Smoky Mountain i Shenandoah. To ponad 750km krętej poprzecinanej tunelami górskiej drogi biegnącej wzdłuż Appalachian Trail. Przejechanie całości zajmuje kilkanaście godzin. To czas spędzony pośród przepięknych jesiennych kolorów i górskich szczytów.

Miejsce 18. Big Bend National Park, TX

Big Bend National Park to moje pierwsze spotkanie z górską pustynią. Taki przedsmak krajobrazów rodem z zachodnio-środkowych Stanów. Oczywiście nie uświadczymy zasięgu, stacji benzynowych i tym podobnych. Za to można udać się na spływ rzeką Rio Grande, lub jazdę konną. Czyli wszystko to za co kochamy Parki Narodowe.

Miejsce 17. Guadalupe National Park, TX

Na miejsce tego parku w rankingu bez wątpienia wpływ miał sposób w jaki go zwiedziłem. Dzięki uprzejmości burmistrza Monahans, zrobiliśmy dwie rundki samolotem dookoła parku o wschodzie słońca. To z pewnością widok, który zapamiętam do końca życia.

Miejsce 16. Death Valley National Park, CA

Dolina Śmierci dopiero 16? Pierwsza i obiecuję nie ostatnia kontrowersja na mojej liście. Death Valley jest zabójczo fotogeniczna. Podczas planowania tripa po obejrzeniu zdjęć planowałem spędzić tam dwa dni. Ostatecznie za bardzo wciągnęło nas Vegas. I dobrze, nie żałuję! Podróżując przez Dolinę Śmierci momentami miałem dość tej cholernej pustyni. Wróciłem do Polski przejrzałem zdjęcia i dolina ukazała mi się tak piękna jak w internetach. Co nie zagrało na miejscu? W tym wypadku nie wiem.

Miejsce 15. Petrified Forest National Park, AZ

Skamieniały las to kolejna w tej części Stanów pustynia. Tym razem usiana pieńkami, pochodzącymi z okresu, w którym w tej części ówczesnego świata znajdował się las tropikalny. Jest to miejsce najliczniejszego występowania skamieniałych drzew na świecie. Dodatkowym atutem jest bogactwo kolorów kryształów utworzonych w pniach. Przez park przebiega również historyczna Route 66. Bliskość szlaków komunikacyjnych doprowadziła niestety do ogromnej dewastacji skamielin na początku XX wieku. Straty widać do dziś.

Miejsce 14. Saguaro National Park, AZ

Park to tak naprawdę jeden duży las kaktusów. Przepiękne miejsce idealne do podziwiania zachodu słońca. Park można łatwo i szybko zeksplorować oczywiście za pomocą samochodu. Dla miłośników kaktusów wytyczono wiele szlaków pieszych, na których można spotkać grzechotniki czy pumy. Warto rozważyć obserwację nocnego nieba.

Miejsce 13. Yosemite National Park, CA

Kolejna mała kontrowersja - jeden z najpopularniejszych parków Kalifornii dopiero na 13 miejscu. Przepiękne strzeliste skały, ogromne doliny polodowcowe, kilkusetmetrowe wodospady. To wszystko i trochę więcej można zobaczyć w Yosemite Valley. Dodatkowo możemy ochłodzić się w górskim potoku czy poleżeć na plaży. Nie należy również pomijać Tioga Pass, która leży po drugiej stronie parku. Na dojazd zejdzie nam ponad godzina pośród lasów, ale zdecydowanie warto. Dlaczego tak nisko? Po pierwsze konkurencja jest już naprawdę mocna. Po drugie, począwszy od tej pechowej 13 naprawdę nie należy odpuszczać już żadnego miejsca, jeżeli tylko mamy możliwość je zobaczyć. Na minus 0,5h stania w korku w samym sercu doliny, parking jak przed centrum handlowym. W całym parku jedna otwarta cały czas knajpa z tandetnym fast foodem.

Miejsce 12, Crater Lake National Park, OR

Jezioro Craterowe powstałe w wyniku zapadnięcia się czubka wulkanu, przekątna jeziora wynosi około 16km, a całe jezioro można objechać dookoła, ale tylko latem. Całość trasy zajęła nam kilka godzin, bowiem co rusz zatrzymywaliśmy się podziwiać aksamitnie niebieskie jezioro. Wyjeżdżając z parku skusiliśmy się na steka przyrządzanego ze specjalnych oregońskich krów. Można również wybrać się na rejs po jeziorze i przekonać się z bliska jak wygląda najbardziej przejrzysta woda na świecie.

Miejsce 11. Arches National Park, UT

Jedno z najbardziej popularnych we wszystkich atlas podróżniczych zdjęcie, zostało zrobione właśnie w Arches National Park. Niewielki jak na warunki Stanów Zjednoczonych Park Narodowy. Prawie w każdym miejscu parku widzimy przeróżne łuki skalne – arche. Łuki podwójne, potrójne, okienkowe, co kto lubi. Warto dodać, że są naprawdę potężne.

Miejsce 10. Grand Canyon National Park, AZ

Wielki Kanion jest naprawdę niesamowity, porównywanie innych kanionów do niego to dla niego ujma. Jest tylko jedno miejsce porównywalne do niego i o nim jeszcze w tym wpisie będzie. Wielki Kanion na jeden dzień to niestety również wielki kemping, zatłoczony parking i ciągły korek, stąd dopiero 10 pozycja. Obstawiam, że trzeba się wybrać na sam dół kanionu, aby poczuć jego prawdziwą magię. Taka wycieczka wymaga jednak co najmniej dwóch dni, a co za tym idzie całego sprzętu biwakowego. Wszak Kanion to miejsce, w którym wciąż giną ludzie.

Miejsce 9. Sand Dunes National Park, CO

Najmniejszy i zarazem najmłodszy Park Narodowy w Stanach Zjednoczonych obejmuje ogromne piaszczyste wydmy znajdujące się u stóp czterotysięczników. Skąd się tam wzięły – tego do dziś nie wiadomo. Najwyższe z nich mają ponad 250 metrów. Wspinaczka na górę zajmuje ponad godzinę. Przy wjeździe warto zaopatrzyć się w deskę do zjeżdżania. Zabawa jest przednia!

Miejsce 8. Everglades National Park, FL

Jedyne miejsce na świecie, w którym spotkać można krokodyle i aligatory żyjące razem. Wybierając się w głąb parku nie sposób nie natknąć się na kilku metrową bestię. W innych regionach można również spotkać manaty i delfiny. W rozległych rozlewiskach poprzecinanych namorzynami roi się również od komarów i polujących na nie dużych pająków bananowych.

Miejsce 7. Lassen Vulcanic National Park, CA

Bardzo niedoceniany park na północy Kalifornii, za to bardzo kompletny. Możemy w nim popływać kajakiem w krystalicznie czystych jeziorach, zdobyć trzytysięcznik, podziwiać alpejską faune i florę i co chyba najciekawsze poczuć zapach gotującego się błota. Absolutnie nie wolno odpuścić szlaku prowadzącego do Bumpass Hell. Para bucha tam z wszystkich stron, skały pokryte są biało-żółtym osadem, a błoto gotuje się dookoła nas. Cały park położony jest na czynnym wulkanie, podobnie jak Yellowstone. Ogólnie Lassen Vulcanic to taki wstęp do Yellowstone, brakuje w nim tylko kolorowych jeziorek i w ten sposób płynnie przenosimy się do miejsca 6.

Miejsce 6. Yellowstone National Park, WY

Kolorowe jeziorka powstałe na skutek osadzania się porostów i bakterii to znak rozpoznawczy najstarszego Parku Narodowego świata. Ich barwa zależy od temperatury źródła. Są absolutnie niesamowite i niepowtarzalne. Kolejną wizytówką parku jest gejzer Old Faithfull, jeden z największych i zarazem najbardziej punktualnych gejzerów. Wybucha co 75-90 minut na wysokość kilkudziesięciu metrów. Kolejną osobliwością parku jest zwierzyna, która jest dosłownie wszędzie. Drogi zablokowane przez bizony nie należą do rzadkości, można również podglądać niedźwiedzie.

Miejsce 5. Redwood National Park, CA

Redwoody to największe na świecie drzewa. Najwyższy okaz w parku ma ponad 300 metrów! Jego lokalizacja jest ze względów bezpieczeństwa tajemnicą dla turystów. Będąc w parku koniecznie trzeba zaliczyć szlak Tall Trees Grove. Aby dostać się do niego w jeden dzień, potrzebne jest zezwolenie od władz parku na przejazd drogą o ograniczonym ruchu, dlatego polecam ranne wstawanie. Nam się udało – 2 godzinny spacer pośród tych olbrzymów to niezapomniane przeżycie. Wspaniała sprawa!

4 Miejsce. Rocky Mountain National Park, CO

Góry Skaliste – najsłynniejsze góry USA. To na zachód od nich znajduje się znacząca większość amerykańskich cudów natury. Zwiedzaliśmy je razem z naszymi amerykańskimi przyjaciółmi. Gdy u podnóża góry jeden z nich powiedział, że dzisiaj wjedziemy na jej szczyt, wziąłem to za amerykańskie obiecanki. Godzinę później faktycznie parkowaliśmy samochód na samej górze, ponad 3600 m.n.p.m. Widoki ze szczytu zapierają dech w piersiach. W czasie drogi na szczyt nie sposób nie spotkać stad elków.

3 Miejsce. Bryce Canyon National Park, UT

Bryce Canyon nie jest prawdziwym kanionem, ponieważ nie przepływa przez niego rzeka, ale to mniej istotny szczegół. Na wielu amerykańskich stronach internetowych znalazłem hasło: "Zobaczyć Bryce Kanion i umrzeć". Mimo, że chciałbym jeszcze trochę pożyć ciężko się z tym nie zgodzić. Bryce Kanion onieśmiela, jest majestatyczny, przepiękny, cudowny. Obowiązkowo trzeba zaliczyć chociaż Navajo Loop Trail, który prowadzi nas kilkaset metrów w dół kanionu. W noce księżycowe organizowane są nocne wycieczki z przewodnikiem w głąb kanionu.

Miejsce 2. Zion Canyon National Park, UT

Zion National Park, to kolejny już kanion na terytorium stanu Utah. Czerwone jak cegła kilkuset metrowe ściany zniewalają. Warto się wybrać się na Canyon Overlook Trail, krótki szlak prowadzący bokiem skał na przytwierdzonych do nich platformach wprost na punkt widokowy na cała dolinę wraz Zion Mount Charmel Hgwy. Jednak gwiazdą parku Zion jest szlak The Narrows, który wyznacza rzeka - Virgin River. Tak dokładnie za szlak służy rzeka, jeżeli macie nadzieję, że uda się nie zmoczyć to jesteście w błędzie. Na samym początku szlaku trzeba przejść przez rzekę pierwszy raz. Wraz z wędrówką w górę kanion staję się coraz węższy, a fragmenty suchych miejsc przestają występować. W czasie wędrówki należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość wystąpienia flash floodów, które potrafią w ciągu kilku minut podnieść poziom rzeki o ponad 5 metrów. Wspinaczka The Narrows to bez wątpienia jedna z najlepszych rzeczy jaka mnie w życiu spotkała. Zmierzając z parku w stronę Vegas warto zatrzymać się w Hurricane jest tam jedna ze 100 najlepszych chińskich restauracji w Stanach Zjednoczonych.

Miejsce 1. Canyonlands, UT

Pamiętacie jak przy okazji Grand Canyonu pisałem, że tylko jeden kanion może się z nim równać? Dokładnie miałem na myśli krainę kanionów – Canyonlands National Park. Patrząc z Island In The Sky na południe, aż po kres widnokręgu ciągnie się Park Narodowy Canyonlands, po jego lewej stronie już w Colorado ciągną się białe szczyty. Widok jest nie z tej ziemi. Canyonlands ma też w sobie dzikość, której brakuje South Rim Wielkiego Kanionu. Wyobraźnie dodatkowo rozpalają drogi off roadowe ciągnące się dokoła płaskowyżu. Jedną z popularniejszych jest Shafter Trail prowadząca z Moab, na Island In The Sky, w sprzyjających warunkach do jej pokonania wystarczy SUV, koniecznie z napędem 4x4. Do zdobycia zachęca również White Rim Road, prowadząca dookoła płaskowyżu tyle, że w dole, a najlepsze w tym wszystkim jest to, że patrząc na to wszystko z góry nabieramy ochoty by spędzić w tym miejscu jak najwięcej czasu. Dodam, że odpowiedni samochód możemy wypożyczyć w Moab.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Facebook - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

ZNAJDŹ NAS

IECenter Poland:

International Experience Center

al. Bohaterów Warszawy 55

71-070 Szczecin

Poland

Tel: +48 668 006 066

Tel: +48 22 300 53 14

e-mail: biuro@iecenter.pl

IECenter USA:

International Experience Center

9128 Strada Place Suite 10115

Naples, FL 34108

USA

Copyright  © 2007 IECenter