OBX od kuchni.


Mieszkając w Polsce wiodę dość aktywny i często stresujący tryb życia, może dlatego już 4 lata temu zdecydowałem się, że czas na chwilowy oddech. Przeglądając oferty biura IECenter szukałem miejsca, które wydawać mogłoby się na dość ‘spokojne’. Wiedziałem, że czas na podróże nadejdzie po zakończonej współpracy z pracodawcą. W ten sposób po raz pierwszy trafiłem do Outer Banks (Północna Karolina) a dokładnie do Avon, małego turystycznego miasteczka, które jak się później okazało tętni swoim życiem.


Lata mojego uczestnictwa w programie mijały, pracodawcy się zmieniali jednak Avon i jego urok pozostało. Jest to miejsce z serii ‘każdy zna każdego’, pełne prostoty, dzikiej przyrody, zielonych trawników oraz niekończących się plaż. Korzystając z mojego doświadczenia chciałbym podzielić się w Wami kilkoma spostrzeżeniami.

Na co możesz liczyć wybierając się do Avon/Outer Banks:

 • Stosunkowo dobre zarobki: stanowiska z pensją podstawową – brak możliwości otrzymywania napiwków (np. praca na kuchni, pracownik w sklepie) to przeważnie $8-11/h, mając lepszy ‘angielski’ możesz aplikować o pracę jako kelner(ka) – nie pomyl z food runner, barman(ka), busser(ka) itd. które gratyfikowane są przez klientów. Są to pozycje sprawdzone i polecane przez wielu, które przy ‘dobrym’ sezonie gwarantują Ci zarobki na poziomie $15-20/h – podstawa na umowie to nie więcej niż $5/h, reszta to napiwki.


Uwaga:

Jeśli myślisz o dwóch pracach w trakcie wakacji (chcesz więcej zarobić na podróże albo po prostu zaoszczędzić) polecam jako pierwszego pracodawcę wybrać sobie kogoś kto może zaoferować Ci dobrą stawką podstawową (nigdy nie wiesz jaki ‘będzie’ sezon) i po przyjeździe na miejsce od początku rozglądać się za drugą pracą w jakiejś restauracji – lista miejsc oczywiście jest ograniczona, nie jesteś jedynym studentem przyjeżdżającym do pracy ;)

 • Nowe znajomości: można to rozwarstwić na wiele płaszczyzn jednak na pewno możesz liczyć na lokalnych pracowników w nowej pracy oraz innych studentów, którzy będą pracować z Tobą bądź w okolicy. Zobaczysz, będzie ciekawie ;)

 • Przełamanie bariery językowej: jeśli ktoś takową posiada zapewniam Cię, że prędzej czy później wyzbędziesz się tego problemu. Osobiście zajęło mi to jakieś 2 tyg. po przyjeździe w 2013r.

 • Atrakcje w czasie wolnym: OBX na pewno spodoba się amatorom sportów wodnych i sympatykom leżakowania na słońcu. Rokrocznie przyjeżdżają tutaj surfer-, windsurfer-, kitesurfer’zy z różnych zakątków USA i Kanady zważając na ‘dobre’ fale i wiatr. Jeśli lubisz wędkarstwo, łowienie krabów to również będziesz zachwycony.


+/– Gorący klimat: jeśli chodzi o OBX to temperatura nie jest ‘najgorsza’ ponieważ nie przekracza zazwyczaj 30°C. Problemem może okazać się wysoka wilgotność, która potęguje odczucie skwaru (wiatr wiejący z południa, południowego wschodu – będzie wilgotno). Dodatkowo z racji na położenie geograficzne dochodzi do tego silniejsze oddziaływanie słońca, sam nie raz ‘spaliłem się na raka’ myśląc: idę tylko na godzinę i wracam, szybciej się opalę.

 • A po pracy podróże, wiele podróży: no tak, oczywista oczywistość w końcu po to tam jedziesz (a przynajmniej większość z Was) jednak Twój czas również jest ograniczony. Warto już wcześniej trochę się zorientować gdzie lub/i z kim chciałbyś zwiedzać. Osobiście mogę polecić opcje: cruises (na wschodnim wybrzeżu najwięcej cruise’ów wypływa z Florydy) i road trip ze znajomymi (wypożyczenie auta nie jest problemem, powstało również wiele alternatyw dla stacjonarnych wypożyczalni, po więcej info odezwij się na priv).

Czego możesz się obawiać:

 • Zmienne warunki pogodowe: OBX graniczy dość znacznie z Atlantykiem, ścierają się tutaj masy powietrza kontynentalnego i tropikalnego co powoduje występowanie burz, sztormów a nawet huraganów. Nie oznacza to, że w przypadku wystąpienia tych ostatnich nie będziesz o tym powiadomiony, bądź spokojny społeczność lokalna jest bardzo wyczulona na takie sprawy. Zazwyczaj kończy się to kilkudniową przeprowadzką do miasta położonego dalej w głąb lądu, bądź w przypadku kategorii 1, 2 (category 1, 2 hurricane) propozycją zastania na wyspie w bezpiecznym miejscu. W trakcie moich 4 lat w Avon widziałem 2 huragany. Przy obu zdecydowałem się zostać na miejscu.

 • Stosunkowo wysokie ceny zdrowej żywności (organic food): pewnie i Ty słyszałeś coś na temat żywności w USA, której obecnie większość zawiera składniki GMO a która jest uważana za najbardziej dostępną (również cenowo). Produkty zielone lub/i żywność organiczna jest niestety droga. Pewnym wybawieniem mogą być świeże owoce morza, które z racji szerokiej dostępności na wyspie można kupić w dobrej cenie.


To tyle jeśli chodzi o moje odczucia względem Avon i OBX, na pewno sam(a) wyrobisz sobie swoje po pewnym czasie. Zapewniam Cię jednak, że zapamiętasz te wakacje do końca życia. Jeśli nie będzie to spowodowane wymarzoną pracą to na pewno Twoje podróże przysporzą Ci dużo radości i zmobilizują do dalszego działania. Tak było w moim przypadku po powrocie z wyspy O’ahu na Hawajach gdzie spędziłem ostatni tydzień tegorocznego programu W&T.


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square
 • Facebook - Black Circle
 • Twitter - Black Circle
 • YouTube - Black Circle
 • Instagram - Black Circle

ZNAJDŹ NAS

IECenter Poland:

International Experience Center

ul. Kapitańska 1/9

71-602 Szczecin

Poland

Tel: +48 668 006 066

Tel: +48 22 300 53 14

e-mail: biuro@iecenter.pl

IECenter USA:

International Experience Center

4850 Tamiami Trail North Suite #301

Naples, FL 34103

USA

Copyright  © 2007 IECenter