Czy wiza J-1 pozwala wyjechać z USA i wrócić podczas trwania programu?

Osoby wyjeżdzające na programy wymiany na wizie J-1 (Summer Work and Travel USA oraz Internship/Trainee) bardzo często podczas pobytu w USA zastanawiają się, czy mogą opuścić terytorium USA a następnie ponownie wrócić do Stanów Zjednoczonych. Atrakcyjna jest bliskość Kanady, Meksyku, Kuby i rejsów wycieczkowych po Karaibach czy Bahamach. Niekiedy zdarzają się sytuacje losowe, w których jeden z uczestników musi na chwilkę wrócić do Polski np. na ślub brata czy siostry lub też w innej sprawie.

Czy wiza J-1 pozwala wyjechać z USA a następnie ponownie wjechać do USA?

Zgodnie z prawem wizowym, w okresie ważności pozwolenia na pracę oraz wizy J-1, uczestnik programu, może wyjechać z USA i ponownie wjechać jeżeli jego wiza ma status "multiple entries". Jeżeli planujecie wyjazd poza USA w trakcie trwania programu (w trakcie ważności DS-2019) to po pierwsze musicie sprawdzić: datę ważności wizy J-1, datę zakończenia programu na DS-2019, sprawdzić czy w wizie znajduje się symbol M (multiple entries), a następnie skontaktować się ze Sponsorem wizy J-1 i poinformować go o swoich planach. Nie zapomnijcie poprosić o zgodę pracodawcy lub praktykodawcy. Sponsor wizy J-1 może Was poprosić o odesłanie DS-2019 do biura Sponsora wizy J-1 (organizatora programu), aby jego przedstawiciel mógł ponownie podpisać DS-2019 i odesłać do uczestnika programu przed planowanym wyjazdem poza USA.

WAŻNE: Decyzję o wpuszczeniu danej osoby do USA podejmuje urzędnik imigracyjny.

Jeżeli wycieczkę poza USA planujecie pod koniec programu, i za kilka dni wiza J-1 i DS-2019 tracą ważność to przy próbie ponownego wjazdu do USA urzędnicy imigracyjni bardzo często nie chcą zezwolić na ponowny wjazd do USA osobom, które nie mają wizy turystycznej!

Czy potrzebna jest wiza do Meksyku, Kanady lub na Karaiby?

Odpowiedzi na te pytania można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Ważność mojej wizy J-1 się kończy. Czy nadal mogę wjechać do USA po jej wygaśnięciu?

Osoby, których wiza J-1 nie jest już ważna nie będą mogły ponownie wjechać na terytorium Stanów Zjednoczonych. Wyjątkiem są sytuacje w których danych uczestnik programu w paszporcie posiada dodatkowo wizę turystyczną, w tej sytuacji nie powinniście mieć problemu z wjazdem do USA. Należy jednak pamiętać, że decyzję o wpuszczeniu danej osoby na terytorium USA podejmuje urzędnik imigracyjny na granicy, posiadanie wizy turystycznej nie daje gwarancji wjazdu!

Czy mogę zaaplikować o wizę turystyczną podczas trwania programu?

O wizę turystyczną można zaaplikować przed wylotem do USA lub po powrocie z programu do Europy. Każda próba zmiany statusu wizy podczas trwania programu jest niedozwolona, jest złamaniem zasad programu i może utrudnić ponowny wjazd do USA w przyszłości.

Czy po zakończeniu programu, zamiast do Polski, mogę wyjechać do Kanady lub innego kraju Ameryki Północnej czy Południowej?

Tak, po zakończeniu programu można udać się w dalsze podróże. Należy jednak pamiętać, że wjazd do USA bez ważnej wizy nie będzie możliwy nawet na chwilę. To samo dotyczy lotów z przesiadką na jednym z lotnisk znajdujących się na terytorium USA. Bilet powrotny do Europy powinien być w tej sytuacji zakupiony bezpośrednio z Kanady, Meksyku lub innego kraju do którego wybiera się dany uczestnik.

Czy po zakończeniu programu mogę zostać w USA dłużej?

Każda osoba wjeżdżająca do USA na wizie J-1, po zakończeniu programu może zostać w USA do 30 dni (jest to tzw. Grace Period). Grace Period to okres przeznaczony na podróżowanie po USA po zakończeniu programu, w tym czasie można zwiedzać Hawaje, Kalifornię, Florydę, Nevadę i inne przepiękne miejsca.

WAŻNE: Osoby, które po powrocie do kraju zamierzają kontynuować studia nie powinny spóźnić się na rozpoczęcie kolejnego semestru. Spóźnienie dłuższe niż kilka dni może wpłynąć na decyzję konsula o przyznaniu kolejnej wizy w przyszłości.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Facebook - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

ZNAJDŹ NAS

IECenter Poland:

International Experience Center

al. Bohaterów Warszawy 55

71-070 Szczecin

Poland

Tel: +48 668 006 066

Tel: +48 22 300 53 14

e-mail: biuro@iecenter.pl

IECenter USA:

International Experience Center

9128 Strada Place Suite 10115

Naples, FL 34108

USA

Copyright  © 2007 IECenter