Czas na interview, czyli przygotuj się do rozmowy rekrutacyjnej w USA!

Wyjazd do USA na praktyki czy do pracy to marzenie wielu studentów oraz absolwentów szkół wyższych . Nie każdemu jednak dane jest je spełnić. Proces rekrutacyjny jest skomplikowany i wymagający, a chętnych na jedno miejsce nie brakuje. Znalazłeś się jednak w gronie szczęśliwców, którzy zakwalifikowali się na rozmowę rekrutacyjną w USA?


Zanim sobie pogratulujesz i przyjmiesz pochwały od innych, przygotuj się solidnie do tego, by wykorzystać otrzymaną szansę na praktyki w USA. Możesz mieć ją w życiu tylko jedną - nie zmarnuj jej! Jak wygląda rozmowa, czego się spodziewać i na co położyć największy nacisk? Podpowiadamy!Interview - Praktyki w USAJak wygląda rozmowa rekrutacyjna w USA?

Rozmowa rekrutacyjna to spore osiągnięcie - potencjalni pracodawcy wybierają bowiem do tego etapu tylko kilku kandydatów, którzy zainteresowali ich swoim CV i prezentacją video. Nie osiadaj jednak na laurach - rozmowa z pracodawcą to nie formalność do “odbębnienia”, a kluczowy element całego procesu rekrutacyjnego, który zadecyduje o Twoim dalszym losie. Zaszedłeś już daleko, dlatego zmobilizuj się, aby prześcignąć konkurencję (której masz sporo)!


Rozmowa rekrutacyjna w USA to rozmowa wideo online. Taka forma nie jest ani codzienna, ani tym bardziej komfortowa dla wielu osób. Stres związany z odległością i rozmową przez Skype (lub inny komunikator do wideo rozmów) bardzo często przejmuje niestety kontrolę i prowadzi do porażki. Dodajmy do tego rozmowę w obcym języku i przepis na bardzo stresującą sytuację jest niemal gotowy.


Dlatego, jeśli nie masz doświadczenia w wideorozmowach online, koniecznie przećwicz tę kwestię i to tak długo, aż poczujesz swobodę. Nie bagatelizuj tej części, bo w kulminacyjnym momencie może okazać się, że pokona Cię stres i wszystkie starania będą na nic!


Zanim zaczniesz interview - o czym pamiętać?

Druga bardzo ważna kwestia to przygotowanie warunków do rozmowy. Choć może się to wydawać prozaiczne, to jakość połączenia, Twoja prezencja i otoczenie mają większy wpływ na wrażenie, jakie po sobie zostawisz, niż może się wydawać.


Pracodawcy z USA poszukują osób pewnych siebie, charyzmatycznych, potrafiących wybrnąć z problematycznych sytuacji oraz takich, które swoją osobą wniosą nową energię do zespołu. Zadbaj więc o szczegóły, jak zamknięcie drzwi do pokoju, wyciszenie telefonu i sprawdzenie stabilności połączenia z siecią. Drobiazgi mają większe znaczenie, niż może się wydawać.


Rozmowa w pustym pokoju teoretycznie ma sens - w końcu nic w tle nie będzie odciągać uwagi. Ale… puste pomieszczenie powoduje, że powstaje echo. Taki pogłos na dłuższą metę będzie niezwykle irytujący.

Pamiętaj o wyglądzie i zadbaj o tło

Pracodawcy poszukują profesjonalistów godnych zaufania. Upewnij się więc, czy sprawiasz takie wrażenie. Schludny wygląd i stylizacja adekwatna do okazji to jedna kwestia. Druga - to tło. Bałagan w tle, włączony telewizor, słyszalne zza ściany rozmowy czy odgłosy z ulicy to czynniki, które w znacznym stopniu mogą zmniejszyć Twoje szanse.

Oświetlenie ma wpływ na prezencję

Zadbaj także o oświetlenie. Jeśli rozmowa będzie mieć miejsce w ciągu dnia, wystarczy naturalne światło wpadające przez okno. Powinno ono jednak znajdować się przed Tobą, a nie za Tobą. Jeśli będziesz rozmawiać po zmroku - pamiętaj o sztucznym oświetleniu. Lampę ustaw również przed sobą. Źródło światła powinno znajdować się na wysokości Twojej twarzy.


Kolejna istotna kwestia to ta, byś patrzył w kamerę, a nie na klawiaturę. Na początku może się to wydawać dziwne. Jednak rozmówca wówczas widzi Cię tak, jakbyś patrzył mu w twarz - zupełnie jak w rozmowie face to face.


Jak rozmawiać, żeby się dogadać (i zrobić przy tym świetne wrażenie)?

Pamiętaj, że w pracy będziesz porozumiewać się w języku angielskim. W tym przypadku komunikatywna znajomość języka nie będzie wystarczająca. Musisz więc zaprezentować nie tylko swoje kompetencje jako pracownik, ale również swoje umiejętności językowe.

Popraw swój angielski przed rozmową

Rozmowa kwalifikacyjna wideo w obcym języku to dodatkowy stres, dlatego, aby nie wypaść blado, zadbaj o podniesienie swoich kompetencji językowych. Co przez to rozumieć? Przede wszystkim zapoznaj się z branżowym słownictwem i wyrażeniami, a także przećwicz ich wymowę przed rozmową kwalifikacyjną online. Pamiętaj, że mikrofony zniekształcają i spłycają dźwięk, dlatego wyraźna, poprawna wymowa jest istotnym kluczem do sukcesu!

Rozmowa kwalifikacyjna online - stres, któremu sprostasz

Rozmowa kwalifikacyjna online to duży stres dla kandydata, jednak dla rekruterów to chleb powszedni. Próby rozładowania stresu i pokazania się ze zbyt luźnej, przyjaznej strony mogą obrócić się przeciwko Tobie - wypadniesz sztywno i… mało profesjonalnie. Musisz być jednocześnie pewny siebie i otwarty, a także skupiony i przygotowany do spontanicznych odpowiedzi.


“Opowiedz mi coś o sobie”, czyli największa pułapka rozmów rekrutacyjnych!

Najtrudniejsze jest zawsze mówienie o sobie. Prawie pewne jest to, że na rozmowie kwalifikacyjnej pojawi się prośba o to, byś opowiedział coś o sobie. Wydaje się banalne? Uważaj, bo możesz się przeliczyć. To właśnie ta część rozmowy zdradza o Tobie więcej, niż myślisz. Umiejętność wybrnięcia z tej sytuacji obronną ręką powie o Tobie pracodawcy wszystko, czego ten potrzebuje. Jak sobie poradzić z tą częścią rozmowy?

Jak opowiadać o sobie w trakcie interview z pracodawcą?

Najgorszym wyjściem jest zadanie pytania “co chciałby Pan/Pani o mnie wiedzieć?”. Taka odpowiedź zdradza, że… nie przygotowałeś się do rozmowy! Opowiadanie o swoim hobby czy ulubionym sposobie spędzania wolnego czasu to kwestie dobre do poruszenia co najwyżej na egzaminie językowym, ale nie na rozmowie o pracę z zagranicznym pracodawcą. W tej kwestii również musisz przedstawić się jako profesjonalista. Pracodawcy nie interesujesz Ty jako osoba prywatna, a potencjalna część jego zespołu.


W odpowiedzi nawiąż więc do zawodu i zainteresowań z nim związanych, wykaż się znajomością kultury organizacji pracy w danej firmie. To także doskonały moment na nawiązanie do swojej przeszłości i doświadczenia w branży, jeśli takie masz. Zaprezentuj się jako godny kandydat na stanowisko, o jakie się ubiegasz i pokaż, dlaczego warto wybrać właśnie Ciebie.


Rozmowa rekrutacyjna w USA - jak wypaść korzystnie?

Reasumując: rozmowa kwalifikacyjna online to szansa na zaprezentowanie siebie jako godnego kandydata, wyróżniającego się spośród innych. Zadbaj o wizerunek profesjonalisty od początku do końca: swoją prezencję, pomieszczenie, w którym będziesz rozmawiać oraz jakość obrazu i dźwięku.


Przygotuj się również merytorycznie - przede wszystkim w zakresie działalności firmy, do której aplikujesz. Nic nie przekreśli Twojej szansy na stanowisko bardziej niż wykazanie się brakiem wiedzy odnośnie miejsca pracy, o które się ubiegasz.


Bardzo ważną kwestią jest również podniesienie kompetencji językowych przed rozmową. Na przygotowanie się do niej będzie trochę czasu - wykorzystaj go więc dobrze! Przyswój słownictwo i wyrażenia branżowe, poćwicz swój akcent, trenuj rozmowy “na sucho”.


Pokaż również, że interesujesz się posadą - tak samo jak rekruter, tak samo Ty masz pełne prawo zadawać pytania! Rozmowa rekrutacyjna w USA to szansa na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego. Tym bardziej warto solidnie się przygotować.Wyróżnione posty
Ostatnie posty