Czym płacić w USA? Poznaj najwygodniejsze rozwiązania

Przed podróżą do Stanów Zjednoczonych zawsze pojawia się więcej pytań, niż odpowiedzi. Warto zorientować się w najważniejszych kwestiach z odpowiednim wyprzedzeniem, aby móc wszystko załatwić na spokojnie. Czym płacić w USA? Przedstawiamy najdogodniejsze rozwiązania.

Jak płacić w Stanach Zjednoczonych?

Planując podróż do USA, trzeba dopilnować nie tylko wszystkich niezbędnych formalności, ale także pomyśleć o kwestiach organizacyjnych związanych z pobytem. Do takich należy między innymi… płatności. Choć jest to sprawa na pozór oczywista, okazuje się, że wcale tak łatwo nie jest. Chodzi głównie o opłacalność transakcji. Najpopularniejsze są dwa rozwiązania: płatność gotówką i kartą.

Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety, które warto dokładnie przemyśleć, aby wybrać najkorzystniejszą opcję. Ważne jest to, że w Stanach Zjednoczonych nie można płacić w innej walucie, niż dolar amerykański. Dlatego lepiej na lotnisku w USA pojawić się już przygotowanym, by zaoszczędzić sobie późniejszego stresu.

Wymiana złotówki na dolary

Dysponowanie gotówką to dla wielu najlepszy sposób na kontrolę swoich wydatków. Jednak wybierając się na długi wyjazd, trzeba zabezpieczyć się w sporą jej ilość. To z kolei wiąże się z ryzykiem zgubienia czy kradzieży. Dlatego wiele osób praktykuje podzielone oszczędności: część w gotówce, reszta na koncie.

Jeśli preferujesz płatności gotówką, wymień złotówki na dolary jeszcze w Polsce. Do wyboru masz standardowy kantor stacjonarny, kantor internetowy lub bank. Przed wymianą porównaj sobie oferty, by wybrać najkorzystniejszą.

Płatności gotówką nie wszędzie będą jednak możliwe. Skorzystanie z wielu miejsc i usług wymaga karty kredytowej. Dotyczy to przede wszystkim hoteli i wypożyczalni samochodów. W takich sytuacjach posiadanie samej gotówki będzie w zasadzie bezużyteczne.

Karta kredytowa w USA – czy można używać polskiej?

Używanie polskich kart kredytowych i debetowych nie jest zwykle problemem na terenie Stanów Zjednoczonych. To, w jakim banku masz konto, zwykle również nie ma większego znaczenia. Najpewniejsze są karty Visa, MasterCard oraz American Express.

Przed podróżą warto zgłosić w swoim banku fakt tego, że przez najbliższy czas będziesz dokonywać płatności za granicą. W przeciwnym wypadku bank, widząc wzmożone zagraniczne płatności, może ze względów bezpieczeństwa zablokować kartę (podejrzenie kradzieży). Aby nie narażać się na stres związany z dodatkowymi formalnościami w takim przypadku, lepiej o tym pamiętać przed wylotem.

Wypłacanie gotówki w bankomatach

Warto mieć przy sobie oczywiście gotówkę, chociażby na napiwki. Pamiętaj jednak o tym, by z bankomatów wypłacać zawsze w dolarach, nie w złotówkach. W przeciwnym razie bank sam dokona przewalutowania i prawie na pewno będziesz na tym stratny, ponieważ prowizje nie są najmniejsze.

Czym płacić w USA? Karta debetowa a karta kredytowa

Posiadanie karty kredytowej wydaje się koniecznością. W końcu w większości hoteli i wypożyczalni samochodów dokonanie rezerwacji możliwe jest właśnie na jej podstawie. Karta kredytowa z dostępem do konta w banku, na którym masz środki finansowe, jest traktowana przez hotele i wypożyczalnie jako zabezpieczenie świadczące o Twojej wypłacalności. Pobiera się z niej również depozyt.

Nie każdy jednak posiada taką kartę, z różnych powodów. Czy oznacza to, że nie będzie mógł dokonywać płatności? Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie, więc spokojnie. Coraz więcej miejsc honoruje również karty debetowe (także z wypukłymi napisami). Na ich podstawie można np. wypożyczyć samochód i zarezerwować nocleg.

Przed wyjazdem do USA (i za granicę w ogóle) na dłuższy czas, warto pomyśleć o otwarciu konta walutowego. Do takiego konta przypisana jest karta walutowa, dzięki której dokonywanie płatności poza macierzystym krajem jest proste i korzystne po przeliczeniu.

Jaką kartą płatniczą płacić w USA?

Jeśli nie posiadasz rachunku walutowego i chcesz posługiwać się kartą debetową należącą do podstawowego, prywatnego konta – lepiej zrezygnuj z tego pomysłu. Praktycznie każdy bank pobierze prowizję za przewalutowanie, a to może sięgać nawet kilku procent (wartości każdej transakcji!).

Już po kilku takich płatnościach z konta może zniknąć o wiele więcej pieniędzy, niż zakładałeś. W takim przypadku sprawdzi się karta wielowalutowa. Nie musisz wnioskować o dodatkową kartę – wystarczy ta, którą masz do konta w złotówkach. Podczas płatności kartą poza granicami kraju, bank na podstawie lokalizacji ściąga należność z konta walutowego, w lokalnej walucie.

Visa czy Mastercard?

Zarówno Visa, jak i MasterCard to najpopularniejsze rodzaje kart w Polsce. O ile przy płatnościach krajowych to, którą posiadasz, nie ma większego znaczenia, o tyle odczuwalna różnica może pojawić się w przypadku transakcji za granicą.

Visa

Rozliczanie transakcji wykonanych za granicą za pośrednictwem kart Visa jest dość proste. Niezależnie od tego, w jakiej walucie dokonana była płatność, jest ona przeliczana na walutę, w jakiej prowadzony jest rachunek bankowy. Visa ma również dość niskie spready walutowe – zwykle to 1-1,5%.

W przypadku kart Visa, waluta karty i rozliczeniowa to złote (w przypadku polskich rachunków). Unika się w ten sposób podwójnego przewalutowania.

Mastercard

W przypadku drugiego największego operatora, czyli Mastercard sprawa ma się nieco inaczej. Bank nie przeliczy transakcji dla waluty rachunku, tylko w euro. Dopiero w kolejnym etapie, już po przeliczeniu transakcji wedle swojej tabeli kursów, Mastercard przekazuje rozliczenie bankowi i to właśnie on przewalutuje transakcję na złote.

Którą kartę więc wybrać?

W obu przypadkach przed dokonaniem transakcji można sprawdzić, ile w przybliżeniu przyjdzie finalnie zapłacić. Wystarczy dokonać obliczeń na kalkulatorze online, odpowiednio na stronie internetowej visa.co.uk lub mastercard.us.

Trudno dokonać jednoznacznego, najlepszego wyboru. Wiele zależy także od banku, w którym masz konto. Warto wiedzieć jednak, że w niektórych miejscach akceptowana może być tylko jedna z tych kart. Dlatego warto zaopatrzyć się zarówno w Visę i Mastercard, a codziennych transakcji dokonywać tą, która daje korzystniejszy przelicznik.

Karta Revolut, czyli czym alternatywnie płacić w USA?

Rozwiązaniem, które nie każdemu przychodzi na myśl, a które jest ciekawym kompromisem pomiędzy płatnościami elektronicznymi różnymi kartami, jest Revolut. Karta Revolut to pozabankowa alternatywa dla tradycyjnych kart wydawanych przez banki do rachunku osobistego lub firmowego. Do karty jest dedykowana aplikacja, dzięki czemu posiadacz ma pod ręką mnóstwo możliwości.

Revolut oferuje bezpłatne, międzynarodowe przelewy oraz zagraniczne płatności. Co istotne – na podstawie międzybankowego kursu walut. Minusem jest jednak fakt, że amerykańscy pracodawcy nie będą chcieli przelać Ci wynagrodzenia na konto zarejestrowane w Revolut, będziesz więc musiał mieć rachunek w którymś z banków znajdującego się w USA.

Pamiętaj o paskach magnetycznych

Niezależnie od tego, z której karty płatniczej będzie korzystać w USA, musisz pamiętać o włączeniu paska magnetycznego. Zrobisz to w ustawienia karty. Dlaczego jest to ważne? Z prostego powodu - większość transakcji w restauracjach, na stacjach benzynowych itp. odbywa się poprzez odczyt właśnie paska magnetycznego, a nie chipu.

Będąc przy okazji płatności na stacji benzynowej w USA, powinieneś wiedzieć, że w większości przypadków będziesz musiał podać ZIP CODE, czyli amerykański kod pocztowy. Mając kartę płatniczą spoza Stanów Zjednoczonych, nie będzie mógł wprowadzić tej informacji. W związku z tym zanim zatankujesz, w pierwszej kolejności będziesz musiał pójść do kasy, zapłacić z góry i dopiero wlać paliwo do samochodu.

Jak bezpiecznie płacić w USA?

Praktyka pokazuje również, że spora część kart płatniczych wydanych poza USA jest odrzucana przy transakcjach. Co więcej - dzieje się tak bez żadnego wyraźnego powodu. Często dotyczy to np. płatności kartą Revolut w sklepach, a także za metro w Nowym Jorku i Los Angeles. Najlepiej w takim przypadku mieć drugą kartę, inaczej nie będziesz mógł dokonać zakupu. Najlepiej więc dysponować kilkoma rozwiązaniami płatniczymi i nie trzymać wszystkich pieniędzy na jednym koncie.

Napiwki w USA to kultura - trzymaj więc gotówkę na tę okazję

Warto również mieć pewną ilość gotówki przy sobie. Decydują o tym nie tylko względy bezpieczeństwa, ale przede wszystkim kwestie praktyczne. Musisz zdawać sobie sprawę, że napiwki w USA są częścią ich kultury i powinieneś je zostawiać. W przeciwnym razie może się okazać, że nie zostaniesz ponownie obsłużony np. przez barmana w pubie podczas imprezy.

O jakich nominałach warto pamiętać? Przede wszystkim 1$ i 5$. Warto mieć zawsze przy sobie dużo 25-centówek. Pozostając przy kwestii gotówki, w niektórych stanach wysokie nominały - np. 100$ - nie są przyjmowane. Warto więc mieć banknoty o wartości 50$, 20$ i niższych. W ten sposób nie znajdziesz się w sytuacji, w której nie będziesz mógł zapłacić np. za zakupy.

O czym pamiętać wyjeżdżając na Work and Travel lub Internship/Trainee?

Warto pamiętać, że wyjeżdżając na program Work and Travel otrzymasz wszelkie niezbędne dokumenty, aby założyć konto w banku w USA. Wybierając się do lokalizacji, w której jest niewielu zagranicznych studentów, zrobisz to bez problemu. Pod warunkiem, że wyrobisz już Social Security Number. Najlepiej skorzystać z oferty dużej instytucji, której oddziały znajdziesz w całych Stanach Zjednoczonych, m.in. Wells Fargo czy Bank of America.

Po co Ci konto w amerykańskim banku?

Powinieneś wiedzieć, że założenie amerykańskiego rachunku bankowego wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim nie dotkną Cię żadne problemy związane z płatnościami czy wypłacaniem pieniędzy z bankomatu. Kluczową informacją pozostaje fakt, że pracodawcy w USA po prostu nie mogą przelewać wypłaty na Revoluta lub polskie konto. Niekiedy możesz dostać czek z wynagrodzeniem, który zrealizujesz wyłącznie w banku w USA. Dlatego warto założyć w nim swój rachunek, ponieważ dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu.

Jak zorganizować podróż do USA bez stresu?

Wyprawa do Stanów Zjednoczonych to poważne przedsięwzięcie, które wymaga długich przygotowań. Chodzi przede wszystkim o formalności i, nie ukrywając, potrzebne fundusze. Koszty życia w USA są wysokie, podobnie jak bilety lotnicze. Trzeba więc mieć zapas gotówki oraz dopełnić formalności przed podróżą.

Choć dla Polski w końcu możliwy stał się ruch bezwizowy w celach turystycznych, to nadal niektóre sytuacje wymagają posiadania tego dokumentu (np. uczestnictwo w programie Work and Travel, staże i praktyki w USA).

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć w dopełnianiu formalności i jak przez to przebrnąć, zgłoś się do nas. Oferujemy między innymi pomoc w uzyskaniu wizy USA. IECenter to grupa miłośników Stanów Zjednoczonych i wszystkiego, co z nimi związane. Dlatego zawsze udzielimy Ci sprawdzonych, rzetelnych informacji.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Facebook - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

ZNAJDŹ NAS

IECenter Poland:

International Experience Center

ul. Kapitańska 1/9

71-602 Szczecin

Poland

Tel: +48 668 006 066

Tel: +48 22 300 53 14

e-mail: biuro@iecenter.pl

IECenter USA:

International Experience Center

4850 Tamiami Trail North Suite #301

Naples, FL 34103

USA

Copyright  © 2007 IECenter