Dobre praktyki ubiegania się o Work and Travel

Wyjazd do Stanów Zjednoczonych w ramach programu Work and Travel to często jedyny sposób na wyprawę za Ocean. Każdego roku swoje kandydatury zgłasza kilkadziesiąt tysięcy studentów z całego świata. Taki program to w zasadzie recepta na spełnienie marzeń. Zdobywanie kwalifikacji zawodowych i bezcennych kontaktów, a także możliwość zwiedzania całych Stanów Zjednoczonych za zarobione na bieżąco pieniądze - czy znasz lepszy przepis na tyle korzyści?

Dlaczego warto wziąć udział w programie Work and Travel?

Samodzielne zorganizowanie wyprawy do Stanów nie należy do łatwych zadań, przede wszystkim ze względu na mnóstwo formalności. Drugim istotnym czynnikiem są koszty. Sam przelot to czasem kilkaset dolarów, dodatkowo trzeba wynająć lokum, samochód i utrzymać się na co dzień. Przy czym wyjeżdżając w celach turystycznych, nie możesz podjąć zatrudnienia, więc możesz liczyć tylko na te środki, które masz ze sobą. Swoją drogą, życie w USA nie należy do najtańszych. Dlatego dla wielu osób taka wyprawa pozostaje w sferze marzeń.

Znakomitym sposobem na ich spełnienie jest uczestnictwo w programie Work and Travel. To w zasadzie jedyna okazja do tego, aby:

 • wyjechać do pracy i na wakacje jednocześnie (program trwa od 3 do 4 miesięcy);

 • nawiązać bezcenne znajomości;

 • poznać różne kultury w praktyce;

 • zarobić na podróże po USA, a tym samym:

 • zwiedzić Stany Zjednoczone wzdłuż i wszerz.

Kto może wziąć udział w programie Work and Travel?

Oferta pracy połączonej z możliwością podróżowania dedykowana jest ambitnym studentom, którzy pragną poszerzać swoje horyzonty, doskonalić język w najbardziej efektywny sposób, a także podróżować. Wyjazd w ramach programu Work and Travel to również niecodzienna możliwość nawiązania wyjątkowych relacji z innymi uczestnikami programu – również z Polski bądź z innych krajów. Nasze doświadczenie pokazuje, że wiele przyjaźni nawiązanych właśnie podczas pobytu w Stanach trwa do dziś.

IECenter już od wielu lat pomaga chętnym w organizacji takiej wyprawy, a praktyka dowodzi, że konkurencja z całego świata jest ogromna. Wynika to z kilku powodów:

 • oferty pracy w prestiżowych lokalizacjach i u bardzo dobrych pracodawców;

 • dobre zarobki, pozwalające na swobodne utrzymanie się i przyjemności w USA;

 • właściwie niczym nieograniczona możliwość podróżowania (po pracy, w dni wolne oraz po zakończeniu pracy przez 30 dni);

 • międzynarodowe środowisko osób otwartych na nowe znajomości, doświadczenia i naukę.

Dlatego chcąc spełnić swoje marzenie o podróży do Stanów, warto rozpocząć starania jak najszybciej – zanim zrobi to konkurencja.

Jak zwiększyć swoją szansę na wyjazd?

Pierwszym krokiem do tego, aby wziąć udział w programie, jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Trzeba pamiętać o tym, że rekrutacja obejmuje kilka etapów i w wielu przypadkach działa zasada „first come first serve”. Dlatego im wcześniej aplikujesz, tym większa jest szansa na zdobycie miejsca w preferowanej lokalizacji i na wybranym stanowisku. Znacznie większe szanse na zakwalifikowanie się do programu mają również osoby, które chcą go rozpocząć szybko i są gotowe na wyjazd już pod koniec maja lub na początku czerwca.

Warto być otwartym na propozycje

Pracodawca ogłasza listę miejsc oraz stanowisk, na jakie można aplikować. W procesie rekrutacji zgłaszasz swoją chęć na konkretną pozycję. Pracodawca może jednak Cię nie przyjąć (bo np. ktoś był szybszy, spełniał wymagania i został już wybrany), jednak może zaproponować Ci inne stanowisko. Jak wskazuje doświadczenie z poprzednich lat, warto być otwartym na te propozycje. Nie ograniczając się do konkretnej oferty, znacząco zwiększysz swoje szanse na to, że pojedziesz na Work and Travel do wybranej lokalizacji.

Co pracodawca ceni u kandydatów na Work and Travel?

Podstawą jest napisanie profesjonalnego CV i nagranie autoprezentacji – obydwie pozycje w języku angielskim. To Twoja pierwsza wizytówka, która może być Twoim „być albo nie być”, jeśli chodzi o dalszą rekrutację. Spotkania z przedstawicielami pracodawców odbywają się już w lutym, dlatego im wcześniej aplikujesz, tym lepiej. Rekrutacja prowadzona jest do wyczerpania miejsc. Przydatne może być doświadczenie na stanowisku, które wybrałeś, chociaż nie jest to obowiązkowe.

Mając na uwadze fakt, że samo CV, autoprezentacja i późniejsza rozmowa kwalifikacyjna prowadzona jest w języku angielskim, to dobra jego znajomość zdecydowanie podniesie Twoje notowania u pracodawcy. Im lepiej będziesz mówić po angielsku, tym większe prawdopodobieństwo wyjazdu na program Work and Travel. Ogromne znaczenie mają również uśmiech, pozytywne nastawienie, a także komunikatywność. Osoby mające te cechy, w połączeniu z typowym amerykańskim luzem, będą miały znacznie łatwiej zakwalifikować się do programu.

Czy każdy chętny zostanie przyjęty?

Nie. Pracodawca, który przedstawia ofertę pracy, przeprowadza proces rekrutacyjny analogiczny do tego, jak w przypadku poszukiwania pracownika na stałe. Zasada selekcji działa więc również bardzo podobnie – podstawą jest CV i autoprezentacja. Na tej podstawie pracodawca wstępnie decyduje, kogo bierze pod uwagę.

W autoprezentacji ważne jest to, aby jak najciekawiej opowiedzieć o swoich motywacjach. Musisz wiedzieć bowiem, że program Work and Travel przeznaczony jest dla studentów nastawionych na samorozwój, zdobywanie nowych umiejętności (w tym pracy w międzynarodowym środowisku), doskonalenie języka, a także na poznanie amerykańskiej kultury w praktyce.

Ideą całego wyjazdu jest realizacja określonych celów (raz w miesiącu konieczne będzie wypełnienie ankiety podsumowującej). Work and Travel to nie wakacje, do których praca jest dodatkiem. To program wymiany kulturowej, w trakcie którego zaangażowanie w swoje obowiązki jest absolutną podstawą.

Jak skutecznie ubiegać się o zatrudnienie w programie?

Pierwsza zasada to odpowiedź przed samym sobą na pytanie, czy praca połączona z czasem wolnym przeznaczonym na podróżowanie jest tym, czego szukasz. Work and Travel nie jest programem typowo zarobkowym i raczej nikłe są szanse na to, że z tej podróży przywieziesz jakieś zarobione pieniądze z powrotem do kraju. Jedziesz przede wszystkim po to, aby przeżyć przygodę życia na miejscu.

Jeśli czujesz, że to właśnie to, czego chcesz, wypełnij formularz zgłoszeniowy i zapoznaj się z zasadami uczestnictwa, a także niezbędnymi opłatami, do których wniesienia jesteś zobligowany jeszcze przed decyzją pracodawcy. Nie musisz zjawiać się w naszym biurze osobiście. Niezbędne dokumenty możesz wypełnić online bądź przesłać je pocztą.

Warunki, jakie musisz spełniać, by móc wziąć udział w programie

Chęci i zaangażowanie w trakcie procesu rekrutacyjnego to kluczowe z punktu widzenia pracodawcy elementy ubiegania się o przyjęcie do programu. Pozostają jednak jeszcze względy formalne. Najważniejsze z nich to:

 • aktywny status studenta (w planowanym czasie wyjazdu nie możesz być np. na urlopie dziekańskim), przy czym nie ma znaczenia, czy studiujesz dziennie, zaocznie, wieczorowo, na uczelni publicznej czy prywatnej;

 • ukończone 18 lat;

 • komunikatywny angielski, ale bez konieczności przedstawiania certyfikatu - nie ma żadnych testów;

 • zaliczony przynajmniej 1 semestr studiów.

Jeśli w przyszłości będziesz chciał wziąć ponownie udział w programie, nie ma ku temu żadnych przeszkód i co ważne - bez limitu wiekowego. Najważniejsze są Twoje chęci, zaangażowanie, prezentacja przed potencjalnym pracodawcą, a także szybkie i zdecydowane działanie, w tym jak najszybsze złożenie aplikacji. To najważniejsze czynniki, które składają się na Twój sukces i otwierają drzwi do jednej z najpiękniejszych przygód w Twoim życiu.

Jak dostać się do programu Work and Travel?

Amerykańscy pracodawcy są otwarci na ambitnych i ciekawych świata ludzi z całego świata. Kierunek studiów nie oraz doświadczenie nie są kwestiami nadrzędnymi. Szanse na wzięcie udziału w programie mają wszyscy, a o przyjęciu decydują kompetencje, znajomość języka oraz zgłoszenie się z odpowiednim wyprzedzeniem. W większości przypadków decyduje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rekrutacja jest otwarta do wyczerpania miejsc. Jeśli chcesz wziąć udział w rekrutacji do jednej lokalizacji wraz ze znajomymi, bardzo ważne jest to, abyście zgłosili się wcześniej, z odpowiednią adnotacją w wiadomości do nas.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square
 • Facebook - Black Circle
 • Twitter - Black Circle
 • YouTube - Black Circle
 • Instagram - Black Circle

ZNAJDŹ NAS

IECenter Poland:

International Experience Center

ul. Kapitańska 1/9

71-602 Szczecin

Poland

Tel: +48 668 006 066

Tel: +48 22 300 53 14

e-mail: biuro@iecenter.pl

IECenter USA:

International Experience Center

4850 Tamiami Trail North Suite #301

Naples, FL 34103

USA

Copyright  © 2007 IECenter