Work and Travel w USA – dokumenty, które powinieneś mieć ze sobą

Program wymiany studenckiej „Work and Travel” istnieje w ofercie IECenter już od wielu lat. Dzięki niemu ambitni, młodzi ludzie mają niepowtarzalną szansę na podróż do Stanów Zjednoczonych. Przez kilka tygodni pracują u prestiżowych pracodawców, a w czasie wolnym mogą podróżować po całych Stanach. Jakie dokumenty są niezbędne do tego, by wziąć udział w rekrutacji i przebywać na terytorium USA bez problemów?

Work and Travel Polska – jak wziąć udział w rekrutacji? Oferta Work&Travel kierowana jest do studentów, którzy marzą o podróży do Stanów Zjednoczonych. Przez kilkanaście tygodni (przeważnie 3-4 miesiące) uczestnik programu pracuje u wybranego pracodawcy (spośród biorących udział w programie). W większości przypadkach zarobione pieniądze pozwolą nie tylko na bieżące życie i zakupy, ale również na zwiedzanie Stanów Zjednoczonych. Może robić to w czasie przerwy w grafiku (który ustalany jest przez pracodawcę) lub w czasie 30 dni wolnego po zakończeniu pracy (tzw. Grace Period).

Rekrutacja do programu jest dość wymagająca, jednak warto stawić czoła trudnościom formalnym. Czas spędzony na takim wyjeździe jest bowiem bezcenny. Praca w prestiżowych lokalizacjach, możliwość podniesienia kompetencji językowych, nowe znajomości – to tylko początek długiej listy korzyści.

Aby wziąć udział w programie, w pierwszej kolejności trzeba złożyć aplikację. Przygotuj CV w języku angielskim i krótką (trwającą około 1-2 minut) prezentację video, w której przedstawisz siebie w jak najlepszym świetle – zobaczy ją potencjalny pracodawca.

W następnej kolejności musisz przygotować niezbędne dokumenty. Work and Travel jest bowiem programem wymagającym również pod względem formalnym.

Popularne oferty w Work and Travel Oferty pracodawców kierowane są do studentów z całego świata, dlatego warto pospieszyć się z wzięciem udziału w rekrutacji. IECenter od lat wybiera najbardziej atrakcyjne propozycje, w świetnych lokalizacjach i u prestiżowych pracodawców i Sponsorów wizy J-1.

Największą popularnością cieszą się hotele i kasyna w USA – w tym przypadku każdego roku walka o miejsca jest dość zacięta. Praca w nadmorskich resortach, przyciągających luksusowych klientów z całego świata, piaszczyste plaże w zasięgu ręki, a także dobre stawki godzinowe i tipy – wszystko to sprawia, że chętnych na wyjazd nie brakuje. Przy czym charakter pracy nie ma nic wspólnego z hazardem. Oferty pracy dotyczą głównie stanowisk w restauracjach, barach, a także w części hotelowej resortów.

Rekrutacje odbywają się dość szybko, dlatego prócz refleksu i zdecydowania potrzebne są jeszcze dopełnione kwestie formalne. Chodzi o dokumenty niezbędne do samej aplikacji, w trakcie trwania procesu rekrutacyjnego, a także niezbędne po przylocie do USA. Zapisy do większości lokalizacji trwają od października do lutego. Sama rekrutacja polega na rozmowie kwalifikacyjnej przez Skype. Niekiedy rozmowy odbywają się bezpośrednio z HR pracodawców podczas tzw. Job Fairs, które będą miały miejsce w lutym 2020 roku. Aby załapać się na jak najlepszą ofertę, warto pospieszyć się ze zgłoszeniem chęci uczestnictwa i… zacząć kompletować niezbędne dokumenty.

Work and Travel – dokumenty niezbędne do aplikacji W pierwszej kolejności musisz pamiętać o tym, że oferta skierowana jest do osób mających aktywny status studenta. Wymogiem koniecznym jest więc posiadanie legitymacji ważnej do 30. października roku, w którym chcesz wziąć udział w programie. Dodatkowym wymogiem jest zaświadczenie o statusie studenta, które musi być wydane w semestrze letnim. Jeśli aplikację składasz zimą i siłą rzeczy nie masz jeszcze podbitej legitymacji na kolejny semestr, nie będzie to problemem. Pamiętaj jednak o tym, by wiosną uzupełnić ten krok formalności.

Sprawdź również datę ważności paszportu – musi wynosić ona co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty powrotu. IECenter zaleca ważność paszportu przynajmniej do maja kolejnego roku.

Jeżeli w momencie aplikacji nie posiadasz paszportu, wniosek możesz złożyć pomimo tego. Po odebraniu dokumentu musisz dosłać nam jednak jego skan – będzie niezbędny do realizowania kolejnych kroków.

Work and Travel Polska – dokumenty, jakie otrzymasz w trakcie procesu rekrutacyjnego Dokumenty składane podczas aplikacji to jednak tylko niewielka część. Kolejnym etapem jest kompletowanie dokumentacji już w trakcie trwania rekrutacji. Jest to:

 1. Job offer – dokument, który można porównać do umowy z pracodawcą. Jest to jednak porównanie dość umowne i trudno szukać formalnej zbieżności z polskimi umowami o pracę czy zlecenie.


 2. DS-2019 – to odpowiednik pozwolenia na pracę podczas programu.


 3. DS-160 – wniosek wizowy, który wypełnia się dopiero po otrzymaniu dokumentu DS-2019. Potwierdzenie otrzymania pozwolenia na pracę w ramach wymiany kulturowej daje zielone światło do ubiegania się o wizę. Kandydat jest informowany o pozytywnym rozpatrzeniu podania. Ma to miejsce w maju lub na początku czerwca. 


 4. Wiza J-1 – to dokument umożliwiający wjazd na teren USA, aby uczestniczyć w programie wymiany studenckiej.


 5. Bilet lotniczy, dokonanie check-in i Boarding Pass – aby uczestnik mógł wejść do samolotu.


Dokumenty niezbędne do przekroczenia granicy USA

Aby wjechać na teren Stanów Zjednoczonych, uczestnik zobowiązany jest do posiadania dwóch dokumentów. Są to:

 1. Ważny paszport z wizą.


 2. Dokument DS- 2019 – będzie on przypięty przez pracownika ambasady. Do momentu przekroczenia granicy nie wolno go wyciągać z paszportu.


 3. Uczestnik może zostać poproszony jeszcze w samolocie bądź już w kolejce do Immigration o wypełnienie deklaracji celnej.
Urzędnicy imigracyjni są bardzo skrupulatni w sprawdzaniu dokumentów, dlatego trzeba przywiązać szczególną uwagę do ich poprawności. Zorganizowanie podróży do USA jest bardzo czasochłonne i kosztowne, dlatego nie warto ryzykować nawet najmniejszymi brakami czy nieścisłościami formalnymi. Te mogą skutkować nawet cofnięciem z lotniska.

Jakie jeszcze dokumenty warto zabrać ze sobą na Work and Travel? Jeśli po Stanach Zjednoczonych planujesz poruszać się samochodem, warto zabrać ze sobą prawo jazdy. Dobrze mieć międzynarodowe prawo jazdy. Choć nie jest to wymóg formalny, to w niektórych wypożyczalniach samochodów pracownicy mogą żądać takiego dokumentu. Jednak w większości przypadków ważny paszport i polskie prawo jazdy są dokumentami wystarczającymi do bezproblemowego wypożyczenia pojazdu.

Już po przylocie do USA trzeba pamiętać o tym, że konieczne jest aplikowanie o Social Security Number. W tym celu trzeba zgłosić się do siedziby US Social Security Administration. Karta z nadanym numerem dociera na amerykański adres uczestnika, zwykle w ciągu 3-5 tygodni. Taki numer należy podać pracodawcy i zrobić kopię tego dokumentu.

Na wszelki wypadek warto zrobić kopię wszystkich dokumentów przed wylotem:

 • Job offer;


 • paszportu;


 • wizy;


 • dowodu osobistego;


 • prawa jazdy;


 • DS – 2019.


Work and Travel - dokumenty nie tylko w oryginale Oprócz oryginałów dokumentów, jedną kopię papierową należy zabrać ze sobą, drugą zostawić w miejscu zakwaterowania, a skany wysłać e-mailem. Przydatne jest również założenie profilu zaufanego w polskim urzędzie, aby móc elektronicznie zamawiać dokumenty i załatwiać zdalnie niektóre sprawy urzędowe w Polsce. To szczególnie istotne w przypadku zgubienia/kradzieży polskich dokumentów w USA.

Dokumenty na Work and Travel w bagażu podręcznym Pakując walizki, pamiętaj również o tym, aby dokumenty przewozić w bagażu podręcznym. To istotne nie tylko ze względów bezpieczeństwa (mniejsze ryzyko zaginięcia bagażu), ale także kwestii formalnych (kontrola po przylocie na lotnisko w Stanach).

Pracownicy IECenter to miłośnicy Stanów Zjednoczonych, którzy są na bieżąco z aktualnymi trendami i wymogami formalnymi. Już od kilkunastu lat z powodzeniem organizują każdego roku programy Work and Travel oraz staży i praktyk w USA. Dzięki temu w przyjazny sposób pomogą Ci przygotować się do rekrutacji, przede wszystkim pod względem formalnym.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square
 • Facebook - Black Circle
 • Twitter - Black Circle
 • YouTube - Black Circle
 • Instagram - Black Circle

ZNAJDŹ NAS

IECenter Poland:

International Experience Center

al. Bohaterów Warszawy 55

71-070 Szczecin

Poland

Tel: +48 668 006 066

Tel: +48 22 300 53 14

e-mail: biuro@iecenter.pl

IECenter USA:

International Experience Center

9128 Strada Place Suite 10115

Naples, FL 34108

USA

Copyright  © 2007 IECenter