Jak wyjechać na praktyki do USA? Wyjaśniamy krok po kroku

Dla wielu studentów, absolwentów, a także osób z doświadczeniem praktyki w USA są doskonałym sposobem na zdobycie niezwykle wartościowego wpisu do CV. Do kogo skierowany jest program, jak wygląda proces rekrutacyjny oraz na pracę w jakich branżach można liczyć?
Kto może odbyć praktyki w USA?

Szansę na udział w programie i wyjazd do Stanów Zjednoczonych mogą otrzymać osoby posiadające status studenta, absolwenci studiów wyższych, ale nie tylko. Program przeznaczony jest również dla tych, którzy mogą się już pochwalić pięcioletnim doświadczeniem w danej branży lub są specjalistami w swojej dziedzinie. Wyjazd na staż do USA pomoże Ci zdobyć cenne kompetencje, a także kontakty oraz znajomości, które mogą pomóc w rozwoju kariery zawodowej, niezależnie od jej obecnego stanu.

Rodzaje programów praktyk zawodowych w USA

IECenter posiada w swojej ofercie dwa programy dedykowane różnym grupom:

 • Internship – to propozycja dla studentów oraz szansa na praktyki w USA dla absolwentów studiów wyższych. Ponieważ program musi się rozpocząć w ciągu 12 miesięcy od obrony, z aplikacją nie można czekać dłużej niż 4-6 miesięcy od ukończenia studiów. Internship zwykle traktowany jest jako pomoc w znalezieniu pierwszej pracy, rozpoczęcie ścieżki zawodowej i zdobycie wartościowego punktu do CV.

 • Trainee – jest ofertą skierowaną do osób, które posiadają dyplom uczelni wyższej i przynajmniej 1 rok doświadczenia w adekwatnej do zdobytego wykształcenia branży. Z programu skorzystać mogą także ci, którzy nie studiowali, lecz mają minimum 5 lat doświadczenia w konkretnym sektorze i mogą je udokumentować referencjami w języku angielskim. Nie ma potrzeby przedstawiania innych zaświadczeń, świadectw pracy itp. W przypadku wyjazdu na staż do USA kluczowymi są: praktyka, umiejętności i opinia pracodawcy lub pracodawców.

Etapy procedury aplikacyjnej na program

Okres załatwiania formalności trwa średnio około 6 miesięcy. Uzależniony jest od tego, jak szybko uda się dopasować idealną ofertę. Nieco dłużej mogą czekać osoby działające w bardzo specyficznych branżach lub takie, którym zależy na pracy w konkretnej lokalizacji. Cały proces może się przedłużyć wówczas nawet o kilka miesięcy. Rekrutacja na praktyki w USA organizowane za pośrednictwem IECenter, odbywa się w 3 etapach:

 1. złożenie dokumentów aplikacyjnych

 2. interview i tzw „matching process” czyli dopasowanie odpowiedniej oferty do danego kandydata i jego doświadczenia

 3. uzupełnianie dokumentów Sponsora wizy J-1 oraz aplikacja o wizę

Jak aplikować na praktyki zawodowe w USA?

Pierwszym krokiem w kierunku wzięcia udziału w programie, jest zgłoszenie się do niego poprzez formularz na stronie IECenter. Po wypełnieniu informacji kontaktowych musisz załączyć plik z CV w języku angielskim wraz ze zdjęciem. Na podstawie tego dokumentu ustalone zostanie, czy spełniasz wszystkie niezbędne wymagania do tego, by wyjechać na praktyki studenckie w USA lub staż.


Jeśli weryfikacja przebiegnie pomyślnie, zostaniesz poproszony o wypełnienie dokumentów aplikacyjnych, podpisanie umowy oraz wniesienie opłaty za program. Do aplikacji konieczne będzie załączenie referencji oraz video z autoprezentacją. To krótki filmik trwający 60-90 sekund, w trakcie których opowiesz kilka słów o sobie oraz uzasadnisz, dlaczego chcesz odbyć praktyki w USA.

Interview oraz „matching process” – na czym to polega?

Interview odbywa się na Skypie z pracownikiem agencji w USA. Rozmowa ta ma na celu ustalenie Twojego doświadczenia, umiejętności oraz oczekiwań. Wszystkie te szczegóły będą niezwykle istotne w tzw. „matching process”.


Jest to etap dopasowywania najlepszej oferty do kandydata. Kolejny krok stanowi rozmowa kwalifikacyjna z wybranym pracodawcą. Przy obustronnej akceptacji warunków, zostanie sporządzona oferta i sporządzony plan praktyk. Jeżeli kandydat nie przyjmie oferty, “matching process” może potrwać dłużej.


Co ważne, agencja zawsze proponuje praktyki zawodowe w USA w firmach, które działają na amerykańskim rynku od lat. Miejsca te zawsze są sprawdzone przez Sponsora wizy J-1 i godne zaufania.

Czy można samodzielnie wybrać ofertę praktyk?

Niestety, nie jest to możliwe. Program nie przewiduje możliwości wyboru oferty z listy. Na stronie IECenter znajdziesz przykładowe propozycje programów Internship i Trainee, jednak mają one służyć wyłącznie przybliżeniu tego, czego się możesz spodziewać. Na przedstawione tam propozycje nie można aplikować.


To oferty, z których skorzystali inni uczestnicy w przeszłości. Firma, stanowisko oraz zarobki zawsze dostosowywane są do konkretnego uczestnika programu. Uzależnione są od doświadczenia oraz posiadanych kompetencji zarówno twardych, jak i miękkich.

Czy można odmówić oferty?

Podczas trwania „matching process” przygotowywana zostanie indywidualna propozycja specjalnie dla Ciebie. Będzie ona adekwatna do Twojego doświadczenia zawodowego, osobowości, wykształcenia.


Może się jednak okazać, że z jakiegoś powodu dane praktyki zawodowe w USA nie będą Ci odpowiadać. W takiej sytuacji możesz zrezygnować z programu bez ponoszenia kosztów lub oczekiwać na kolejną propozycje.

Branże, w których najłatwiej znaleźć staż

Nie na wszystkich polach łatwo o praktyki w USA. Sektory, w których Sponsorzy wizy J-1 mają najwięcej ofert to przede wszystkim:

 • hospitality/hotelarstwo/Food & Beverage/Cook/Front Desk

 • marketing/PR

 • business,

 • accounting,

 • graphic design,

 • architecture,

 • civil and industrial engineering.

 • IT/computer engineering and computer science

 • engineering

 • mathematics and industrial occupations

 • sciences

Aplikacja o wizę J-1

Po akceptacji oferty przychodzi kolej na wypełnianie dokumentów aplikacyjnych Sponsora wizy J-1. Kolejnym punktem procesu jest podpisanie planu praktyk, a następnie po wystawieniu przez organizatora dokumentu DS-2019, aplikacja o wizę.


Wniosek możesz wypełnić i złożyć przy wsparciu ze strony IECenter. Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku obywateli Polski oraz całej Unii Europejskiej, wizę otrzymuje 99,9% wnioskujących. Kiedy dostaniesz ją i Ty, możesz zarezerwować bilet na samolot i pakować walizki.


Jak uzyskać wizę J-1?

Wiza J-1 jest niezbędna dla osób wyjeżdżających w ramach programu Internship lub Trainee, Work and Travel oraz Au Pair. Pozytywna kwalifikacja kandydata do udziału w jednym z nich jest warunkiem koniecznym. Uzyskanie Wizy J-1 umożliwiają organizacje sponsorujące(Sponsorzy wizy J-1), które są weryfikowane i nadzorowane przez amerykański rząd.


Aby otrzymać wizę J-1 i odbyć praktyki w USA dla absolwentów należy posiadać numer pozwolenia na pracę DS-2019. Co ważne, wiza wystawiana jest na czas określony i nie upoważnia do podjęcia pracy poza programem.


Aplikacji o wizę tego rodzaju nie można podjąć samodzielnie, Sponsor wizy J-1 jest niezbędny. W IECenter pomożemy Ci dopełnić wszelkich formalności Sponsora wizy J-1 jak tylko zaakceptujesz ofertę praktyk.


Warunki przykładowej oferty programu

Przyjrzyjmy się bliżej przykładowej ofercie, którą otrzymał jeden z uczestników programu. Były to praktyki w księgowości (Accounting Internship).

 • Uczestnik musiał znać język angielski, być w wieku poniżej 35 lat, posiadać wykształcenie kierunkowe lub 5 lat doświadczenia w rachunkowości potwierdzonych referencjami.

 • Zdecydował się wyjechać na 12 miesięcy do Texasu.

 • Pracował 40h w tygodniu, zarabiał 18 USD/h i mógł korzystać z służbowego samochodu.

 • W jego CV pojawił się wpis o odbyciu praktyk w USA, we wspomnieniach zaś zupełnie wyjątkowe miejsca, niepowtarzalne widoki oraz ludzie, którzy przekazali mu ogromną wiedzę i swoje doświadczenie.

Koszt programu Internship/Trainee

Bardzo ważne jest zrozumienie, że udział w programie nie służy celom zarobkowym. Nawet wówczas, gdy uczestnik otrzymuje wynagrodzenie, będzie ono niezbędne do pokrycia kosztów życia w Stanach. Założeniem programu jest wymiana kulturowa oraz pomoc w zdobyciu doświadczenia w amerykańskich firmach.


W cenę programu wchodzą wszelkie opłaty związane z opieką Sponsora wizy J-1 podczas pobytu w USA, pomocą przy wypełnianiu dokumentów, zorganizowaniu oferty, ubezpieczeniem oraz wystawieniem pozwolenia na pracę.


Ostateczna kwota uzależniona jest od długości trwania programu i wynosi 2990 USD przy wyjeździe na 3 miesiące, 3490 USD przy wyjeździe do 6 miesięcy lub 4390 USD przy rocznym programie.


Dodatkowe koszty, z jakimi wiążą się praktyki w USA

Każdy uczestnik powinien doliczyć opłaty, związane z uzyskaniem wizy, czyli 160 USD na rzecz konsulatu oraz 220 USD opłaty SEVIS.


Organizator nie pokrywa również kosztów biletów lotniczych, które wahają się od 2800 PLN do 4500 PLN w zależności od terminu wylotu oraz miejsca docelowego.


Jadąc na praktyki zawodowe w USA musisz zabrać ze sobą tzw. kieszonkowe, które pomoże Ci się utrzymać do czasu uzyskania pierwszej wypłaty. Sponsor sugeruje, by była to kwota w wysokości minimum 2000 USD.


Praktyki w USA a zarobki

W ramach programów Internship i Trainee możliwe jest wybranie praktyk bezpłatnych i płatnych. Kandydaci jednak zwykle wybierają te drugie, choć wiążą się z dłuższym wyjazdem na minimum 6 miesięcy. Chcąc wyjechać na krótszy program, należy liczyć się z brakiem wynagrodzenia, a co za tym idzie, koniecznością utrzymania się z własnych środków.


Przeciętne wynagrodzenie w ramach praktyk w USA wynosi 15 USD/h i najczęściej wypłacane jest co 2 tygodnie. Najlepsi kandydaci mogą liczyć na lepsze warunki finansowe. Jeżeli posiadasz świetne CV, bardzo dobrze posługujesz się językiem angielskim, możesz liczyć na szybsze dopasowanie oferty.


Zakwaterowanie na praktyki w USA

Sponsor wizy J-1 lub praktykodawca mogą pomóc w znalezieniu zakwaterowania. Uczestnicy programu Internship/Trainee najczęściej mieszkają w apartamentach lub wynajmują pokoje u rodzin.


Oczywiście każdy ma również możliwość znalezienia sobie lokum we własnym zakresie. Ceny za pokój w Stanach zaczynają się od 600 USD za miesiąc i uzależnione są od standardu, a przede wszystkim od lokalizacji. Zakwaterowanie a takich miejscach jak Manhattan lub centrum NYC będzie znacznie droższe niż w Queens, czy na Brooklyn, ale mieszkając dalej od miejsca pracy, należy doliczyć koszty codziennych dojazdów.


Czy warto wziąć udział w programie Internship/Trainee?

Jest to poważna decyzja, która wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Dla wielu uczestników, którzy już skorzystali z programu, okazała się jednak milowym krokiem w rozwoju kariery zawodowej. Możliwość pracy w dużej amerykańskiej firmie jako członek działu marketingu lub w dużej sławy biurze architektonicznym, to prestiż, a także wyraz zaangażowania i ogromnej chęci rozwoju. Doświadczenie zdobyte w Stanach Zjednoczonych zostanie docenione w Polsce, ale i w innych krajach, dając Ci tym samym potężne możliwości.


Wyjazd na praktyki do USA to także możliwość poznania nowych ludzi, ich kultury, nawiązanie ciekawych znajomości i poprawienie umiejętności językowych. Pobyt w Stanach to jednocześnie niesamowita przygoda życia i dla wielu osób spełnienie marzeń. Nie czekaj, aż okazja sama zapuka do drzwi. Pomóż jej, wypełniając formularz aplikacyjny na program Internship/Trainee.


Aplikuj teraz >>>Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square
 • Facebook - Black Circle
 • Twitter - Black Circle
 • YouTube - Black Circle
 • Instagram - Black Circle

ZNAJDŹ NAS

IECenter Poland:

International Experience Center

ul. Kapitańska 1/9

71-602 Szczecin

Poland

Tel: +48 668 006 066

Tel: +48 22 300 53 14

e-mail: biuro@iecenter.pl

IECenter USA:

International Experience Center

4850 Tamiami Trail North Suite #301

Naples, FL 34103

USA

Copyright  © 2007 IECenter