Jakie obyczaje w USA mogą Cię zaskoczyć?

Popularność amerykańskiej popkultury na świecie, tj. muzyki, programów telewizyjnych, ale przede wszystkim filmów kształtuje wyobrażenia na temat codziennego życia w tym kraju. W końcu każdy wie, co to Święto Dziękczynienia, jak ważny jest Super Bowl i jak wygląda sielankowe amerykańskie przedmieście. Jednak czy wszystko to, co znamy z telewizji ma odzwierciedlenie w rzeczywistości? Poniżej kilka rzeczy, które musicie wiedzieć o USA, by nie dać się zaskoczyć.

Napiwki w USA są obowiązkowe

W amerykańskiej prasie nie brakuje artykułów na temat afer i wzywania policji do klientów, którzy odmówili zapłacenia napiwku w restauracji. Obsłudze w kawiarniach, pubach i restauracjach należy zostawić 10-20% kwoty zamówienia jako napiwek. W niektórych miejscach, zwłaszcza tych często odwiedzanych przez zagranicznych turystów, napiwek z góry doliczany jest do rachunku.

To jednak nie wszystko. Dodatkową kwotę za usługę wypada zapłacić również taksówkarzowi, fryzjerowi, kosmetyczce, przewodnikowi, czy też parkingowemu. Amerykanie płacą też napiwki bożonarodzeniowe osobom, które przez cały rok świadczą im pewnego rodzaju usługi, np. listonoszowi, czy dozorcy budynku. Żeby uniknąć więc nieprzyjemnych pytań, a w ostateczności afery, bądź przygotowany na zapłacenie napiwku.

Jak wyglądają domówki w USA?

Może zaskoczy Cię fakt, że obraz domówek, który znamy z wielu amerykańskich produkcji odpowiada rzeczywistym imprezom organizowanym przez młodych ludzi w USA. Typowa amerykańska domówka organizowana jest w domach rodziców nastolatków uczęszczających do high school (odpowiednik naszego liceum), albo w studenckich mieszkaniach. Jeżeli kiedykolwiek będziesz miał okazję uczestniczyć w takiej imprezie, spodziewaj się, że będziesz się bawić wśród kilkudziesięciu do nawet setek osób. Impreza obejmuje cały dom, każdy pokój i zakątek ogrodu.

Na amerykańskich domówkach oprócz tańców i kąpieli w basenie pojawiają się zazwyczaj typowe gry i gadżety. Służą one głównie utrzymaniu odpowiedniego poziomu upojenia alkoholowego. Dla przykładu: Beer pong (piwny ping-pong) wymaga trafienia piłeczkami ping-pongowymi do kubeczków z piwem (te słynne, czerwone, z których pije się przeważnie poncz). Innym gadżetem znanym z filmów i obecnym na domówkach jest kask piwny. Pewnie kojarzycie tę konstrukcję, gdzie na kask montuje się piwo i pije poprzez zakręcone rurki.

Ważne obyczaje w USA, czyli wyprzedaże garażowe

Kolejnym znanym z filmów i seriali elementem kultury amerykańskiej jest wyprzedaż garażowa (garage sale / yard sale). W rzeczywistości wyprzedaże te to popularny sposób na pozbycie się zbędnych rzeczy, które wciąż nadają się do użytku. Polega to na wystawieniu rzeczy do sprzedaży na własnym ogródku lub w garażu. Oczywiście uprzednio informuje się okolicznych mieszkańców o planowanej wyprzedaży.

Co można kupić na wyprzedaży garażowej? Dosłownie wszystko: stary sprzęt RTV/AGD, ubrania, instrumenty, płyty, gadżety, ozdoby – lista jest otwarta. Dla poszukiwaczy skarbów to świetna okazja do kupienia wyjątkowych przedmiotów za niskie ceny. Dla samej społeczności sąsiedzkiej jest to natomiast okazja do integracji.

Jak wygląda small talk po amerykańsku?

Otwartość, nieznikający uśmiech i rozmowność Amerykanów bywa źle interpretowana przez turystów. Zagadywanie do obcych, bezproblemowe podejście czy ogromna życzliwość czasami odbierana jest przez obcokrajowców jako wścibskość lub próba manipulacji. W rzeczywistość pytanie o samopoczucie przez całkowicie obcą osobę to standardowy obyczaj w USA, będący zarazem najzwyczajniejszym wyrazem uprzejmości i dobrych manier.

Przy czym nikt nie oczekuje po takim pytaniu wylewnych odpowiedzi. Na tradycyjne „How are you?” odpowiada się jednym zdaniem. Jednak czasami Amerykanie rozciągają rozmowę z nieznajomymi na inne błahe tematy, takie jak pogoda, sport, korki. Amerykanie są mistrzami small talku i z obcymi ludźmi potrafią rozmawiać, jakby znali się wiele lat. Przeprowadzenie z każdym choćby krótkiej rozmowy zakorzenione jest w amerykańskiej kulturze. Dlatego pogawędki, które prowadzą są naturalne i niewymuszone.

Obyczaje w USA to również integracja sąsiedzka w pralniach

W Polsce nikt nie przywykł do chodzenia z torbą brudnego prania i proszkiem poza własne mieszkanie. W USA to codzienność. Bardzo niewiele mieszkań w miastach ma na wyposażeniu pralkę. W budynkach istnieją komunalne pralnie, z których mogą korzystać wszyscy ich mieszkańcy. Oprócz pralni dla mieszkańców istnieją niezależne pralnie, dostępne dla każdego. Koszt prania, w zależności od długości waha się od 1,5 do 3 dolarów.

Jakie przygody wiąże się z korzystaniem ze wspólnych pralni? Jest to często miejsce integrujące sąsiadów i okazja do lepszego poznania się. Mniej przyjemnym aspektem jest kwestia różnych „znalezisk” w pralkach, które wyciąga się z własnym praniem: cudza bielizna, biżuteria, a nawet… kawałki jedzenia. Pamiętaj przy tym, żeby skorzystać z pralni musisz przygotować garść ćwierćdolarówek, ponieważ tylko nimi zapłacisz za obsługę maszyny.

Typowy amerykański lifestyle

Jeżeli chodzi o amerykański uliczny dress-code to w zasadzie ograniczenia nie istnieją. Stany Zjednoczone to kolebka indywidualizmu i liberalizmu. Wystarczy przejść się ulicami Nowego Jorku, żeby zobaczyć bardzo oryginalnie ubranych ludzi. Jedni wyglądają prosto jak z okładek magazynów modowych, inni w tak nietypowych kreacjach, jakby dopiero zeszli ze sceny.

Z drugiej strony, nikogo nie szokuje widok osób w piżamie w osiedlowym sklepie, czy też na spacerze z psem. Amerykanie mają w sobie dużo dystansu i luzu, mniejszą uwagę zwracają na kwestie wyglądu. Złotym środkiem na codzienny outfit w Stanach jest odzież sportowa – dresy, legginsy, adidasy i japonki. Wszechobecne są też jeansowe shorty i czapeczki z daszkiem. Jeżeli nie chcesz się wyróżniać będąc w Stanach, postaw na luz i wygodę.

Jak wygląda obsługa klienta w USA?

Zwyczaje związane z zakupami w USA są podyktowane obecnym w tamtejszej kulturze liberalizmem. Amerykanie są społeczeństwem konsumpcyjnym – kochają promocje, kupują dużo i nie zawsze są to przemyślane zakupy. Osobę z zagranicy może jednak zadziwić, jak częste i powszechne jest zwracanie zakupionych i użytych towarów bez słowa wytłumaczenia. Klient ma prawo się rozmyślić lub przetestować produkt i go zwrócić. Większość sklepów pozwala kupującemu na taki zwrot w ciągu aż 90 dni.

Ok, a co z rozsławionymi milionowymi odszkodowaniami od producentów wszelakich produktów za brak odpowiedniej informacji na opakowaniu? To również prawda. W Stanach kwoty odszkodowań dla klientów są olbrzymie, dlatego wielu próbuje tego sposobu jako szybkiej drogi do wzbogacenia się. Procesy takie są zatem częstsze niż w Polsce, jednak horrendalnie wysokie odszkodowania dotyczą zaledwie garstki klientów. Ale dzięki takim procesom, jedna z popularnych restauracji do dziś zamieszcza napis na kubkach z kawą i herbatą, że napój w środku jest gorący.

Jak wyglądają potrawy w USA?

Typowe dla kuchni amerykańskiej dania dostępne są również na każdym kroku w Polsce. Jednak tym, co odróżnia nasze fast foody od amerykańskich jest przede wszystkim wielkość porcji oraz cena. Od lat 70 poszczególne restauracje konkurowały ze sobą prześcigając się w proponowanej wielkości porcji. W efekcie największa porcja napoju w popularnym fast-foodzie w USA ma aż... 1300ml!

O ile fast foody wciąż królują w diecie Amerykanów, są miejsca, gdzie trendy zdecydowanie się zmieniły. Kalifornia zaczęła słynąć z ekologicznego i zdrowego podejścia do życia. Mieszkańcy tego regionu zwracają uwagę nie tylko na to, jaki wpływ jedzenie ma na ich zdrowie. Powszechne też stało się zwracanie uwagi na etyczne kwestie swoich wyborów żywieniowych. Dzięki temu w tym rejonie znajdziemy bogatą ofertę dań bez mięsa, lub z nabiałem i jajkami pochodzącym z etycznych hodowli.

Najważniejsze obyczaje w USA, które mogą Cię zaskoczyć

O specyficznej amerykańskiej kulturze mówi się wiele, zaś najwięcej dowiadujemy się o niej z seriali oraz filmów. Chociaż część z tych przekazów jest przesadzona, to zawiera w sobie wiele prawdy. Obyczaje w USA potrafią zaskakiwać - zwłaszcza, gdy wejdziesz do wynajmowanego mieszkania i zauważysz, że nie ma w nim pralki. Może się również okazać, że zostaniesz zaproszony na domówkę organizowaną… w Twoim mieszkaniu, o której nie masz pojęcia. Powszechnie panujący luz to cecha, która wyróżnia mieszkańców na tle innych państw. Możesz się o tym przekonać na własnej skórze - wystarczy, że pojedziesz z nami na Work and Travel w USA, kurs językowy lub praktyki!

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Facebook - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

ZNAJDŹ NAS

IECenter Poland:

International Experience Center

ul. Kapitańska 1/9

71-602 Szczecin

Poland

Tel: +48 668 006 066

Tel: +48 22 300 53 14

e-mail: biuro@iecenter.pl

IECenter USA:

International Experience Center

4850 Tamiami Trail North Suite #301

Naples, FL 34103

USA

Copyright  © 2007 IECenter