Praktyki w USA i w Australii - dlaczego warto z nich skorzystać?

Rynek pracy jest coraz bardziej wymagający, głównie ze względu na fakt, że pracodawcy coraz częściej poszukują specjalistów. Z tego względu młodzi ludzie, często jeszcze w trakcie trwania studiów, przygotowują się intensywnie do sprostania ich oczekiwaniom. Staże, praktyki i kursy zawodowe to jedna z metod na zwiększenie swoich szans na zatrudnienie. Szczególną popularnością cieszą się zagraniczne praktyki w USA i w Australii, a także w innych krajach. Co dają, komu są dedykowane i jak się do nich przygotować?

Co dają praktyki w USA i Australii? Staż czy praca za granicą to szereg możliwości, o które trudno nawet w najlepszej firmie w kraju. Praktyki w Australii i w USA to niepowtarzalna okazja na połączenie przyjemnego z pożytecznym: zdobywanie nowej, unikalnej wiedzy i kompetencji, a także zwiększenie szansy na wyraźnie wyższe wynagrodzenie w przyszłości. Udział w programie stażowym w USA czy Australii to także niecodzienna okazja do poznania kultury czy gospodarki danego kraju. To także możliwość nawiązania znajomości, które mogą okazać się nieocenione w przyszłości. Najlepsi studenci i absolwenci nierzadko w ten sposób zdobywają szanse na stałe zatrudnienie, dając się poznać ludziom z branży. To z kolei otwiera im perspektywę ułożenia sobie życia w wybranym kraju w przyszłości. Stany Zjednoczone i Australia to zakątki świata dostępne dla nielicznych. Dłuższy pobyt, nawet w celach turystycznych, to przedsięwzięcie niełatwe do zorganizowania przede wszystkim ze względów formalnych. Wreszcie: praktyki w USA dla studentów czy absolwentów to bezcenny wpis w CV, który otwiera drzwi niedostępne dla innych. To wszystko nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie pierwszy krok, czyli zgłoszenie się do programu stażowego.

Praktyki w USA dla absolwentów i studentów? Staż w amerykańskiej lub australijskiej firmie kierowany jest do ambitnych i zdolnych studentów oraz absolwentów niemal wszystkich kierunków, którzy pragną spróbować swoich sił w międzynarodowym środowisku. To doskonała okazja do zdobywania doświadczenia w wybranym zawodzie. W trakcie maksymalnie 12 miesięcy praktyk uczestnik przechodzi przez wszystkie stopnie hierarchii w firmie. Po zakończeniu programu posiada kompetencje uprawniające do podjęcia pracy na samodzielnym stanowisku, zgodnym z kierunkiem stażu. Złożenie aplikacji nie jest jednak jednoznaczne z gwarancją miejsca i uczestnictwa w programie. Istnieje szansa na zwrot środków, jeżeli nie jesteśmy w stanie znaleźć oferty. Dotyczy to jednak wyłącznie programu Internship/Trainee w USA. Do najlepszych pracodawców w cenionych i popularnych zawodach kolejka i konkurencja jest bardzo duża. Dlatego w przypadku zupełnego braku doświadczenia, warto rozważyć najpierw opcję "work and travel". To program pozwalający na podjęcie legalnej pracy w mniej wymagających zawodach, z jednoczesną możliwością wykorzystania pobytu dla celów turystycznych. To również świetna opcja na podniesienie poziomu języka obcego. Nigdzie nie nauczysz się go lepiej niż podczas pobytu za granicą i w rozmowie z native speakerami. Jednym z najważniejszych wymogów formalnych, otwierających drogę do zagranicznego stażu, jest znajomość języka w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację. Druga to zdobycie wizy uprawniającej do odbycia praktyk zawodowych na terenie danego państwa.

Jak dostać się na praktyki w Australii i USA? Organizacja wyjazdu na własną rękę jest bardzo trudna, czasochłonna i kosztowna. Skomplikowane wymogi formalne sprawiają wiele trudności, często nawet uniemożliwiając przedsięwzięcie. Dlatego osoby zainteresowane odbyciem stażu w jednym z tych krajów powinny zgłosić się do firmy organizującej tego typu programy. Są to agencje pośredniczące pomiędzy amerykańskimi i australijskimi instytucjami, a studentami i absolwentami, które pomogą spełnić wszystkie formalności i przygotują do wyjazdu. Za organizację programu odpowiadają przeważnie różne organizacje działające z upoważnienia Departamentu Stanu USA, a także ich przedstawiciele w Polsce. Dzięki temu uczestnik zyskuje pewność, że całe przedsięwzięcie będzie profesjonalnie zorganizowane pod każdym względem i może wyjechać bez najmniejszych obaw o swoje bezpieczeństwo. Pracodawcy oferujący zatrudnienie to firmy sprawdzone i godne zaufania.

Praktyki w USA i Australii - kryteria Programy stażowe tworzone są z myślą o osobach z niewielkim doświadczeniem w danym zawodzie. Najczęściej taki wyjazd trwa od 2 do maksymalnie 18 miesięcy. Aby móc odbyć praktyki w USA lub w Australii, należy przede wszystkim:

 • być studentem co najmniej drugiego roku bądź absolwentem maksymalnie do roku od ukończenia studiów. Nieco inaczej wygląda to w programie Trainee - w tym przypadku wymaganiem jest ukończeniem studiów i przepracowanie minimum roku w kierunku związanym ze studiami lub 5 lat doświadczenia w danej branży, bez warunku ukończenia studiów;

 • studiować kierunek związany z dziedziną, w której uczestnik chce się rozwijać;

 • posługiwać się językiem angielskim w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację w zakresie danego obszaru zawodowego;

 • posiadać paszport ważny jeszcze przed co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty zakończenia programu stażowego;

 • mieścić się w przedziale wiekowym 18-38 lat (w Australii 18-30 lat).

Szczegółowe wytyczne związane z wyjazdem są regulowane przez rząd danego kraju - w USA jest to Departament Stanu, natomiast w Austrailii Immigration. W niektórych przypadkach wymaga się, aby stażysta posiadał na koncie określoną kwotę pozwalającą mu na utrzymanie się w kraju w czasie trwania praktyk. Dotyczy to przede wszystkim tych programów, w ramach których dla studenta lub absolwenta nie jest przewidziane wynagrodzenie lub opiewa ono na niewielką kwotę.

Wiza na praktyki w USA i Australii Należy także wziąć pod uwagę fakt, że ze względu na rodzaj wizy, niedozwolone jest podejmowanie dodatkowego zatrudnienia w czasie pobytu w ramach programu stażowego. W czasie trwania stażu można opuszczać terytorium USA lub Australii tak długo, jak ważna jest wiza. Pod warunkiem jednak uzyskania zgody praktykodawcy, a także sponsora wizy J1. Jeśli wyjazd z kraju ma mieć charakter turystyczny, trzeba poprosić o zgodę sponsora wizy. Wyjazd na własną rękę, bez uzyskania zgody, jest niedozwolony.

Jak wygląda procedura aplikacyjna na praktyki w USA i Australii dla studentów i absolwentów? Planując wyjazd do USA lub Australii, organizację najlepiej zacząć już kilka miesięcy wcześniej. Przeciętnie proces aplikacyjny trwa od 3 do nawet 6 miesięcy. Kandydat w pierwszej kolejności musi przesłać CV napisane w języku angielskim oraz stworzyć swój profil (najlepiej w formie multimedialnej - także po angielsku), który następnie prezentowany jest potencjalnym prakykodawcom. Po pozytywnej weryfikacji zgłoszenia, kandydat otrzyma do uzupełnienia dokumenty aplikacyjne i zobowiązany jest do dokonania opłaty za program. Następnym krokiem jest interview (w języku angielskim) - najpierw z agencją, a następnie ze sponsorem wizy i praktykodawcą. Jeśli kandydat przyjmie ofertę, w następnej kolejności musi uzupełnić dokumenty aplikacyjne Sponsora wizy J-1, podpisać plan praktyk a następnie złożyć wniosek o wydanie wizy. Później pozostaje już tylko zakup bilety na samolot i rozpoczęcie niepowtarzalnej życiowej przygody na rynku pracy w USA lub w Australii. Kandydat może bez konsekwencji odrzucić ofertę, która nie jest dla niego satysfakcjonująca. Jeśli w ciągu 3 miesięcy nie otrzyma z kolei żadnej propozycji, może zrezygnować z aplikacji i otrzymać zwrot kosztów.

Praktyki w USA i Australii - czy to się opłaca? Odbycie praktyk w USA lub w Australii to szansa na uzyskanie lepszego zatrudnienia w Polsce. Praktykant zdobędzie przede wszystkim bezcenne doświadczenie w krajach, których gospodarki są bardzo dobrze rozwinięte. Dodatkową korzyścią jest poznanie nowych ludzi, a tym samym kultury. Zarówno Australia, jak i Stany Zjednoczone to państwa wielokulturowe, w których możesz spotkać ludzi z całego świata. Skorzystanie z jednego z naszych programów stażowych to połączenie przyjemnego z pożytecznym, a także niepowtarzalna okazja do przeżycia wyjątkowej przygody, w trakcie której zdobędziesz cenne kwalifikacje i kompetencje, które zaowocują dobrze płatną pracą. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z nami.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square
 • Facebook - Black Circle
 • Twitter - Black Circle
 • YouTube - Black Circle
 • Instagram - Black Circle

ZNAJDŹ NAS

IECenter Poland:

International Experience Center

ul. Kapitańska 1/9

71-602 Szczecin

Poland

Tel: +48 668 006 066

Tel: +48 22 300 53 14

e-mail: biuro@iecenter.pl

IECenter USA:

International Experience Center

4850 Tamiami Trail North Suite #301

Naples, FL 34103

USA

Copyright  © 2007 IECenter