Jak znaleźć praktyki za granicą dla studenta? Czy warto na nie pojechać?

Odbycie praktyki za granicą to niepowtarzalna szansa na coś więcej, niż atrakcyjny wpis w CV. Przy wyborze dobrej oferty, będziesz miał okazję pracować dla firm, będących liderami w swoich branżach. Dzięki temu nabędziesz całkowicie nowe umiejętności, a także dowiesz się, jak działają dobrze zarządzane organizacje “od środka”. To wszystko sprawia, że jako student lub świeżo upieczony absolwent zwiększysz swoje szanse na rynku pracy. Tylko jak je znaleźć?

Praktyki za granicą - czy warto z nich skorzystać? Kwestią zasadniczą pozostaje, jakie konkretnie korzyści wiążą się z wyjazdem na praktyki za granicą. Jak wspomnieliśmy we wstępie, wiąże się z tym atrakcyjny wpis w CV, który od razu wyróżni Twoją ofertę w oczach rekrutera. Szczególnie, gdy załapiesz się na praktyki pracując dla uznanej marki. Sam potencjalny pracodawca będzie najprawdopodobniej zainteresowany tym, jak wygląda znane i szanowane przedsiębiorstwo od wewnątrz. Istnieje więc większa szansa na to, że zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, a finalnie - zatrudniony.

Czy praktyki za granicą podnoszą umiejętności? Sam wpis w CV może jednak nie wystarczyć. Często bowiem zdarza się, że podczas zagranicznych praktyk wcale nie nabywasz nowych umiejętności, zaś sam wyjazd ma bardziej charakter przeżycia ciekawej przygody, niż nauki czegokolwiek praktycznego. Dlatego tak bardzo ważny jest wybór dobrej oferty. Najlepiej takiej, która da Ci możliwość faktycznego wykonywania pracy na konkretnym stanowisku.

Sporo zresztą zależy też od Twojego nastawienia. Wyjeżdżając na praktykę do zagranicznej firmy, sam musisz chcieć się czegoś nauczyć, nabyć nowe umiejętności, a przede wszystkim zobaczyć, jak zorganizowane są zagraniczne firmy. Oczywiście nie musisz przy tym całej uwagi poświęcić wyłącznie na sprawy zawodowe. Nawet wskazane jest to, abyś w wolnej chwili wyruszył na zwiedzanie, a także nawiązywał nowe kontakty w środowisku międzynarodowym.

Wyjazd na zagraniczne praktyki to niepowtarzalna okazja do nabycia zarówno twardych, jak i miękkich kompetencji. Nauczysz się, jak radzić sobie ze stresem, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, w jaki sposób nawiązywać i co ważniejsze - pielęgnować międzynarodowe kontakty, a także staniesz się bardziej zaradny. To cechy, które zawsze przydadzą Ci się w życiu.

Praktyki za granicą pozwolą Ci podszkolić swój język Ogromną zaletą praktyk zagranicznych, szczególnie w USA i Australii, jest możliwość podniesienia swoich umiejętności w zakresie języka angielskiego. Będziesz musiał posługiwać się nim na co dzień i to nie tylko w pracy, ale również np. kupując bułki w sklepie czy spotykając się z nowymi znajomymi. Pozbędziesz się tym samym bariery językowej - jeżeli taką posiadasz - i zaczniesz swobodnie komunikować się po angielsku, gdziekolwiek się nie znajdziesz.

Nie bez znaczenia pozostaje kwestia poszerzenia swoich horyzontów. Można przecież znać wiele języków, ale w żadnym z nich nie mieć nic do powiedzenia. Dzięki dłuższemu wyjazdowi za granicę, staniesz po prostu ciekawym człowiekiem. Będziesz w stanie porozmawiać o różnicach kulturowych między Polską, a np. USA, Tajlandią, Malezją czy jakimkolwiek innym krajem. Znacznie wydłuży się lista rzeczy, o których będzie można z Tobą porozmawiać, co znacząco ułatwi Ci nawiązywanie nowych relacji.

Jak znaleźć praktyki za granicą dla studentów? Ryzyko, że podczas praktyk nie będziesz robić tego, co powinieneś, można zredukować, o ile wybierzesz dobrą firmę pośredniczącą. Musisz zdawać sobie sprawę, że organizacja wyjazdu na praktyki to bardzo skomplikowany proces i łatwo popełnić błędy podczas jego realizacji. Dlatego najlepiej postawić na współpracę z przedsiębiorstwem, które funkcjonuje na rynku od wielu lat. Czyli np. na nas - ostatecznie jako IECenter już od 12 lat pomagamy studentom zorganizować praktyki w USA, Australii, a od niedawna również i w Azji :) Wystarczy, że napiszesz do nas, a my udzielimy Ci jak najpełniejszej odpowiedzi.

Czy praktyki za granicą są płatne? Musisz pamiętać, że zasadniczo praktyki za granicą mogą być zarówno płatne, jak i bezpłatne. Zależy, na jaką ofertę trafisz lub jaką ofertę wybierzesz. Przy czym fakt, że nie będziesz otrzymywać żadnego wynagrodzenia za swoją pracę nie musi oznaczać, że nie warto z takiego programu skorzystać. Szczególnie, że w takim przypadku teoretycznie łatwiejsze staje się odbycie praktyk u znanych i wiodących marek w swoich branżach. Poznasz więc od kuchni, jak wygląda prowadzenie dużej organizacji, jak wygląda zarządzanie taką firmą, a także nabędziesz bardzo cenne umiejętności. Wadą braku jakiekolwiek stypendium jest przede wszystkim fakt, że będziesz musiał mieć własne środki na to, aby się utrzymać.

Ile trwają praktyki za granicą? Kwestia braku wynagrodzenia może być szczególnie odczuwalna, zwłaszcza mając na uwadze to, że praktyki trwają kilka miesięcy. Generalnie masz do wyboru 4 warianty co do tego, jaki będzie czas trwania praktyk zagranicznych. Najkrócej możesz pojechać na 2 miesiące, a najdłuższe programy trwają nawet 12 miesięcy. Dostępne są również praktyki 3 i 6 miesięczne.

Praktyki w USA - jak pojechać? Poza kwestią tego, ile czasu trwa program, ważny jest sam jego rodzaj. Jeżeli chodzi o USA, to zasadniczo masz do wyboru Internship oraz Trainee. Każdy z nich jest skierowany do innej grupy docelowej i różnią się od siebie nie tylko tym, co będziesz robić podczas praktyk, ale również wymaganiami, których spełnienie jest niezbędne do wyjazdu. Łatwiej jest wyjechać na praktyki w ramach Internship - możesz to zrobić zarówno jako student ostatniego roku, jak i świeżo upieczony absolwent. Przy czym kierunek Twoich studiów musi być powiązany z podejmowanym stanowiskiem.

Nieco trudniej jest za to wyjechać na Trainee. Przede wszystkim dlatego, że jest to program skierowany do osób mających nie tylko kierunkowe wykształcenie, ale również niezbędne doświadczenie zawodowe. Wymagane jest, abyś minimum 5 lat pracować w określonej dziedzinie, abyś mógł w ogóle wyjechać na program Trainee do USA. Musisz również znać język angielski na bardzo wysokim poziomie, z uwzględnieniem specjalistycznego słownictwa.

Praktyki w USA >>>

Jak znaleźć praktyki w Azji? Praktyki za granicą to nie tylko możliwość wyjazdu do USA, ale również do jednego z azjatyckich krajów. Doświadczenie zawodowe możesz nabyć w ramach jednego z dwóch programów: Hospitality Internship lub Management Training. W ich ramach możesz pojechać do jednego z czterech fascynujących krajów, a przy tym zdobyć cenne doświadczenie zawodowe w sektorze turystycznym. Będziesz ponadto pracować w międzynarodowym środowisku, dzięki czemu poznasz ludzi z całego świata. To wszystko masz na wyciągnięcie ręki - wystarczy, że wyślesz do nas swoją aplikację.

Jak wyjechać na praktyki do Australii? Ciekawe doświadczenie zawodowe możesz zdobyć również wyjeżdżając do Australii. To doskonały sposób na to, aby wyróżnić swoje CV na tle innych kandydatów. Przyznaj szczerze - ilu Twoich znajomych pracowało lub w ogóle było w Australii? Możesz być pierwszym z nich. Praktyki w Australii mogą odbyć się w ramach jednego z dostępnych programów: Professional Program, Stipend Program, a także Hospitality Program. Wyjazd taki to możliwość nie tylko zdobycia nowych umiejętności, ale w ogóle poznania specyficznej australijskiej “kultury pracy”.

Więcej o praktykach w Australii >>>

Nabór na praktyki trwa przez cały rok Wiedząc, jak znaleźć praktyki za granicą, powinieneś zdawać sobie sprawę z jeszcze jednego faktu. Nabór prowadzimy przez cały rok, w związku z czym nie ma znaczenia, kiedy będziesz o nie aplikować. Pewnym wyjątkiem może być sytuacja, gdy już skończyłeś studia i dosyć późno zdecydowałeś na taki wyjazd. Musisz pamiętać o tym, że praktyki możesz zacząć najpóźniej w 18 miesiącu licząc od daty uzyskania dyplomu swojej uczelni, zaś sam fakt wysłania do nas formularza nie jest równoznaczny z tym, że od razu pojedziesz. Znalezienie praktykodawcy może nieco potrwać.

Dlatego jeśli naprawdę myślisz o zagranicznych praktykach - nie zwlekaj. Wyślij do nas swoje zgłoszenie już dzisiaj. Zwiększysz swoje szanse na to, że skorzystasz z interesującego Cię programu. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania to śmiało napisz do nas. Odpowiemy najlepiej, jak potrafimy i najszybciej, jak to tylko możliwe.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Facebook - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

ZNAJDŹ NAS

IECenter Poland:

International Experience Center

ul. Kapitańska 1/9

71-602 Szczecin

Poland

Tel: +48 668 006 066

Tel: +48 22 300 53 14

e-mail: biuro@iecenter.pl

IECenter USA:

International Experience Center

4850 Tamiami Trail North Suite #301

Naples, FL 34103

USA

Copyright  © 2007 IECenter