Jak przygotować się do wyjazdu do USA i co zrobić po przyjeździe?

Wyjazd do Stanów Zjednoczonych to nie tylko spełnienie marzeń i niewątpliwie jedna z najpiękniejszych przygód w życiu, ale także przygotowania. Aby bezpiecznie i spokojnie wylądować i cieszyć się każdym dniem spędzonym w USA, przed wyjazdem koniecznie trzeba pamiętać o kilku niezbędnych formalnościach do spełnienia. Również po przyjeździe czekać będzie kilka spraw do załatwienia. Wybierasz się do Stanów po raz pierwszy i nie wiesz, od czego zacząć i co następnie robić? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym Twoja wyprawa będzie udana!

Po pierwsze – dokumenty i finanse

Podstawą do bezstresowej wyprawy za Ocean jest dopilnowanie wszystkich dokumentów i zabezpieczenie finansowe. Wprawdzie odkąd rząd Stanów Zjednoczonych zniósł obowiązek wizowy dla Polaków, w celach turystycznych możemy podróżować bez wizy. Jeśli jednak wybierasz się w celach zarobkowych lub na program wymiany kulturowej z elementami wykonywania pracy (np. na Work and Travel), konieczne będzie ubieganie się o specjalną wizę.

Rejestracja ESTA

Brak obowiązku posiadania wizy przy wyprawie turystycznej nie oznacza jednak, że można tak po prostu kupić bilet na samolot i polecieć. W dalszym ciągu niezbędne będzie wypełnienie wniosku ESTA. To dokument zastępujący wniosek o wizę, pozwalający na pobyt do 90 dni. Co ważne, pozytywne rozpatrzenie ESTA jest ważne przez 2 lata. Dlatego, jeśli z jakiegoś powodu musisz przełożyć podróż, w ciągu 24 miesięcy spokojnie wylecisz na tym dokumencie.

Paszport biometryczny

W dobie swobodnych podróży po strefie Schengen łatwo można zapomnieć o tym, że nie wszędzie przekroczy się granicę bez paszportu. Do przekroczenia terytorium Stanów Zjednoczonych niezbędny będzie paszport biometryczny. Trzeba pamiętać również o posiadaniu biletu powrotnego, z określoną datą powrotu do Polski (lub biletu na dalszą podróż).

Finanse

Zaplanuj także swoje płatności w Stanach. Niezbędna będzie karta płatnicza. W większości miejsc płatności można dokonywać wyłącznie kartą kredytową, nie gotówką. Będzie Ci potrzebne zarówno do tego, aby wynająć auto w USA, jak i zarezerwować pokój Płacenie kartą macierzystego banku może okazać się bardzo kosztowne. Bank zwykle niekorzystnie przewalutowuje płatności.

Jaka karta i jaki operator sprawdzi się najlepiej?

Zdecydowanie korzystniej jest założyć kartę dostosowaną do płatności w USA, np. Revolut, a najlepiej po prostu kartę dodawaną do konta w amerykańskim banku. Alternatywnie można wybrać konto walutowe i płacić kartą swojego krajowego banku, jednak od razu w walucie kraju. Warto jeszcze przed wyjazdem zapoznać się z dokładnymi warunkami wszystkich operatorów i wybrać tego, który w największym stopniu zaspokoi Twoje oczekiwania. Warto mieć również kartę pre paid, która przyda się do płacenia w punktach usługowych czy hotelach.

O czym trzeba pamiętać po przyjeździe do Stanów, jeśli wybierasz się do pracy?

Jeżeli Twoja podróż do Stanów obejmuje działalność zarobkową (np. bierzesz udział w programie Work and Travel), konieczne będzie założenie konta w amerykańskim banku. To często jedyna respektowana forma przekazywania wypłaty przez amerykańskich pracodawców. Zważywszy na to, że większość płatności dokonuje się kartą kredytową, to rozwiązanie wydaje się być idealne.

Jak założyć konto w banku w USA?

Założenie konta w amerykańskim banku wymaga wizyty osobistej. Nie ma możliwości założenia konta przez imigranta zdalnie, za pomocą kuriera czy innej formy wysyłki dokumentów. Uwaga – w sieci można natknąć się na wiele ofert osób lub firm, które oferują odpłatną pomoc przy otworzeniu rachunku bankowego w Stanach.

Jest to jednak praktyka nielegalna, dlatego w żadnym wypadku nie daj się na nią nabrać. Podpisanie dokumentów zawsze wymaga osobistej wizyty, dlatego, jeśli chce to zrobić za Ciebie pośrednik – musi podszyć się pod Ciebie i złożyć podpis jako Ty. W przypadku wykrycia takiej praktyki, kary są bardzo surowe. Nie ma więc sensu ryzykować.

Pracujesz w USA? Nie zapomnij o Social Security Number

Wybierając się na program Work and Travel, musisz pamiętać o uzyskaniu tzw. Social Security Number. Choć nazwa brzmi tajemniczo, chodzi po prostu o numer ubezpieczenia społecznego, nadawany przez Social Security Administration. To odpowiednik polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Uzyskanie takiego numeru jest niezbędne dla cudzoziemców podejmujących zatrudnienie na terenie USA. Musisz pamiętać, że chociaż celem wyjazdu na Work and Travel jest głównie poznanie amerykańskiej kultury, to podczas programu będziesz wykonywał pracę zawodową.

Social Security Number służy gromadzeniu danych o ubezpieczonym, przede wszystkim:

 • do obliczania podstawy wymiaru składki ubezpieczeniowej

 • należnych świadczeń zdrowotnych (warto pamiętać, że prywatnie wizyta u lekarza może kosztować nawet 400 USD).

Obecnie ten numer jest wykorzystywany również w celach ewidencyjnych.

Jak uzyskać Social Security Number?

Social Security Number możesz uzyskać na dwa sposoby:

 • wypełniając wniosek równolegle z wnioskiem o wizę imigracyjną

 • składając wniosek osobiście, w biurze Social Security.

Aby numer został nadany, potrzebować będziesz dokumentów potwierdzających:

 • tożsamość

 • status uprawniający do podjęcia pracy.

Co zrobić po przyjeździe na Work and Travel?

Każdego roku setki studentów uczestniczą w wyprawach w ramach programu Work and Travel. Pomagamy w organizacji wyjazdu pod kątem formalnym, jednak kilku spraw każdy uczestnik będzie musiał dopilnować we własnym zakresie już po przyjeździe. Najważniejszą z nich jest dokonanie rezerwacji (jeszcze przed przylotem), a następnie odebranie zakwaterowania. Organizator wskaże kilka sprawdzonych propozycji, jednak rezerwacja i opłacenie lokum leży po stronie studenta. Po przyjeździe na Work and Travel każdy uczestnik zobowiązany będzie również do okresowego wypełniania ankiety dla sponsora/organizatora.

Dlaczego trzeba wypełniać ankietę?

Organizator dba o to, by każdy ze studentów biorących udział w wymianie czuł się na miejscu dobrze i mógł spełnić swoje marzenia i cele. Zobowiązuje jednak uczestników do wypełniania ankiety (raz na 30 dni pobytu), za pomocą której student zdaje raport ze swoich działań na miejscu.

Chodzi przede wszystkim o sprawdzenie, czy wyjazd ma faktycznie cel wymiany kulturowej, czy uczestnik próbował „oszukać system” i wyjechał w innym celu. Z drugiej strony chodzi również o bezpieczeństwo – nie tylko samych uczestników wymiany, ale także jego współtowarzyszy.

Jedną z największych tragedii w historii Stanów Zjednoczonych, jaka rozegrała się 11 września 2001 roku (zamach na World Trade Center), cały świat pamięta do dziś. Zamachowcy odpowiedzialni za nią byli właśnie uczestnikami programu Work and Travel. Organizator zwiększył więc środki bezpieczeństwa, między innymi właśnie w postaci konieczności wypełniania ankiety.

O tym musisz pamiętać!

Reasumując, najważniejsze formalności to:

 • upewnienie się co do tego, czy masz ważny paszport biometryczny

 • zabezpieczenie finansowe i posiadanie aktywnej karty kredytowej lub chociażby debetowej

 • złożenie wniosku o Social Security Number

 • zorganizowanie zakwaterowania na czas pobytu.

Jeszcze przed wyjazdem do USA warto zaplanować sobie wycieczki oraz zorientować się w średnich cenach żywności, ubrań, leków i ogólnych kosztach utrzymania na miejscu.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square
 • Facebook - Black Circle
 • Twitter - Black Circle
 • YouTube - Black Circle
 • Instagram - Black Circle

ZNAJDŹ NAS

IECenter Poland:

International Experience Center

al. Bohaterów Warszawy 55

71-070 Szczecin

Poland

Tel: +48 668 006 066

Tel: +48 22 300 53 14

e-mail: biuro@iecenter.pl

IECenter USA:

International Experience Center

9128 Strada Place Suite 10115

Naples, FL 34108

USA

Copyright  © 2007 IECenter