Ruch bezwizowy do USA - co się zmieni?

Ruch bezwizowy do USA po wielu latach starań, a wręcz marzeń, stał się w końcu faktem. Ta wiadomość ucieszyła nie tylko turystów, ale także tych, którzy z USA wiążą swoją przyszłość zawodową. Wraz z informacją o zniesieniu obowiązku wizowego dla Polski pojawiło się także wiele pytań dotyczących tego, co w związku z tym się zmieni. Poznaj najważniejsze fakty.

Od kiedy można lecieć do USA bez wizy?

Ruch bezwizowy do USA będzie obowiązywać od 11. listopada 2019 roku. Od tego momentu wyjazd w celach turystycznych do USA będzie możliwy na podstawie rejestracji w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (w skr. ESTA). Pobyt na terenie Stanów Zjednoczonych nie może być jednak dłuższy, niż 90 dni i w tym czasie nie będziesz mógł podjąć żadnej pracy. Będziesz mógł za to swobodnie przemieszczać się po terytorium całego kraju, zwiedzić przy tym jego najciekawsze zakątki, odbyć spotkania biznesowe czy odwiedzić dawno niewidzianą rodzinę, a także pojechać do ościennych krajów, takich jak Kanada czy Meksyk. Ruch bezwizowy do USA - co się zmieni?

Najważniejszą kwestią jest to, że z obowiązku posiadania wizy (a w zasadzie promesy na wizę) zwolnieni będą wyłącznie podróżni wybierający się w celach turystycznych lub biznesowych, na czas nie dłuższy niż 90 dni. Wiza do USA będzie nadal obowiązkowa w przypadku studentów udających się na praktyki, osób zamierzających podjąć pracę lub planujących pobyt w USA dłuższy, niż 3 miesiące.

Niezmiennie obowiązywać będzie również elektroniczny system autoryzacji podróży ESTA (Electronic System for Travel Authorization). Podróżni, którzy przejdą pozytywną weryfikację w tym systemie, nie będą potrzebowali wiz. Pozostałe wymogi i obostrzenia pozostają bez zmian.

Ruch bezwizowy do USA nie oznacza, że przekroczysz granicę Najważniejszy i ostateczny głos co do tego, kto zostanie wpuszczony na teren USA, nadal należeć będzie do osoby piastującej stanowisko Custom and Border Protection, czyli do urzędnika kontroli granicznej. Będzie mógł zawrócić z lotniska każdego, kto wyda mu się podejrzany. Co ważne: od tej decyzji nie ma odwołania, a podróżny może co najwyżej żądać kopii akt dotyczących jego sprawy. Z tego względu planując wyjazd do USA, należy mieć przy sobie ilość gotówki wystarczającą na ewentualne wykupienie biletu powrotnego do Polski na najbliższy lot. W wyjątkowych sytuacjach o pomoc w powrocie do kraju można będzie zwrócić się do Konsula, jednak nie ma on wpływu na decyzję kontroli granicznej. Może wprawdzie opłacić najtańszy transport do kraju, jednak pieniądze te trzeba będzie później zwrócić.

Ruch bezwizowy do USA - formalności na nowych zasadach Mówienie o braku wymogu posiadania wizy jest jednak trochę na wyrost. Do tej pory Polacy planujący wyjazd do USA musieli ubiegać się o tzw. promesę wizy, a faktyczny dokument wydawany był na jej podstawie po przylocie na lotnisko w USA. Dopełnienie tej formalności kosztowało 160 USD i wymagało spotkania z konsulem w Polsce. Po zmianie przepisów podróż odbywać będzie się na podstawie rejestracji w ESTA, a pozwolenie na przekroczenie granicy nadal otrzymywać będzie się po przylocie i rozmowie z celnikami. Ryzyko zostania cofniętym do kraju niestety nie zmniejsza się. Ewentualna odmowa będzie jednak mniej dotkliwa finansowo.

Łatwiejsza będzie procedura weryfikacji przed wyjazdem. Ruch bezwizowy do USA będzie znacznie tańszy. Rejestracja w ESTA kosztuje 14 USD (około 56 zł) i jest ważna przez 2 lata. Z kolei promesa na wizę kosztuje 160 USD (około 640 zł). Nowa procedura weryfikacyjna pozwoli więc na znaczącą redukcję kosztów związanych z wyprawą.

Zniesienie obowiązku wizowego do USA - kto nie wjedzie? Przyjęcie Polski do programu ruchu bezwizowego nie gwarantuje tego, że granicę przekroczy każdy zainteresowany. USA nie rezygnują ze szczegółowej weryfikacji zamiarów osób zainteresowanych pobytem na terytorium kraju. Tym samym na lotnisku w USA zawrócony zostanie każdy, kto będzie podejrzany o chęć nielegalnego podjęcia zatrudnienia.

Ważne: jeśli w Twoim paszporcie widnieje wpis o podróży do Iranu, Iraku, Syrii, Somalii, Jemenu bądź Korei Północnej po 1.03.2011 roku, nie masz szans na podróż bez wizy. W takim przypadku konieczne będzie staranie się o pozwolenie na wjazd na dotychczasowych zasadach.

Kontrola na lotnisku w USA może być bardzo szczegółowa. Trzeba nastawić się na rozmowę i kontrolę bagażu, a nawet telefonu. Wprawdzie same czynności kontrolne, w tym rozmowa, trwa od 2 do 5 minut, to na najbardziej zatłoczonych lotniskach cała procedura może potrwać kilka godzin. Głównie z uwagi na tworzące się kolejki pasażerów, którzy wysiadają z kilku samolotów w jednym momencie. Zazwyczaj sama rozmowa jest tylko krótką formalnością. Lepiej jednak być przygotowanym i odpowiadać na wszystkie pytania szczerze - a przede wszystkim nie zatajać faktycznego celu podróży w celu obejścia wymaganych kryteriów.

Jak wyjechać do USA bez wizy? W świetle powyższych faktów wydaje się więc, że w podróżowaniu do USA tak naprawdę nie zmieniło się wiele. Odpada co prawda obowiązek ubiegania się o promesę i konieczność spotkania z konsulem, jednak pozostałe wymogi pozostają bez zmian. Aby wyjechać do USA, należy:

  • zarejestrować się w ESTA i szczerze odpowiedzieć na pytania zawarte w kwestionariuszu. Będą prawdopodobnie podobne do tych, które znajdowały się dotąd na wniosku o wydanie promesy;

  • posiadać paszport z chipem;

  • mieć zakupiony bilet powrotny do kraju lub na dalszą podróż (w tym przypadku musi na nim widnieć data wyjazdu z USA).

Paszport z chipem a wyjazd do USA Paszport musi być także ważny przez co najmniej 90 dni. Jeśli jednak jego ważność upływa wcześniej, to terytorium USA trzeba będzie opuścić najpóźniej w ostatnim dniu ważności dokumentu. Uwaga: bezwzględnie nie można przekroczyć daty pobytu na terytorium USA nawet o 1 dzień. Amerykańskie prawo bardzo restrykcyjnie odnosi się do takich przypadków. Nawet 1 dzień pobytu po terminie traktowany jest jako nielegalna imigracja i wiąże się z brakiem możliwości powrotu do USA w przyszłości.

Niemożliwe jest też przedłużenie pobytu powyżej 90 dni. Jeśli masz zamiar spędzić w tym kraju więcej czasu, musisz opuścić terytorium USA i powrócić w przyszłości na ustalonych zasadach.

Granicy USA nie przekroczą bez wizy te osoby, którym kiedykolwiek wcześniej odmówiono wydania tego pozwolenia. Podobnie wygląda to w przypadku osób mających zasądzony wyrok pozbawienia wolności w przeszłości.

Podróż do USA na wydanej wcześniej wizie - czy to możliwe? Wiele osób planujących podróż do USA przeszło już procedurę starania się o promesę do wizy. W tym przypadku pojawia się wiele pytań co do tego, czy w związku z tym konieczne będzie przejście wszystkich procedur od nowa?

Na szczęście dobra wiadomość jest taka, że wszyscy ci, którzy mają ważną wizę, mogą wybrać się na jej podstawie w podróż do USA. W takim przypadku nie będą musieli już przechodzić autoryzacji w ESTA. Nowe zasady obowiązywać będą tylko te osoby, które nie mają ważnej wizy.

Jeśli otrzymasz odmowę autoryzacji w ESTA, konieczne będzie staranie się o uzyskanie normalnej wizy i przejście weryfikacji na dotychczasowych zasadach.

Ruch bezwizowy do USA - pomożemy Ci w formalnościach Obawiasz się, że dopełnienie formalności może cię przerosnąć lub wypełnisz coś źle? Przez wiele lat świadczyliśmy usługi w zakresie pośrednictwa wizowego. Dziś nadal pomagamy w procedurach związanych z organizacją podróży do USA. Pomożemy wypełnić Ci wniosek ESTA, a Ty będziesz mógł na spokojnie przygotować się do wyjazdu.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Facebook - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

ZNAJDŹ NAS

IECenter Poland:

International Experience Center

al. Bohaterów Warszawy 55

71-070 Szczecin

Poland

Tel: +48 668 006 066

Tel: +48 22 300 53 14

e-mail: biuro@iecenter.pl

IECenter USA:

International Experience Center

9128 Strada Place Suite 10115

Naples, FL 34108

USA

Copyright  © 2007 IECenter