Safety first, czyli jak się zachować na programie Work and Travel

Podróż za granicę to zawsze fascynujące i przejmujące wydarzenie. Szczególnie wtedy, gdy w grę wchodzi wymarzony kierunek. Dla wielu destynacją marzeń są Stany Zjednoczone i gotowi są zrobić wiele, aby stanąć na amerykańskiej ziemi chociażby na kilka dni. Uczestnicy programów Work and Travel stoją przed unikalną szansą na podróżowanie, zwiedzanie, pracę i poznawanie amerykańskiej kultury od środka. Warto zabrać ze sobą zarówno dobry humor, jak i głowę na karku, pamiętając o nadrzędnej zasadzie wyjazdu, czyli Safety First.

Work and Travel w USA - co zyskasz?

Wyjazd w ramach wymiany studenckiej Work and Travel to szansa, z której nie każdy może skorzystać. Dedykowana jest ambitnym studentom, którzy chcą zagłębić się w kulturę zza Oceanu, zdobyć doświadczenie w pracy u amerykańskiego pracodawcy, a także zwiedzać całe Stany w wolnym czasie.

Proces rekrutacji jest długi i kilkuetapowy, zaś sama konkurencja - ogromna. Każdego roku w programie uczestniczy nawet 300 tys. studentów z całego świata. Szanse na zdobycie swojego miejsca są więc bardzo ograniczone. Nic dziwnego więc, że pozytywna decyzja sprawia ogromną radość. Aby jednak wyjazd i wspomnienia po powrocie były jak najbardziej udane, ekscytacja musi ustąpić zdrowemu rozsądkowi.

Udany wyjazd to bezpieczny wyjazd, a żeby taki był – musisz pamiętać o kilku najważniejszych aspektach. Poznaj kilka kwestii, o których bezwzględnie musisz pamiętać podczas wyjazdu. Pamiętaj, że co by się nie działo, powinieneś trzymać się zawsze nadrzędnej zasady Safety First.

Jak zachować bezpieczeństwo w USA?

Skoro zdecydowałeś się aplikować do programu i przeszedłeś rekrutację – zapewne jesteś osobą zorganizowaną, ambitną i odpowiedzialną. Każdemu jednak zdarzają się chwile słabości, które często przybierają na sile w czasie wolnym i podczas wyjazdu. Dlatego pamiętaj o tym, aby po pierwsze zachować czujność i to pomimo wakacyjnej atmosfery, jaka będzie Ci towarzyszyć przez cały wyjazd.

Po pierwsze – w każdej sytuacji zachowuj zdrowy rozsądek i miej ograniczone zaufanie do nowo poznanych osób. Nie przesadzaj ze spożywaniem alkoholu – pamiętaj, że jesteś w zupełnie obcym kraju. Po drugie – niech nie korci Cię spróbowanie czegoś nowego. Chodzi konkretnie o zakazane używki. Musisz liczyć się z wyrywkowymi testami na obecność narkotyków ze strony pracodawców. Są one podejmowane głównie z powodów prewencyjnych i mają na celu zapobieganie potencjalnym nieszczęściom.

Jak zachować się w razie wypadku?

Każdy uczestnik Work and Travel posiada ubezpieczenie, dlatego nie musisz obawiać się o ewentualne koszty związane z uzyskaniem pomocy medycznej. Podstawowym numerem telefonu, który powinieneś zapamiętać, jest numer alarmowy 911. W sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa, zdrowia lub życia, jak najszybciej skontaktuj się ze służbami. Pomoc zostanie wysłana lub zostaniesz przekierowany w bezpieczniejsze miejsce - to wszystko zależy od zaistniałej sytuacji. Amerykanie są bardzo czuli na punkcie bezpieczeństwa, dlatego nie krępuj się poprosić o pomoc – bez wątpienia zostanie Ci niezwłocznie udzielona.

Bezpieczeństwo w trakcie wypraw w czasie wolnym

Zarówno po godzinach pracy, jak i w weekendy czy po zakończeniu pracy, grzechem jest spędzanie czasu w hotelowym pokoju. Amerykańskie uliczki i zakątki zapraszają na wycieczki w każdej chwili. Podróżowanie jest jedną z najważniejszych kwestii związanych z uczestnictwem w Work and Travel. Aby jednak przywieźć do Polski miłe wspomnienia, na wyprawę ruszaj zawsze przygotowany – nawet, jeśli oddalasz się stosunkowo niedaleko od miejsca zakwaterowania.

W pierwszej kolejności, poinformuj swoich współlokatorów lub pracodawcę o swoich zamiarach. Zwłaszcza, jeśli planujesz wycieczkę w miejsca odległe, w których czyhają potencjalne niebezpieczeństwa (np. góry, jaskinie, wyprawy wodne).

Uwaga – wychodząc w góry, trzeba mieć wykupione dodatkowe ubezpieczenie. Szczególnie istotną kwestią podczas wycieczek górskich jest trzymanie się wytyczonych szlaków. Jeżeli kontuzja czy poważniejszy wypadek przydarzy się poza wyznaczonym szlakiem, nie będziesz mógł liczyć na żadną rekompensatę z ubezpieczenia. Przestrzegaj więc zawsze reguł panujących w danym miejscu – w ten sposób zwiększysz swoje bezpieczeństwo, a także bezproblemowo uzyskasz pomoc w razie potrzeby.

Zagrożenia ze strony klimatu i przyrody

Akweny w Stanach Zjednoczonych zapierają dech w piersiach. Trzeba jednak cały czas pamiętać, że woda jest potężnym żywiołem, w starciu z którym człowiek nie ma szans. Przebywając w pobliżu wód, trzeba pamiętać o dwóch poważnych zagrożeniach. To prądy wsteczne i rekiny grasujące w oceanie.

Choć może wydawać się, że rekiny z ogromnymi zębami pożerające plażowiczów występują wyłącznie w filmach akcji amerykańskiej produkcji, to trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zagrożenie jest jak najbardziej realne. Ataki rekinów nie zdarzają się bardzo często, jednak jeśli już zaatakują człowieka – często takie spotkanie kończy się tragicznie.

Trzeba pamiętać o tym, że to człowiek jest intruzem na terenie rekina, nie odwrotnie. Jeśli zauważysz coś niepokojącego (ruchy, kształty, cienie), co może wskazywać na zbliżające się zagrożenie, jak najszybciej ewakuuj się z wody. Poinformuj także osoby w pobliżu o swoich podejrzeniach. Lepiej wszcząć fałszywy alarm i za chwilę wrócić do relaksu, aniżeli zbagatelizować potencjalne zagrożenie i pozwolić na tragedię.

Prądy wsteczne w USA są bardzo niebezpieczne

Pamiętaj też o prądach wstecznych. Są one bardzo poważnym zagrożeniem nawet dla osób, które potrafią doskonale pływać. Z definicyjnego punktu widzenia, prądy strugowe powstają w miejscu załamywania się fal i prowadzą w kierunku od brzegu do morza. Często zjawisko to pojawia się np. przy falochronach, jednak nie jest to regułą. W gruncie rzeczy mogą powstać w dowolnym miejscu.

O powadze sytuacji wskazuje fakt, że tylko na plażach we Florydzie ok. 80% akcji ratunkowych związanych jest z prądami strugowymi. Z tego powodu prognozy dotyczące tego zjawiska prowadzone są w całych Stanach Zjednoczonych. Zanim wejdziesz więc do wody, powinieneś się z nimi zapoznać. Gdy już jednak zostaniesz porwany przez taki prąd, staraj się płynąć do boku, nigdy w kierunku brzegu. Najlepiej jednak zachować zdrowy rozsądek nad wodą, ponieważ jak twierdzą ratownicy - ludzie w morzu giną głównie w wyniku brawury.

Lokalne władze i komunikaty

Kwestie bezpieczeństwa są dla Amerykanów priorytetem. Jesteś na obcym terenie, nie znasz więc mentalności i kultury lokalnej społeczności, nie wspominając już o zjawiskach atmosferycznych. Dlatego, jeśli ogłoszona zostanie ewakuacja, czym prędzej zastosuj się do wskazówek. W żadnym wypadku nie bagatelizuj zagrożenia, bo możesz narazić siebie i osoby w Twoim otoczeniu na poważne konsekwencje.

Jak się zachować w przypadku ostrzeżeń meteorologicznych w USA?

Przebywając w tym kraju musisz mieć na uwadze również wszelkie możliwe zjawiska pogodowe, które są bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia. Do jednych z najpoważniejszych należą tornada, których zdecydowana większość powstaje w środkowej części Stanów Zjednoczonych. Są to dynamicznie wirujące kolumny powietrza, które potrafią pustoszyć całe miasta. Równie destrukcyjne są huragany, na które najbardziej narażone są południowe wybrzeża USA. Miej to na uwadze i uważnie obserwuj komunikaty meteorologiczne. Gdy pojawi się ostrzeżenie o nadciągającym zagrożeniu, nie bagatelizuj go. Najlepiej zostaw wszystko i jak najszybciej opuść zagrożone miejsce. Pozostawanie w nim jest co najmniej nierozsądne.

Obejrzyj: https://www.youtube.com/watch?v=HbJaMWw4-2Q

Gdzie obserwować komunikaty pogodowe w USA?

Wybierając się do USA, obserwuj lokalne kanały informacyjne, w których zamieszczane są komunikaty i ostrzeżenia meteorologiczne. W sytuacjach awaryjnych obserwuj @NWSNHC na Twitterze lub lokalne profile National Weather Service dla lokalizacji, w jakiej przebywasz. Dodatkowo co jakiś czas zaglądaj na strony internetowe urzędów miast, na których znajdują się mapy i plany ewakuacyjne - warto mieć zawsze najświeższe informacje w tym zakresie na wypadek zagrożenia huraganem. Przydatna będzie też aplikacja Accuweather, w której również znajdziesz aktualne powiadomienia dotyczące zjawisk atmosferycznych.

Jakie fanpage na Facebooku obserwować?

Różnej maści ostrzeżenia publikowane są także na Facebooku. Będąc np. w OBX, polub US National Weather Service / Morehead City NC i NC Emergency Management. Natomiast podczas pobytu w South Lake Tahoe bądź na bieżąco z US National Service Sacramento California i California Governor’s Office of Emergency Services.

Jak jeszcze dbać o bezpieczeństwo przebywając w Stanach?

Przed wyjazdem zapoznaj się z najczęstszymi zagrożeniami, aby umieć je rozpoznać w razie potrzeby. Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego uruchomił też ogólnonarodowy system ostrzegania przed potencjalnymi atakami.

Jeżeli dojdzie do zdarzenia, które zostanie zakwalifikowane jako potencjalne zagrożenie terroryzmem, ogłaszany jest alarm. Obywatele informowani są o tym na dwa sposoby:

  • poprzez media;

  • na stronie internetowej Departamentu.

W niektórych miejscach publicznych, przede wszystkim w tych o strategicznym znaczeniu, takich jak lotniska czy banki, władze zaostrzają środki prewencji. Nie dziw i nie oburzaj się więc, jeśli zostaniesz wytypowany do szczegółowej kontroli bagażu czy nawet do kontroli osobistej (szczególnie na lotnisku). Przed wybraniem się na lotnisko, zorientuj się co do wytycznych linii lotniczej, którą będziesz podróżować. Przestrzegaj ich, aby niepotrzebnie nie skomplikować sobie podróży.

Safety First - wróć cały i zdrowy do domu

W jakiejkolwiek sytuacji, która wzbudza Twoje podejrzenie, poinformuj o swoich wątpliwościach najbliższego napotkanego funkcjonariusza bądź zadzwoń pod numer 911. Pamiętaj, że nie ma przesadnych środków bezpieczeństwa. Lepiej zareagować na wyrost niż żałować opieszałości. Bezpieczny wyjazd i powrót to przede wszystkim czujność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz przepisów danego stanu czy miejsca, w którym aktualnie się znajdujesz. Nie bagatelizuj komunikatów ostrzegających o nadciągającym huraganie, tornadzie, a zanim wejdziesz do wody - sprawdź prognozy dotyczące prądów wstecznych. Work and Travel wiąże się z fantastyczną przygodą, o której będziesz chciał opowiedzieć swoim najbliższym. Nie zrobisz tego jednak, jeżeli nie wrócisz cało z wyjazdu, prawda?

Wyróżnione posty
Ostatnie posty