Najtańsza wymiana złotówki na dolary

Planujesz podróż do USA? Zapewne większość formalności lub nawet wszystkie są już dopełnione. Podróżni często zapominają jednak o jednej istotnej kwestii, a mianowicie o tym, aby wymienić złotówki na dolary. Zastanów się nad tym jeszcze przed wejściem do samolotu. Może się okazać, że po wylądowaniu wymiana walut nie będzie już tak korzystna.

Jak podróżować, aby nie zbankrutować? Stany Zjednoczone i Australia to kierunki cieszące się coraz większym powodzeniem. Programy oferujące praktyki w USA czy coraz bardziej popularne ostatnio work and travel to możliwości, o których jeszcze jakiś czas temu wielu mogło tylko pomarzyć. Dziś praktycznie każdy student, który zna język angielski w stopniu przynajmniej komunikatywnym, może starać się o udział w takim przedsięwzięciu. Programy praktyk czy wymiany kulturowej “Work and Travel” w USA dają ogromne możliwości, które otwierają kolejne drzwi na zawodowej ścieżce.

Polscy pośrednicy działający w ścisłej współpracy z amerykańskimi i australijskimi instytucjami organizującymi tego typu programy pomagają w dopełnieniu formalności. Udzielają także wyczerpujących informacji na temat zasad pobytu i gwarantują bezpieczeństwo uczestnictwa, jednak kilku kwestii każdy student biorący udział w takim programie musi dopilnować samodzielnie.

Należy do nich przede wszystkim oszacowanie budżetu potrzebnego do utrzymania się na miejscu przeznaczonego np. na wycieczki. To istotne szczególnie w wyjazdach work and travel, gdzie jednym z wymogów jest posiadanie środków w określonej wysokości (najczęściej około 1000 USD na miesiąc). Banki nie zawsze korzystnie przewalutują płatności kartą, nie w każdym miejscu płatność polską kartą będzie również możliwa. Dlatego najlepiej przed wyjazdem wymienić złotówki na dolary, aby nie martwić się o finanse po przylocie.

Jak korzystnie wymienić walutę? Myśląc o wymianie złotówek na dolary w pierwszej kolejności do głowy przychodzi kantor i na nim też zwykle pomysły się kończą. W końcu to jedyne miejsce, które od razu kojarzy się z wymianą waluty. Kojarzy się także ze stacjonarnym punktem z „okienkiem”, w którym dokonuje się transakcji. Coraz większą popularnością cieszy się jednak kantor online. Decyduje o tym zwykle korzystniejsza cena i łatwa dostępność.

Wiele osób jednak obawia się operowania gotówką (szczególnie sporymi sumami) przez Internet, dlatego wybór pada często na stacjonarny kantor. Chociaż nie zawsze jest to opcja najbardziej korzystna, to dla wielu osób poczucie bezpieczeństwa transakcji w punkcie stacjonarnym jest tym czynnikiem, który decyduje o wyborze właśnie tej drogi wymiany walut.

Rzadziej wybieraną alternatywą dla stacjonarnych kantorów są kasy banków. W takim przypadku wybór zwykle pada na punkt, w którym transakcja będzie najkorzystniejsza. Najbardziej ryzykowną opcją są płatności kartą za granicą – nie wiadomo, czy bank przewalutuje transakcję korzystnie. Upewnij się jeszcze przed transakcją, czy i w jakiej wysokości zostanie pobrana prowizja. Okazuje się, że na tego typu operacji można sporo stracić. Alternatywą zostają wypłaty w bankomatach w docelowym kraju, jednak kwestia korzystności przewalutowania jest podobna jak w przypadku płatności elektronicznych.

Gdzie lepiej wymienić walutę? Kantor internetowy czy stacjonarny? Największą popularnością niezmiennie cieszą się kantory, przede wszystkim stacjonarne. Takie instytucje wzbudzają zaufanie. Jednak coraz większą popularność (szczególnie wśród młodzieży) wzbudzają internetowe transakcje bezgotówkowe. Dostęp do nich każdy ma w zasięgu ręki. Dzięki temu sprzedaż i zakup walut możliwe są w dowolnym momencie – wystarczy smartfon z dostępem do sieci i ewentualnie dedykowane aplikacje.

Kantor internetowy – zalety i wady Internetowe kantory to stosunkowo nowa forma handlu walutami, jednak przyjęła się bardzo dobrze i wciąż dynamicznie się rozwija. Aby wymienić złotówki na dolary w e-kantorze, trzeba najpierw utworzyć w nim swoje konto. Będziesz potrzebował w tym celu m.in. skanu dowodu osobistego, co wynika wprost z polskich przepisów o przeciwdziałaniu prania pieniędzy. Następnie niezbędne będzie zasilenie go gotówką w kwocie niezbędnej do przeprowadzenia transakcji.

W porównaniu do tradycyjnych banków czy kantorów, wirtualny kantor daje większą możliwość śledzenia zmian kursów walut i wymiany środków w wybranym momencie. Najczęściej ceny dolarów, euro i innych popularnych walut są niższe niż w przypadku punktów, jednak trzeba zwrócić uwagę na dwie, najważniejsze kwestie.

Po pierwsze – koszty prowadzenia konta walutowego. Nie w każdym przypadku będzie to usługa bezpłatna. Druga kwestia to ewentualne opłaty za transakcje. Może bowiem się okazać, że handlując walutami w ten sposób oszczędzisz tylko pozornie, a końcowe koszty okażą się być wyższe, niż w przypadku kupna nawet po mniej korzystnym kursie. Zależy to oczywiście od wielu czynników, jednak warto mieć to na uwadze szczególnie wtedy, gdy transakcje wykonujesz sporadycznie. Kantor online daje natomiast znacznie więcej swobody. Przede wszystkim dlatego, że dostęp do gotówki masz zawsze pod ręką: jadąc pociągiem, stojąc w kolejce, wypoczywając nad wodą…

Należy pamiętać, że ogromnym zagrożeniem dla wymieniających gotówkę w wirtualnych kantorach są oszuści. Chodzi o fałszywe strony, które „udają” kantor, a w rzeczywistości służą jako narzędzie do przechwycenia Twoich danych, a ostatecznie - kradzieży gotówki. Dlatego przed skorzystaniem z takiej usługi dokładnie sprawdź stronę, a najlepiej korzystaj z tych znanych i zaufanych, jak chociaż Cinkciarz.pl czy r-kantor.pl.

Stacjonarny kantor – wady i zalety Dla sceptyków pewną i bezpieczną opcją pozostaje kantor stacjonarny. Taki punkt znajdziesz w każdym mieście, także na dworcach i lotniskach. Wymiana jest prosta i bezpieczna, a każda transakcja potwierdzona jest paragonem. Wydaje się więc, że takie rozwiązanie ma same zalety.

Trzeba jednak zachować czujność przede wszystkim w kwestii kursu walut, który w każdym punkcie może być inny. Najczęściej niekorzystne stawki oferują kantory tuż przy granicy państwa oraz na dworcach lub lotniskach. Podróżujący, często niemający już czasu ani głowy do poszukiwania innego kantoru, decydują się na mniej korzystną transakcję.

Warto przed udaniem się do kantoru sprawdzić średni kurs walut przedstawiony w danym dniu przez NBP – będzie dobrym punktem odniesienia do oferowanych cen. Różnica około 10 groszy na skupie i sprzedaży mieści się w ramach uczciwej ceny.

Jak jeszcze zabezpieczyć się finansowo na wyjazd? Podróżowanie z dużą gotówką zawsze jest obarczone ryzykiem, czy to kradzieży czy po prostu zgubienia posiadanych środków. Dlatego warto rozważyć założenie karty walutowej. Warunki korzystania zależą oczywiście od konkretnego usługodawcy, jednak w większości przypadków transakcje bezgotówkowe są bezpłatne.

Takie karty są akceptowane przez niemal wszystkie miejsca na świecie, a dodatkowo unikniesz problemu z przewalutowaniem i prowizjami z tego tytułu, kosztami wypłat z bankomatów czy opłatami za prowadzenie konta walutowego. Praktyka pokazuje, że najdrożej wychodzi wymiana waluty w banku, najkorzystniej – w internetowym kantorze lub za pomocą karty walutowej Revolut.

Wymiana złotówki na dolary - od czego zacząć podróż? Swoją podróż do USA rozpocznij w miarę możliwości od tego, aby jak najdokładniej zaplanować budżet. Porównaj ceny popularnych produktów spożywczych w sklepach/marketach z polskimi, zorientuj się, jakie są średnie ceny za transport publiczny i różne usługi. Warto założyć sobie budżet o 20-30% większy, niż wyliczona kwota – pozwoli Ci to bez stresu podejść do nieprzewidzianych sytuacji, których przecież zapewne nie zabraknie.

Swoje finanse staraj się mieć w kilku miejscach: część w gotówce, część na karcie, reszta w depozycie. Pozwoli to uniknąć utraty wszystkich środków do życia w razie przykrej sytuacji. Co do samej wymiany złotówki na dolary - wybierz rozwiązanie, które najbardziej spełni Twoje oczekiwania. Najlepsze kursy znajdziesz w kantorach internetowych. Bardzo dobre warunki zyskasz, decydując się na jedną z kart walutowych, np. Revolut. Jeżeli nie do końca jesteś przekonany do tych rozwiązań, zdecyduj się na banki lub kantory stacjonarne.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Facebook - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

ZNAJDŹ NAS

IECenter Poland:

International Experience Center

ul. Kapitańska 1/9

71-602 Szczecin

Poland

Tel: +48 668 006 066

Tel: +48 22 300 53 14

e-mail: biuro@iecenter.pl

IECenter USA:

International Experience Center

4850 Tamiami Trail North Suite #301

Naples, FL 34103

USA

Copyright  © 2007 IECenter