Jak i gdzie wynająć samochód w USA?

Podróż do Stanów Zjednoczonych to marzenie wielu osób. Jest to jednak ogromne przedsięwzięcie organizacyjne, wymagające wielomiesięcznych przygotowań. Jeśli wiesz, że po USA chcesz podczas pobytu poruszać się samochodem, już wcześniej warto zainteresować się tym, jak wygląda wynajem. Niezależnie od tego, czy lecisz tam na Work and Travel, praktyki zawodowe, kurs językowy czy po prostu pozwiedzać.

Wynajem samochodu w USA – od czego zacząć? Dobra wiadomość jest taka, że wypożyczenie samochodu w Stanach jest bardzo proste. Jest to możliwe w niektórych resortach 5-gwiazdkowych i na każdym lotnisku, gdzie znajdziesz wypożyczalnie samochodów. Warto jednak korzystać z internetowych punktów wynajmu auta – taka oferta może być nawet o 1/3 tańsza.

Wynajem auta w USA przez Internet W dodatku porównując oferty internetowych wypożyczalni, możesz w krótkim czasie wybrać najbardziej odpowiadającą Ci opcję: markę i model samochodu, rodzaj ubezpieczenia i sposób rozliczania za wynajem. Z tego względu warto zorientować się w możliwościach jeszcze przed przyjazdem, aby na miejscu móc korzystać swobodnie z niezależności, jaką daje podróżowanie samochodem.

Formalności do spełnienia przed wynajmem Wynajem samochodu w USA jest dość prosty i nie wymaga wielu formalności. Najważniejsze kwestie, uprawniające do wypożyczenia, to:

 • ukończone 25 lat;

 • posiadanie karty kredytowa MasterCard lub Visa;

 • prawo jazdy.

W niektórych wypożyczalniach, po spełnieniu dodatkowych formalności, możliwe jest wypożyczenie samochodu przez osoby od 19. roku życia. Najczęściej wiąże się to jednak z wyższymi kosztami. Niekiedy warto jednak je ponieść - zwłaszcza, gdy marzysz o podróży prawdziwym amerykańskim kabrioletem pod rozgwieżdżonym niebem.

Prawo jazdy – polskie czy międzynarodowe? Wiele osób zastanawia się nad tym, czy polskie prawo jazdy jest dokumentem wystarczającym i respektowanym przez amerykańskie wypożyczalnie. Posiadając ważny dokument, bez problemu możesz poruszać się po amerykańskich drogach. Wynika to z faktu, że zarówno Polska, jak i Stany Zjednoczone podpisały Konwencję Wiedeńską oraz Konwencję Genewską o ruchu drogowym (United Nations Convention on Road Traffic).

Oprócz tego, możliwość poruszania się po drogach wszystkich stanów przez osoby posiadające ważną wizę turystyczną, na podstawie prawa jazdy kraju zamieszkania, dopuszcza ustawa podpisana w 1943 roku (Convention on the Regulation of Inter-American Motor Vehicle Traffic). To samo dotyczy osób, które przyleciały do Stanów Zjednoczonych w ramach programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program). Niektóre wypożyczalnie mogą jednak wymagać międzynarodowego prawa jazdy. Na szczęście stanowią one niewielki odsetek.

Czy karta kredytowa jest potrzebna do wynajmu auta w USA? Drugą niezwykle istotną kwestią jest posiadanie karty kredytowej. Stanowi ona gwarancję finansową dla wypożyczalni i jednocześnie środek płatniczy: za wynajem, ubezpieczenie czy ewentualne uszkodzenia (jeśli nie obejmuje tego pakiet ubezpieczeniowy). W przypadku jakichkolwiek problemów czy wyrządzonych przez użytkownika szkód to właśnie z niej pobierany jest depozyt.

Wynajem samochodu w USA bez karty kredytowej Wymóg posiadania karty kredytowej w przypadku chęci wypożyczenia samochodu w USA wydaje się więc być absolutną koniecznością. Czy jeżeli więc nie posiadasz takiego dokumentu, automatycznie zostajesz pozbawiony możliwości poruszania się wynajętym samochodem po USA? Dobra wiadomość jest taka, że niektóre wypożyczalnie dopuszczają możliwość najmu pojazdu na podstawie karty debetowej. Trzeba jednak wcześniej dokładnie zorientować się w ofercie konkretnej wypożyczalni.

Wypożyczenie samochodu na kartę debetową, zamiast kredytowej, może wiązać się z dodatkowymi formalnościami, np. koniecznością wylegitymowania się biletem powrotnym do Europy. Praktyka pokazuje także, że ostateczne zdanie co do tego, czy pojazd zostanie wypożyczony na podstawie karty debetowej, należy do… obsługi wypożyczalni. Najprostszym sposobem na pozbycie się niepewności, jest odbiór zarezerwowanego pojazdu przez „Self Service Kiosk”. Zwykle płatność kartą debetową przechodzi w tym przypadku bez problemu. Takim kioskiem dysponuje coraz więcej wypożyczalni w USA, co znacznie ułatwia znalezienie pojazdu potrzebnego na czas pobytu.

Procedura odbioru rezerwacji samochodu na kartę debetową Odbiór samochodu w „Self Service Kiosk” jest dość prosty. Wystarczy raptem kilka kroków:

 • zeskanowanie dokumentu tożsamości;

 • akceptacja regulaminu;

 • wprowadzenie karty debetowej.

System zdeponuje określoną kwotę i… możesz odebrać dokument, na podstawie którego wydane zostaną kluczyki i dokumenty do zarezerwowanego samochodu.

Ile kosztuje wynajem samochodu w USA? Koszty, o których musisz pamiętać Znalezienie wypożyczalni, która oferuje wynajem samochodu w korzystnej cenie, to jedna sprawa. Druga – równie istotna, jeśli nie bardziej - to konieczność dokładnego zapoznania się z warunkami korzystania z pojazdu.

Oprócz opłaty za sam wynajem trzeba pamiętać o wykupieniu obowiązkowego, krótkoterminowego ubezpieczenia, a także o opłatach za przejechane mile. Wariantów ubezpieczeń jest mnóstwo, dlatego tym tematem warto zająć się o wiele wcześniej, aby móc na spokojnie przeanalizować wszystkie dostępne oferty.

Co się składa na cenę wynajmu auta w USA? System opłat za wynajem samochodu można sprowadzić do trzech najbardziej popularnych opcji, tj. dzienna stawka w oparciu o:

 • limit darmowych mil;

 • płatne mile (stawka za każdą przejechaną milę);

 • nieograniczone, bezpłatne mile.

Ta ostatnia opcja wydaje się być najrozsądniejszym wyjściem. Trudno bowiem szczegółowo zaplanować długość wycieczki. Niekiedy jednak opcja bezpłatnej mili przy stałej, dobowej kwocie za wynajem pozwala także na spontaniczne wyjazdy, bez zamartwiania się o koszty.

Gdzie wynająć samochód w USA? Jak już wspomnieliśmy, praktycznie w każdym hotelu i na każdym lotnisku znajduje się punkt, będący przedstawicielstwem wypożyczalni samochodów. Jeśli pojazdu potrzebujesz „na już”, a wcześniej nie udało się rozeznać w temacie, dopełnienie formalności na miejscu jest dobrym pomysłem.

Musisz jednak liczyć się z tym, że taki wynajem auta może okazać się bardziej kosztowny. Warto także dokładnie zapoznać się ze wszystkimi warunkami umowy. Zdecydowaną zaletą wynajmu bezpośrednio w punkcie jest możliwość zapytania pracownika o wszystkie szczegóły. Praktyka pokazuje jednak, że wynajem samochodu w USA opłaca się najbardziej przez Internet.

Lista wypożyczalni samochodów w USA Najbardziej opłaca wypożyczać się samochody z internetowych wypożyczalni. Do najpopularniejszych tego typu stron w USA należy zaliczyć następujące:

 • carrentals.com;

 • rentalcars.com;

 • avis.com;

 • enterprise.com;

 • sixt.com;

 • expedia.com.

Co to jest drop off fee i jak to działa? Niezależnie od tego, u kogo wynajmiesz, możesz skorzystać z opcji wypożyczenia w jednym mieście, a oddania samochodu w innym. Zazwyczaj agencja doliczy za taką usługę opłatę “drop off fee”. Pomimo dodatkowego kosztu, to rozwiązanie może się i tak bardziej opłacać, niż powrót np. z Miami do Atlantic City. Po pierwsze, nie będziesz musiał pokonywać ponownie 1243 mil w 19 godzin, a po drugie - będziesz mógł wyruszyć np. samolotem z Miami na dalsze zwiedzanie Stanów Zjednoczonych.

Wynajem samochodu w USA - ubezpieczenie Wykupienie krótkoterminowego ubezpieczenia w momencie wynajmu pojazdu to nieobowiązkowa kwestia. Warto jednak pamiętać, że pracownik wypożyczalni najczęściej nie wypożyczy Ci auta, jeżeli nie wykupisz od nich polisy. Najczęściej ubezpieczenia wykupione w Polsce lub w innych krajach nie są honorowane. W praktyce więc nieobowiązkowość ubezpieczenia auta dotyczy tylko Amerykanów. Możesz wykupić tylko podstawowe, ale także pełne ubezpieczenie. Do wyboru masz kilka wariantów:

 • Collision Damage Waiver (CDW), Loss Damage Waiver (LDW) – to podstawowy zakres ubezpieczenia na wypadek kolizji, kradzieży lub zniszczenia samochodu przez osoby trzecie. Nie jest to pełne ubezpieczenie w dosłownym tego słowa znaczeniu, a pewnego rodzaju zabezpieczenie, znoszące odpowiedzialność z wynajmującego i przeniesienie jej na wypożyczalnię. Koszt: $10-20 dziennie.

 • Personal Accident Insurance (PAI) – ten pakiet pokrywa leczenie kierowcy i pasażerów w przypadku, gdy dojdzie do uszkodzenia ciała w trakcie jazdy. Koszt: ok. $5 dziennie. To wariant dobrowolny.

 • Supplemental Liability Protection (SLP) to wariant polisy znoszący odpowiedzialność wypadkową na kwotę do $1mln. Koszt: ok. $10 dziennie.

 • Roadside Assistance, będące odpowiednikiem naszej pomocy drogowej. W przypadku jakiejkolwiek potrzeby transportu samochodu lawetą ubezpieczenie pokryje koszty.

Uwaga – niektóre wypożyczalnie oferują podstawowe ubezpieczenie pojazdu już w cenie wynajmu. Sprawdź więc dokładnie warunki umowy.

Wynajem samochodu w USA – podsumowanie Reasumując: na podstawie ważnego paszportu z wizą oraz polskiego prawa jazdy, bez problemu wynajmiesz samochód na terenie Stanów Zjednoczonych. Niektóre wypożyczalnie mogą wymagać międzynarodowego dokumentu, jednak jest to niewielki odsetek. Najważniejszą kwestią jest dokładne zapoznanie się z warunkami umowy oraz wykupienie ubezpieczenia.

Nie ma co prawda określonej odgórnie kwoty, jaka powinna znajdować się na karcie kredytowej, jednak trzeba liczyć się z tym, że depozyt wynosi zwykle $300. Do tego doliczyć należy wszystkie opłaty drogowe, za które należności mogą być ściągnięte z Twojej karty nawet kilka tygodni po zwrocie samochodu (jeśli nie były uiszczane na bieżąco).

Do tego należy doliczyć oczywiście koszt wynajmu samego pojazdu. W zależności od pakietu (opłata dobowa + mile), klasy i marki samochodu, a także konkretnej wypożyczalni, wynajem samochodu w USA kosztuje od około $30 dziennie. To są koszty, które warto pod wziąć uwagę niezależnie od tego, w jakim charakterze wybierasz się do USA. Jest to kraj o dużej rozpiętości geograficznej, przez co dystanse pomiędzy miastami czy atrakcjami turystycznymi są spore. Najlepiej przemierzyć je samochodem.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square
 • Facebook - Black Circle
 • Twitter - Black Circle
 • YouTube - Black Circle
 • Instagram - Black Circle

ZNAJDŹ NAS

IECenter Poland:

International Experience Center

ul. Kapitańska 1/9

71-602 Szczecin

Poland

Tel: +48 668 006 066

Tel: +48 22 300 53 14

e-mail: biuro@iecenter.pl

IECenter USA:

International Experience Center

4850 Tamiami Trail North Suite #301

Naples, FL 34103

USA

Copyright  © 2007 IECenter