Zakwaterowanie w USA w ramach programu Work and Travel

Na programie W&T byłem już trzy razy. Pamiętam swoją ekscytację oraz olbrzymią niepewność przed pierwszym wyjazdem. Zadawałem sobie w głowie wiele pytań- czy oby na pewno będzie czekała na mnie praca w USA? Czy znajdę sobie drugą- bo za program musiałem zwrócić rodzicom po powrocie? Czy udział w programie to dobra decyzja? Czy dam sobie radę ze swoim Angielskim? W głowie siedziało mi jeszcze jedno pytanie- jak będzie wyglądało zakwaterowanie? Martwiłem się bardzo zakwaterowaniem ponieważ zawsze miałem własny pokój i nigdy przed programem nie byłem zmuszony dzielić się przestrzenią... Jak się później okazało- na miejscu praca była, drugą pracę zorganizowałem sobie w tydzień i za program oddałem rodzicom po powrocie, a stres związany z używaniem języka obcego minął już po dwóch tygodniach. Program okazał się przygodą życia, którą powtórzyłem dwukrotnie, a dzielenie pokoju w kilka osób finalnie nie okazało się takie straszne…


I to właśnie o zakwaterowaniu chciałbym napisać kilka słów. Ponieważ to jedno z pierwszych pytań jakie przychodzi uczestnikom programu do głowy, zazwyczaj w różnych formach. Jaki będzie standard zakwaterowania? Czy będę miał swój własny pokój? W ile osób będę dzielił mieszkanie? Ile za to zapłacę? Czy zakwaterowanie będzie daleko od mojej pracy?


MTV CRIBS!!!

Zacznijmy od tego, że standard zakwaterowań w USA jest o wiele niższy niż w Europie. Amerykanie w przeciwieństwie do Europejczyków, jak raz kupią lodówkę, to będą ją używali do momentu aż odpadną drzwiczki. To samo tyczy się mebli oraz innych sprzętów domowych… Zdziwieni? Każdy z nas myśląc o wakacjach w USA wyobraża sobie piękne domy z dziesięcioma sypialniami, salą kinową, miejscem na grillowanie oraz olbrzymim basenem! Tak, ja też oglądałem MTV Cribs i też tak myślałem! Takie domy oczywiście są! Niestety koszt wynajęcia takiego domu w niektórych kurortach to od kilku do kilkunastu tysięcy dolarów za tydzień! Na to niestety studentów nie stać.KOSZT ZAKWATEROWANIA?! Studenci zazwyczaj ze zrozumiałych względów szukają opcji najtańszego zakwaterowania. Średni koszt tygodniowego zakwaterowania to około 60-125 USD za osobę za tydzień . Koszty zakwaterowania różnią się w zależności od lokalizacji, ilości osób zamieszkującej dany dom oraz wspomnianego standardu.TO GDZIE, TAK NAPRAWDĘ STUDENCI MIESZKAJĄ? JAK ZNALEŹĆ ZAKWATEROWANIE?

Można śmiało powiedzieć, że są różne rodzaje zakwaterowania:

*część studentów mieszka w domach pracowniczych organizowanych przez pracodawcę- zazwyczaj w pokojach są po 3-4 osoby śpiące na piętrowych łóżkach. Wszystkie osoby w takim domu pracują u tego samego pracodawcy. Takie mieszkania zazwyczaj charakteryzuje sterta brudnych naczyń w zlewie i notorycznie niewyrzucane śmieci!


*W przypadku niektórych ofert zakwaterowania należy szukać na własną rękę, można też skorzystać ze wskazówek biura. W wielu wakacyjnych kurortach można znaleźć do wynajęcia pokój u Amerykańskiej rodziny lub całe mieszkanie. Opcja pierwsza z pozoru gorsza ma dużo plusów. Np. zawsze w mieszkaniu będzie porządek, a w kuchni bez problemu znajdziesz czyste naczynia! Jeżeli wraz ze znajomymi zdecydujecie się na wynajęcie większego mieszkania, możecie być pewni że Wasze zakwaterowanie stanie się nocnym centrum spotkań i gry w beer- ponga! Polecam sprawdzić dostępne ogłoszenia, ale przede wszystkim napisać swoje ogłoszenie na najpopularniejszy w USA portalu z ogłoszeniami- Craigslist: https://geo.craigslist.org/iso/us


*Jeżeli wybierzecie ofertę od Sponsora ICEO, który organizuje program Work& Travel w największych kasynach, możecie liczyć na specjalny przewodnik po lokalizacji w której mieści się Wasz pracodawca. Znajdziecie tam ciekawe informacje odnośnie atrakcji oraz ważnych miejsc publicznych tj. szpitale, biblioteki, kontakty do taksówek itd. We wspomnianej książeczce znajdziecie również kontakty do konkretnych osób lub firm wynajmujących zakwaterowania dla studentów. Waszym zadaniem będzie skontaktować się z nimi i zarezerwować sobie mieszkanie, oczywiście będąc jeszcze w Polsce.Ważne! Zazwyczaj mieszkania posiadają niezbędny domowy sprzęt. Niemniej jednak zdarzają się też takie miejsca w których będziecie musieli liczyć się z zakupem materaca (koszt około 50USD) oraz innych podstawowych przyrządów domowych.

W większości przypadków należy zapłacić kaucję. Najczęściej kaucja wynosi około 400 USD lub równowartość opłaty za 4 tygodnie. Kaucję płaci się w dwa sposoby: w dzień przyjazdu lub wcześniej przez Western Union.


Pamiętajcie, że zakwaterowanie podczas Waszego pobytu w USA będzie to miejsce, w którym zazwyczaj będziecie spędzać najmniej czasu. Zazwyczaj studenci mają sztywny grafik- w ciągu dnia pracują, a w nocy integrują się. Bez obaw czasem też śpią ! :-)

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Facebook - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

ZNAJDŹ NAS

IECenter Poland:

International Experience Center

al. Bohaterów Warszawy 55

71-070 Szczecin

Poland

Tel: +48 668 006 066

Tel: +48 22 300 53 14

e-mail: biuro@iecenter.pl

IECenter USA:

International Experience Center

9128 Strada Place Suite 10115

Naples, FL 34108

USA

Copyright  © 2007 IECenter